הדור הצעיר של הח"כים מתחיל במהפכות

הפיצוי ליישובים בשטחים עורר סערה כשח"כ סתיו שפיר החלה לשאול שאלות

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

סערה פרצה בסוף השבוע כשהתברר כי כספים שהממשלה מעבירה מדי שנה ליישובים ביהודה ושומרון - פיצוי על נזקים שנגרמו ליישובים בשל הקפאת בנייה שהיתה ב–2010 - זורמים לידי מועצת יש"ע, ומשמשים לקידום מטרותיה הפוליטיות. בעקבות הגילוי הודיע שר האוצר, יאיר לפיד, על הקפאת הפיצוי.

במקרה, או שלא במקרה, ההעברה המשונה של פיצוי ליישובים בשטחים עוררה סערה כבר לפני כחודשיים, כשח"כ סתיו שפיר החלה לשאול שאלות לגביה. שפיר, החברה בוועדת הכספים מטעם מפלגת העבודה, שמה לב שמדי שנה מגיעים נציגי האוצר לוועדה ומבקשים להעביר 36 מיליון שקל ליישובים בשטחים תחת הכותרת העמומה "הקפאת בנייה". למיטב זכרונם של שפיר ושל חברי כנסת ותיקים ממנה הקפאת הבנייה האחרונה בשטחים היתה זו שנעשתה ב–2010 - אז מדוע גם ב–2013 ממשיך האוצר להעביר כספים לכך, ומדוע זה נעשה בהעברה תקציבית משונה במשך השנה?

את השאלות האלה כללה שפיר בעתירה לבג"ץ נגד שר האוצר שהגישה לפני כחודש. בעתירה דורשת שפיר לבטל כמעט כליל את מוסד ההעברות התקציביות - כלומר הבקשות לשינויים בתקציב המדינה שמוגשות על ידי האוצר לאישור ועדת הכספים במשך השנה. שפיר, חברת כנסת צעירה ונמרצת, חדורה ברוח ההתלהבות של אחת המנהיגות של מחאת קיץ 2011, סברה לתומה כי העברות תקציביות אמורות היו להיות תוצאה של אירועים בלתי צפויים, שלא ניתן לחזות אותם בעת אישור התקציב. במקום זאת היא גילתה שזו שיטה של האוצר לניהול התקציב - ובפועל חלק גדול מהן צפוי וידוע מראש, ועל כן אמור היה על פי חוק להיכלל במסגרת התקציב.

זהו בדיוק החשד לגבי פיצוי המשולם ב–2013, על הקפאת בנייה שנעשתה ב–2010. "מהדברים האמורים עולה בצורה מפורשת", כתבה שפיר בעתירתה, "כי הוצאה זו היא בבחינת הוצאה צפויה ומתוכננת, שכן מקורה בהחלטת ממשלת ישראל על הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ב–2010. לאור האמור, אין כל ספק כי המידע אודות הוצאה זו היה ידוע לשר האוצר עוד בטרם חקיקת חוק התקציב, והיה מקום לעגנו במסגרתו".

כנס שקיפות תקציב בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

"זהו כסף פוליטי", אומרת שפיר 
בשיחה עם TheMarker, "נתיב סודי של האוצר להעברת כסף למתנחלים. מאז אוקטובר ועדת הכספים אישרה כך העברות תקציביות בכ–400 מיליון שקל לשטחים. האוצר הוא כאן כלי שרת של הפוליטיקאים. יש לו כל מיני דילים איתם, ובתמורה הם מסייע להם להעביר בגניבה כסף למטרות שקרובות ללבם".

שפיר: מדובר בשיטה

לדברי שפיר מדובר בשיטה קבועה של האוצר, שהעברות הכספיות לשטחים הן רק דוגמה אחת בתוכה. בדיקה של מרכז המחקר של הכנסת, שנעשתה לבקשתה, לימדה שכ–85% מהתוכניות הכלולות בתקציב עוברות שינוי במשך השנה, כ–60% מהן עוברות שינוי בסכום של יותר מ–15% מהתקציב הכלול בהן. מחקר נוסף לימד כי השיטה של העברה תקציבית במשך השנה נוחה מאוד למשרד האוצר, מכיוון שהפיקוח של ועדת הכספים על ההעברות התקציביות הוא רופף במיוחד. לפי המחקר, 50% מהבקשות להעברות תקציביות אושרו על ידי ועדת הכספים באופן אוטומטי, על 25% נעשה דיון קצר, ורק על 25% מהבקשות נערך דיון ממצה. לטענת שפיר, כאן בדיוק קבור הכלב - ההעברות התקציביות הן שיטה של האוצר להעביר כספים מיד ליד, ללא פיקוח פרלמנטרי וציבורי ראוי, ותוך עקיפת חוק התקציב שבו הן אמורות היו להיות כלולות מלכתחילה.

"זוהי שיטה של האוצר", אומרת שפיר. "חודשיים אחרי העברת התקציב בכנסת הם כבר מגיעים ומתחילים לבקש העברות, תחת כל מיני כותרות עמומות כמו "סיוע למשרד השיכון". זה מענקים למחוסרי דיור או לחרדים? האוצר לא מפרט, וכשמתחילים לשאול אותם שאלות הם מתחמקים. גילינו, למשל, שישנן רשויות מקומיות שמקבלות את אותה העברה כבר 20 שנה - מדוע העברה כזו לא נכללה בבסיס התקציב? ברור למה, כי זה מאפשר לאוצר לשלוט בה ולהחליש אותה. כך אותה רשות מקומית תלויה בחסדי האוצר, וניתן תמיד להחזיק אותה קצר".

השאלות הקשות של שפיר, העובדת בשיתוף פעולה עם הסדנה לידע ציבורי - עמותה שהוקמה בעקבות המחאה, ושמה לה למטרה לנטר את פעילות הכנסת - כבר עוררו את השינויים שלהם. האוצר החל להעביר את הבקשות להעברות שבוע לפני הדיון בוועדת הכספים, במקום בבוקר הדיון כנהוג עד היום, כדי שחברי הוועדה יוכלו לשאול שאלות לגבי ההעברה המבוקשת.

שר האוצר, יאיר לפידצילום: דניאל בר און

השינוי המתבקש הזה, מתברר, נעשה לפי דרישת חברי הכנסת החדשים כדוגמת שפיר - בכנסות קודמות כלל לא חשבו לדרוש זאת. אין תמה שיו"ר הכנסת לשעבר, רובי ריבלין, החמיא לח"כים החדשים כשאמר: "בא לכנסת דור חדש, שלא מוכן להצביע בלי לדעת על מה. הימים הם ימים של מהפכנים - והכנסת צריכה לשנות את פניה בהתאם".

האוצר: "למדנו לקח"

גם האוצר נדרש לשנות את פניו, ובכירים שם מודים כי איכות הדיונים בוועדה השתנתה. "הדיונים הם הרבה יותר אפקטיביים", הם אומרים "הרפרנטים של אגף התקציבים, שהיו רגילים לאישור אוטומטי הגיעו לדיונים לא מוכנים. למדנו את הלקח, וכיום הם נדרשים להתכונן, וגם להביא גורמים מקצועיים נוספים שעשויים להיות רלוונטיים לדיון".

עם זאת, באוצר מתנגדים בתוקף לתביעה לצמצם את ההעברות רק לאירועים בלתי צפויים. יש לאוצר הסברים מקצועיים לצורך לשמור על גמישות התקציב: זו דרך לניהול סיכונים כשיש פרויקטים שאינם ודאיים, דרך להתמודד עם יכולת הביצוע הנמוכה של הממשלה שמביאה לכך שהרבה פרויקטים אינם מתקדמים בקצב שתוכנן, זה נותן גם אפשרות להתנות את התקציב בביצוע וכך לתמרץ את המשרדים להגדלת ביצועים.

"הכנסת בטח לא רוצה שאנחנו נתקצב את כל הפרויקטים מראש ב–100%, אף שידוע שתמיד חלק מהפרויקטים נתקעים בדרך, ואם יש פרויקט כזה שנתקע - שלא נוכל להעביר את התקציב שנותר בו לשימוש תקציבי אחר. זה יביא לתת ביצוע כרוני - וייאלץ אותנו לקצץ בתקציב בשעה שיש עודפים שתקועים בסעיפים לא ממומשים", מסבירים באוצר.

אך במפתיע, ההתנגדות העיקרית באוצר נסמכת על הלוחמנות של שפיר. "האם שפיר באמת רוצה שנכניס את ענייני הקפאת הבנייה לבסיס התקציב?", שואלים שם. "לו זה היה נכנס לשם, זה היה נעלם מיד בתוך התקציב ונשאר שם לנצח. אין סיכוי שמישהו היה עולה על הכסף הזה כשהוא מוחבא באלפי תקנות התקציב. הדיון באישור התקציב הוא הרבה פחות אפקטיבי מדיוני ועדת הכספים בהעברות. דווקא העובדה שמדובר בהעברה שמחייבת אישור נפרד של הוועדה היא שאיפשרה לחשוף את הכסף הזה. הנה, שפיר החלה לשאול שאלות לגביו, ופתאום ההעברת הכסף הוקפאה. הפיקוח הפרלמנטרי של ועדת הכספים, עכשיו כשהיא למדה לשאול שאלות, הוא נחוץ במיוחד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ