דו"ח מבקר המדינה: עברייני מין לא מטופלים, תוכניות הלימוד לחרדים כשלו

60% מעברייני המין משוחררים מבתי הכלא בלי שעברו טיפול ■ שר הרווחה מינה מקורבים לתפקידים במשרדו ובביטוח הלאומי ■ תוכניות הלימוד לחרדים פועלות ללא פיקוח ■ בתי החולים לא ערוכים להזדקנות האוכלוסייה ■ עיקרי דו"ח מבקר המדינה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים בכלא איילון, בשנה שעברה. הדו"ח: אינטרס הציבור עלול להיפגע כשהשיקום תלוי בהסכמתו של האסיר
כתבי "הארץ"

מבקר המדינה יוסף שפירא פרסם היום (שני) את דו"ח המבקר השנתי. הדו"ח מותח ביקורת חריפה על אי-הטיפול בעברייני מין בבתי הכלא בישראל, על הליכי מינוי מקורבים במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי, על כישלונן של תוכנית הלימוד המיועדות לחרדים באקדמיה ועל אי-ההיערכות של מערכת הבריאות להזדקנות האוכלוסייה בישראל.

זהו הדו"ח השנתי האחרון שהגיש שפירא, שיפרוש בקרוב מתפקידו לאחר שבע שנים בתפקיד. אלו עיקריו:

60% מעברייני המין משתחררים בלי שעברו טיפול בכלא, וזאת בהתאם למדיניות שירות בתי הכלא בישראל, הקובעת שעברייני מין שנגזרו עליהם פחות משנתיים מאסר לא זכאים לטיפול. עוד מצא המבקר כי 70% מתיקי עבירות מין בקטינים נסגרים מחוסר ראיות.

 שר הרווחה חיים כץ מינה לתפקיד ממלאת מקום מנכ"ל המשרד עובדת שעברה עבירות משמעת חמורות ועל אף התנגדות נציב שירות המדינה. כץ מינה שישה ממקורביו לוועדת הביטוח הלאומי, ומנכ"ל משרדו, אביגדור קפלן, פעל על מנת למנות עובד שלא עמד בתנאי המכרז הבין-משרדי לתפקיד מנהל אגף.

השר חיים כץ בכניסה לישיבת ממשלה, בשנה שעברה. מינה שישה ממקורביו לוועדת הביטוח הלאומיצילום: אמיל סלמן

תוכניות הלימוד המיוחדות שנפתחו עבור חרדים באקדמיה, בהן הושקעו כ-660 מיליון שקל, פועלות ללא בקרת איכות ומבלי שהשיגו את מטרותיהן. המבקר מצא שהתוכניות, שגררו הפרדה מגדרית חסרת תקדים במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, לא הצליחו להגדיל את מספר הגברים החרדים באקדמיה, וכי רבות מהנשים למדו במסגרתן חינוך - על אף העודף במורות חרדיות.

■ משרד הבריאות לא נערך כראוי לקצב הזדקנות האוכלוסייה, ולכן לא נפתחו מחלקות חדשות בבתי החולים ולא עובו המחלקות הקיימות. גם מספר האחיות והאחים בבתי החולים לא טופל כראוי. כמו כן, המבקר מציין כי מספר ניתוחי קיצור הקיבה החוזרים בישראל הוא הגבוה בעולם, ובשנת 2017 עמד שיעורם על כ-17% מהמנותחים - כל מנותח שישי. 

כניסה לחדר ניתוח בבית חולים, ב-2016צילום: מוטי מילרוד

■ רק 12% מהמורים לעברית בבתי הספר היסודיים הוכשרו להוראת המקצוע, רק 40% מהמורים למתמטיקה הוכשרו ללמד את התחום וכ-60% בלבד הוכשרו ללמד אנגלית. במקביל, משרד החינוך מעסיק מורים ממלאי מקום ללא ניסיון או השכלה מתאימים והוא לא מונע העסקת עובדי הוראה בעלי עבר פלילי.

■ פעולות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה כלפי מזהמים לא מספקות, ובמקרים רבים לא כוללות טיפול במפגעים חמורים. למשרד אין תוכנית אכיפה מוסדרת ויעדים ברורים של תוצאות הפעילות, והרמה המקצועית של זרוע הפעילות העיקרית - המשטרה הירוקה - לוקה מאד בחסר. המבקר מצביע על מחסור בכוח אדם כגורם מרכזי לכשלים.

■ הקצאת הכרטיסים לציבור למשחק בין נבחרת ישראל בכדורגל לנבחרת ארגנטינה, שבוטל ברגע האחרון, היתה נמוכה באופן שערורייתי ומעלה חשש לקבלת טובות הנאה. המבקר מתח ביקורת חמורה על התנהלות משרד הספורט, ההתאחדות לכדורגל וגופים נוספים סביב משחק הידידות שלא התקיים לבסוף.

■ התנהלות אגף השיקום של נכי צה"ל במשרד הביטחון פוגעת בסיכויי הנכים להשתקם ומסכנת את בריאותם הפיזית והנפשית. הדו"ח קובע שחוסר התיאום בין האגף למוסד לביטוח לאומי פוגע בזכויות נכי צה"ל, ולחלק ניכר מהם נשללו גמלאות ותקציבים שלהם היו זכאים על פי חוק.

משרד החוץ מטפל באופן לקוי במאות נכסים שבאחריותו בחו"ל. למשרד אין תכנון מקיף ומפורט בנושא תחזוקת הנכסים, מה שמוביל לחיסכון בעלויות בטווח הקצר אבל להוצאות גדולות בהרבה על תיקונים בטווח הרחוק בגלל ההימנעות מתחזוקה שוטפת. בנוסף, אין למשרד מידע מלא, עדכני ומסודר על מצב התחזוקה של מאות הנכסים.

■ 92% מהתלונות על עבירות רכוש נסגרות - מרביתן תוך פחות משבוע - ובמרבית התיקים, השוטרים לא ביצעו פעולות חקירה בסיסיות כמו איתור צילומי אבטחה ופנייה לחברות הסלולר והאשראי. רק באחד מכל 15 תיקים מוגש כתב אישום.

■ אנשים עם מוגבלות נשלחו למאסר בהיעדר מסגרות מתאימות, ולעתים משוחררים ללא טיפול מתאים. במשטרה החלו ביישום תקנות נגישות באיחור של ארבע שנים, ובהנהלת בתי המשפט הכשירו עד כה רק 5% מהשופטים והרשמים בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ