הממשלה תומכת באיכון טלפונים של חולי קורונה; ועדת משנה של חוץ וביטחון תכריע

בראשות ועדת המשנה לענייני השירותים החשאיים עומד כעת גבי אשכנזי, אך הרכבה עשוי להשתנות מחר. אם ההחלטה תאושר, יותר לשב"כ לאכן את מיקומי הטלפונים הסלולריים של חולי קורונה ומי ששהו בסביבתם ב-14 הימים שקדמו לאבחונם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב, היום. התמונה היא תמונת אילוסטרציה
תל אביב, היום. התמונה היא תמונת אילוסטרציהצילום: עופר וקנין

הממשלה אישרה הערב (ראשון) תקנות לשעת חירום שיאפשרו לשב"כ לאכן את מיקומי הטלפונים הסלולריים של חולי קורונה ומי ששהו בסביבתם ב-14 הימים שקדמו לאבחונם, כדי ליידע אותם באמצעות הודעת סמס שעליהם להיכנס לבידוד. 

על מנת שהמהלך ייצא לפועל, ועדת השירותים החשאיים — ועדת משנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת — נדרשת לאשר את התקנות, אולם עד כה לא הועברה אליה בקשה לעשות זאת.. בראש הוועדה עומד ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), שבה חברים גם משה יעלון ויאיר לפיד ממפלגתו לצד גדעון סער ויואב קיש (ליכוד) וח"כ יואב בן צור (ש"ס).

אלא שוועדת המשנה צפויה להתפזר בשעה 16:00 מחר, עם השבעתה של הכנסת ה-23. לפי ההערכות, כחול לבן ככל הנראה תמשיך לשלוט בה, ואנשיה עשויים לסכל את המהלך של הממשלה. כך או כך, מדובר בוועדה שאינה מתפקדת בדרך כלל כחותמת גומי, ואישורה אינו מובן מאליו.

גורם בכיר במשרד המשפטים אמר ל"הארץ" שאם תצא לפועל, משמעות החלטת הממשלה - שאושרה בידי היועץ המשפטי לממשלה - היא ששב"כ יוכל לאכן ולאתר את מסלול הבעלים ללא צו בית משפט. הבכיר הסביר שבתחילה הרשויות יבקשו מהחולים את הטלפון הנייד שלהם. אם חולה יסרב, בשב"כ יפעלו גם ללא רשותו. הוא אמר שהמידע שיימצא יעבור רק לרופאים במשרד הבריאות.

על הכוונה לעשות שימוש באמצעים אלה במאבק נגד התפשטות הנגיף, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול כשאמר כי בכוונתו להפעיל גם "אמצעים דיגיטליים למאבק בטרור שנמנעתי עד היום להפעילם בציבור האזרחי... הם לא פשוטים, יש בהם מידה מסוימת של פגיעה בפרטיות של אותם אנשים, שנבדוק עם מי באו במגע כחולים ומה קדם לזה ומה בא אחרי זה".

בעקבות הביקורת הציבורית על הסכנה לפרטיות האזרחים בהפעלת צעדים חריגים אלה, ביקשו היום השרים גלעד ארדן, אמיר אוחנה, בצלאל סמוטריץ', זאב אלקין וציפי חוטובלי מהמשנה ליועמ"ש רז נזרי להוסיף הגבלות רבות יותר על השב"כ.

לפי ההגבלות הללו, ההחלטה תהיה תקפה רק למאבק בקורונה ול-30 יום שבסיומם יימחק כליל כל המידע. השב״כ לא יעשה שום שימוש אחר במידע והוא יועבר ישירות למשרד הבריאות שיישלח את ההודעות לטלפונים. הפרת ההנחיות תיחשב עבירה פלילית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ