המבקר ביקש לבדוק האם הצהרות ההון של נתניהו כללו את החשבון באי ג'רזי

מלשכת נתניהו נמסר אתמול כי כי החשבון לא פעיל מ-2003, אך לא נמסר האם החשבון נסגר ■ ח"כ שלי יחימוביץ' מקדמת חוק לגילוי הון נבחרי ציבור כדי "למנוע שיקולים זרים בהחלטות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, ביקש הבוקר (ה') לערוך בדיקה במשרדו האם נתניהו דיווח על חשבון הבנק במקלט המס באי ג'רזי בהצהרות ההון שהגיש למבקר בשנים 2005-2002 ומ-2009 ועד היום. מלשכת רה"מ נמסר אתמול כי נתניהו דיווח על החשבון במקלט המס "לכל הרשויות" וכי החשבון לא פעיל משנת 2003, אך לא נמסר האם החשבון נסגר. במשרד מבקר המדינה סירבו לומר מה העלתה הבדיקה בנושא.

נתניהו חויב בהגשתה של הצהרת הון למבקר המדינה בעת תקופת כהונתו בממשלה וליו"ר הכנסת בשנים בהן כיהן כחבר כנסת (2009-2006). הצהרות ההון, שכוללות פירוט של כל נכסיו והונו, הן חסויות לא מפורסמות ונשמרות בכספת של מבקר המדינה ויו"ר הכנסת. במידה שהחשבון באי ג'רזי לא נסגר, הוא צריך להיכלל בהצהרת ההון שהגיש נתניהו.

מלשכת רה"מ נמסר הערב כי "מדובר בחשבון שהיה פעיל מלפני 15 שנה ביו סיום כהונתו הראשונה של רה"מ בשנת 1999 ועד לכניסתו לתפקיד שר האוצר בשנת 2003. באמצעות החשבון בוצעה השקעה שלא היה בה שום יתרון מס לעומת ישראל. כל הפקדונות בחשבון דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל והוא גם נכלל בהצהרות ההון שהגיש נתניהו לרשויות בישראל. לא ניתן לטעון שנתניהו התחמק ממס לאור העובדה שעד שנת 2003 הריבית על פקדונות בחו"ל לא היתה חייבת במס, ובנוסף נתניהו דיווח באופן מלא על הפקדונות לשלטונות המס".

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אילן אסייג

יחימוביץ': "הציבור חייב לדעת איפה יש ניגודי אינטרסים"

בעקבות החשיפה על החשבון שניהל ראש הממשלה נתניהו במקלט המס באי ג'רזי, מעלה ח"כ שלי יחימוביץ מחדש את הצעת החוק המפורטת שלה לגילוי ולשקיפות הונם של נבחרי ציבור.

את הצעת החוק, שנתקלה בהתנגדות חריפה של חברי כנסת ושרים, ונכתבה יחד עם התנועה לאיכות השלטון, הגישה יחימוביץ' לראשונה בכנסת ה-17 יחד עם חה"כ לשעבר אופיר פינס. מאז הניחה את הצעת החוק שוב ושוב, גם בכנסת זאת.

הצעת החוק קובעת הוראות המחייבות מועמדים לכנסת, לתפקידי שרים, ולראשות רשויות - להגיש דו"ח גילוי מפורט אודות כלל הכנסותיהם, חשבונותיהם, הונם ורכושם חמש שנים לאחור, ולהעמיד דו"ח זה לעיון הציבור. בהמשך, אם ייבחרו, יהיו מחוייבים לעדכן את הדו"ח מדי שנה.

יחימוביץ': "זה בסדר גמור להיות שר או ח"כ עשיר, אבל הציבור חייב לדעת איפה יש ניגודי אינטרסים, וגם איך חי מי שמצביע על העלאת מע"מ, הקפאת שכר מינימום, העלאות מסים, ועוד. שקיפות כזאת נהוגה בארה"ב, וברוב המדינות המתוקנות. בכוונתי להעלות אותה שוב להצבעה, ולבדוק איך יצביעו עליה השרים והח"כים".

שלי יחימוביץ’צילום: אוליבייה פיטוסי

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר בין היתר: "תכליתו של הכלל כפולה: מניעת שיקולים זרים בהחלטות, ואמון הציבור בכך שהחלטות עובדי הציבור הן ישרות, הגונות וענייניות... תוך הבנה לכך שנכסיהם, מקורות הכנסותיהם והתחייבויותיהם של אדם ומשפחתו יכולים להציבו במצב של ניגוד עניינים. החוק המוצע נועד לאחד את הדין בעניין גילוי העניינים האישיים של נבחרי הציבור בשלטון המרכזי והמקומי, וכן להסדיר את העמדת העניינים האישיים לעיון הציבור, כפי שנעשה בארצות הברית מזה כ-30 שנה".

"לציבור זכות לבחון בעצמו האם נבחריו, אשר אינם אלא נאמניו הפועלים בשירותו, מצויים בחשש לניגוד עניינים", ציינה יחימוביץ'.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ