אושר בקריאה ראשונה: קשישים מעל גיל 80 לא יעמדו בתור לבנק ולקולנוע

בהצעה, שתאפשר לקשישים לעבור לראש התור גם בדואר, באולמות מופעים ובחנויות גדולות לממכר מזון, תמכו 32 חברי כנסת ואף אחד לא התנגד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול (שני) בקריאה ראשונה את הצעת החוק הקובעת כי אזרחים בני 80 ומעלה לא יעמדו בתור כדי לקבל שירות ציבורי. ההצעה תאפשר ללעבור לראש התור בדואר, בבנקים, בבתי קולנוע, במוזיאונים, באולמות מופעים, באצטדיונים, בגנים לאומיים ושמורות טבע ובחנויות גדולות לממכר מזון, אולם היא לא תחול על תורים לבדיקות רפואיות. בנוסף, מוצע להסמיך את נותני השירות לדרוש מהאזרחים הוותיקים להציג תעודה להוכחת גילם.

המליאה אישרה במקביל שתי הצעות חוק חופפות, האחת היא הצעה ממשלתית שהוגשה על ידי השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (ליכוד), והשניה היא הצעת חוק פרטית שיזם חבר הכנסת (המחנה הציוני). בהצעה תמכו 32 חברי כנסת ואף חבר כנסת לא התנגד. כעת היא תעבור לוועדת העבודה והרווחה.

זוג קשישים עומדים מחוץ לחנות מכולת בערד, בדצמבר 2014
זוג קשישים מחוץ לחנות מכולת בערד, בדצמבר 2014צילום: אילן אסייג

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה במליאה כי "הקדימות והפטור מעמידה בתורים לאזרחים ואזרחיות מעל גיל 80 הם דבר שחובה עלינו כחברה לקיים גם ללא חוק, אך אין לי ספק כי בזכות החקיקה בנושא הדבר יהפוך לנורמה חברתית שתייתר את החוק בעתיד. אין בישראל אדם שלא נתקל בתופעה המבישה בה אזרחים ואזרחיות ותיקים שהגיעו לגבורות נאלצים לעמוד ולהשתרך בתורים ארוכים בבואם לקבל שירות במקומות ציבוריים. חוק זה יאפשר לאזרחים מעל גיל 80 לקבל פטור מלא מעמידה בתור במקומות בהם ניתן שרות לכלל הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ