תיעוד: מתנחלים מיידים אבנים לעבר פלסטינים בנוכחות חיילי צה"ל

הסרטונים צולמו אתמול על ידי תחקירן של ארגון יש דין. לפי פלסטינים, המתנחלים הגיעו לאזור מכיוון המאחז גבעת רונן כשהם מלווים בחיילים. צה"ל: בניגוד לנטען, החיילים ניסו להפריד בין הצדדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך אחד הסרטונים. החיילים עמדו במקום ולא ניסו להתערב
מתוך אחד הסרטונים. החיילים עמדו במקום ולא ניסו להתערבצילום: יש דין
יותם ברגר
גילי כהן

שני סרטונים שצולמו אתמול (שישי) מתעדים מתנחלים מיידים אבנים לעבר פלסטינים, כשלצדם, במרחק פחות ממטר, עומדים חיילי צה״ל ולא עושים דבר למנוע את התקיפה. הסרטונים צולמו על ידי תחקירן של ארגון יש דין מכיוון הכפר בורין שבצפון-מרכז הגדה המערבית.

המתנחלים שמתועדים מיידים אבנים גלויי פנים לחלוטין. לפי דיווחים פלסטיניים, הם הגיעו לאזור מכיוון המאחז גבעת רונן כשהם מלווים בחיילים. 

״מדובר באירוע חמור שבו חיילי צה״ל שהיו נוכחים באירוע אפשרו לעבריינים ליידות אבנים באין מפריע. על החיילים מוטלת החובה למנוע אירועי אלימות, ויש בידם סמכות לעצור את פורעי החוק ולהעבירם למשטרה. משלא עשו זאת, על צה״ל לחקור את התנהלותם״, נמסר מהארגון.

מדובר צה"ל נמסר: "אתמול בשעות הצהריים פרצה שריפה באזור גבעת רונן ובית בורין. מתיישבים הגיעו למקום בניסיון לכבות אותה, כאשר בנקודה החלו זריקות אבנים בינם לבין הפלסטינים שהיו במקום. בניגוד לנטען, הכוחות שהגיעו לנקודה ניסו להפריד בין הצדדים וביקשו מהמתיישבים להפסיק את זריקות האבנים. בהמשך אף הוקפצו כוחות נוספים אשר גרמו לסיום החיכוך ופזרו את הנוכחים במקום. נדגיש כי האירוע הסתיים ללא נפגעים". 

בשבוע שעבר הופץ תיעוד דומה על ידי ארגון רבנים למען זכויות אדם. בסרטון נראים חמישה רעולי פנים כשהם מיידים אבנים לעבר הכפר בורין. בהמשך, חייל צה"ל מגיע לזירת האירוע, משוחח עם משליכי האבנים ומגרש אותם משם - מבלי לעצור או לעכב אף אחד מהם. 

לפי תחקירני הארגון, האירוע התחיל כשפלסטינים הגיעו לכבות שריפה סמוך למטע עצי זית שלהם. בעלי המטעים דיווחו כי באותה תקרית נעצר נער פלסטיני שגם הוא יידה אבנים. עד היום לא דווח על מעצר של אף אחד ממיידי האבנים היהודים.

תגיות קשורות:

תגובות