הסדרה הסדיסטית הזו אהובה על ילדים, כנראה כי ככה הם רואים את העולם

ל"דרגון בול סופר" אין ווליום נמוך. הדמויות לא מפסיקות לאיים בהרג, חיסול, הרס ושיפוד. הן אכזריות וסדיסטיות. הסטרס הוא ברמות של התקף לב. הילדים כבר קלטו איפה הם חיים

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגל אלפר
רוגל אלפר

"דרגון בול סופר", וי.או.די וערוץ ניקולודיאון

הורים לילדים בגיל גן חובה וכיתות א'־ב' שרובצים לעתים מול הטלוויזיה מכירים את הקולות והמראות שבוקעים מ"דרגון בול סופר", גם אם לא יצא להם להיתקל בסדרה המסוימת הזו. ז'אנר האנימציה היפני נפוץ ומוכר מאוד. יש שם שני מרכיבים שבולטים בחסרונם בעולם שבו גדלים הילדים האלה: קסם והרואיות. אבל קסם והרואיות תמיד נכללו במינונים מסוימים בתכנים שמיועדים לילדים. הם פשוט לא היו אף פעם וולגריים כל כך ורועשים.

לסדרה כמו "דרגון בול סופר" אין ווליום נמוך. גם הווליום הנמוך גבוה. גם כשהסאונד במכשיר הטלוויזיה מושתק לחלוטין, היא רועשת. דמויותיה לא חדלות לרטוט. כאילו הן לוקות באיזו מחלת שרירים ניוונית, או שתו חמישה ספלי אספרו כפול בחמש דקות. הן בסטרס נוראי. הן בטריפ רע מאוד והבוקר רחוק. פיהן כל הזמן פתוח לרווחה, מקובע תדיר באיזו תצורה קפואה של צרחת ייאוש אינסופית, איזו עווית מבועתת שהשתלטה להן על הפרצוף. הן כל הזמן גונחות במאמץ עילאי, נאנחות בקולניות כמו בפעילות סיזיפית, ובאופן כללי נמצאות על הקצה של הקצה. הן מזילות ריר מנצנץ. הן נתונות כל הזמן באיזה התקף זעם מתגלגל, אינפנטילי, כפות ידיהן קפוצות, שיניהן חשוקות. כן, אני יודע שאמרתי שפיהן כל הזמן פתוח לרווחה. וזה נכון. אבל שיניהן גם חשוקות לעתים. אלה שני המצבים הרגשיים העיקריים. הסטרס הוא בדרגות של התקף לב.

הדמויות לא מפסיקות לאיים בהרג, חיסול, הרס ושיפוד. הן אכזריות, אפילו סדיסטיות לעתים. הן משגרות כדורי רעם וקרני לייזר קטלניים וצבעוניים. לפעמים הן נראות כמו בני אדם שמשקיעים שעות מדי יום בעיצוב שיערן. לפעמים כמו חיות חווה מוטציוניות מדברות. הכי חשוב להן כבודן. כל מה שקורה ב"דרגון בול סופר" דרמטי. אין שם רגע אחד לא דרמטי. הכל מוקצן, מוגזם, מעוות, מסויט. בכל פרק של 25 דקות מתנהלת מלחמה בלתי פוסקת בשבעה יקומים. המאבק השרידותי הוא המצב הקיומי שם. זו סדרה שדקה אחת ממנה כה דחוסה ופסיכוטית עד שהיא מורטת עצבים. ומשום שהיא נוצרה ביפן, במסורת האנימה, לכל הדמויות עיניים מוגדלות מאוד אבל חסרות הבעה, ריקות.

הדיסוננס הזה יכול להיות מטריד למדי. וזו סדרה אהובה מאוד על ילדינו. כי כך הילדים שלנו רואים אותנו: כמו הדמויות ב"דרגון בול סופר" ודומותיה. זה העולם כפי שהם, באינטואיציה שלהם, חשים שהוא באמת. אולי אפילו כפי שהם כבר חווים אותו. עולם רצחני של אדם לאדם זאב. עולם מתיש, תובעני ורע. מעבר למטריקס המעטה הדקיק של התרבותיות המעושה שטווינו סביבם, הם כבר קלטו איפה הם חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ