"פוליטיקה חדשה"? הג'וב החדש של עליזה לביא, הח"כית לשעבר של יש עתיד

ביש עתיד כבר לא מחרימים את חגיגת הג'ובים של ההסתדרות הציונית: למרות הצהרות קודמות של יאיר לפיד, ח"כ לשעבר עליזה לביא תמונה לתפקיד יו"ר מרכז הרצל. מה כולל התפקיד?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עליזה לביא
עליזה לביאצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

חברת הכנסת לשעבר עליזה לביא (יש עתיד) תמונה לתפקיד יו"ר מרכז הרצל שבהר הרצל בירושלים. מרכז הרצל הוא גוף הכפוף להסתדרות הציונית. מדובר בתפקיד הכולל אחריות על הסדנאות, הכנסים, ימי העיון, והטקסים הנערכים במקום.

לביא כיהנה כחברת כנסת מאז שנכנסה לכנסת לראשונה ב-2013. בעלה של לביא, עורך הדין צוריאל לביא, העובד במשרד עורכי הדים ליפא מאיר ושות', אף ערב למפלגה בבחירות 2013 בהיקף של 96 אלף שקל. למרות זאת, בבחירות האחרונות היא שובצה במיקום לא ריאלי ונותרה בחוץ.

לביא היתה חברת כנסת פעלתנית, אבל החלטתו של לפיד לפצותה על כך שנפלטה מהמשכן במינוי פוליטי צורמת - אם בוחנים את יחסו ההיסטורי למוסד בו היא שובצה.

בסוף 2015 חשף מיזם מאה ימים של שקיפות את הסכם חלוקת הג'ובים במוסדות הציוניים בין המפלגות היהודיות בכנסת. הליכוד, המחנה הציוני, כולנו, ישראל ביתנו, ש"ס, מרצ והבית היהודי חלקו ביניהן את המינויים הפוליטיים של עסקנים שונים במוסדות דוגמת קק"ל, הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. מדובר על רצף של מוסדות ציבור המתוקצבים משילוב של תרומות וכספי ציבור - שקשה לכמת את התרומה שלהם לאזרחי ישראל.

הפוסט של יאיר לפיד

מי שבלטה לחיוב אז וזכתה על כך למחמאות, היתה מפלגת יש עתיד שסירבה ליטול חלק בחלוקת השלל. המפלגה מסרה אז כי "אינה מוכנה לקחת חלק בהסכם שחתמו המפלגות ומודיעה גם כיום שלא תשתתף בחלוקת הג'ובים המושחתת במוסדות הציוניים ואינה חתומה על ההסכם. המפלגה תמשיך לקחת חלק בחיזוק המפעל הציוני בתפקידים בהתנדבות".

מי שרוצה עוד דוגמא ליחסו של לפיד לנושא יכול לבחון פוסט שהעלה בסוף 2016 ובו הוא מדווח לעוקביו: "הנה סיפור קטן (או אולי לא כל כך קטן) למי שעדיין לא הבין למה צריך פוליטיקה חדשה: 19 חברי הנהלת ההסתדרות הציונית יחד עם עוד תשעה בני זוג יוצאים השבוע לטיול באירופה הקלאסית. על חשבוננו, כולם שם, חוץ מיש עתיד כמובן. העבודה והליכוד, הבית היהודי ומרצ, כולנו וישראל ביתנו. ביצה אחת גדולה וחמימה של פוליטיקה מושחתת ונהנתנית. מאות אלפי שקלים של כספי ציבור מושקעים במסע שלהם. 'בעקבות הרצל', הם קוראים לזה, וטסים מיד לפריז (הרצל נולד אמנם בבודפשט, אבל בפריז יש עכשיו 'סיילים' מעולים). בשביל זה אנחנו שם, להתריע, להיאבק על הזכויות שלכם, לשמור על הכסף שלכם". 

יתכן שהמיזוג עם כחול לבן הוריד את המפלגה מהעץ והביא אותה להבנה כי אם המינוי לא יבוא מקרב מקורביה, הוא יגיע מטעמה של חוסן לישראל או תלם. אבל כשפנינו היום ליש עתיד בסוגיית מינויה של לביא - נמסר כי "ח"כ לשעבר ד"ר עליזה לביא היא מומחית תוכן בכל מה שקשור ליהדות, למסורת ולקשר של עם ישראל לארצו. היא האדם הנכון למלא תפקיד ממלכתי לחיזוק מקום מהותי כמו הר הרצל לעם היהודי ולמדינת ישראל".

לביא צפויה לשמש בתפקיד יו"ר מרכז הרצל בפחות ממשרה מלאה, ועדיין לא ידוע מה יהיה שכרה. היא מסרה היום: "אני מודה לח"כ יאיר לפיד על האמון. אני רואה בתפקיד שליחות והמשך ישיר לפעילותי הציבורית ובכנסת בשנים האחרונות, שהתמקדה, בין השאר, בשמירת האיזון בין יהודית לדמוקרטית ובחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. דווקא ממקום כמו הר הרצל, אני מבקשת לחזק את הקשר של המגזרים השונים בחברה הישראלית לשאלות של זהות, שייכות וערבות הדדית ולא פחות חשוב, לחזק את הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות. סוגיות משמעותיות הנמצאות כיום, בנקודת מבחן לא פשוטה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ