השנה שהג'יהאד העולמי ירצה לשכוח - סיכום 2011 - הארץ
השנה שהג'יהאד העולמי ירצה לשכוח
הארץ
29/12/2011 | 12:37
לפני 10 שנים יצאה ארה"ב למסע ציד אחרי אוסמה בן לאדן. ב-2011 היא השיגה את מטרתה, ובדרך חיסלה גם כמה משותפיו העיקריים

עשור לאחר הפיגועים שביצע ארגון אל-קאעדה על אדמתה, בעקבותיהם יצאה ארה"ב לשתי מלחמות ארוכות, מאמציה נשאו פרי, כשיחידת "אריות הים" חיסלה את אוסמה בן לאדן במתחם מגוריו בפקיסטאן ב-2 במאי. הודעתו של הנשיא אובמה שמה קץ למרדף ארוך ומתסכל אחרי הטרוריסט שהיה המבוקש מספר 1 בעולם ומי שהפך לסמלו של האסלאם הפונדמנטליסטי.

סיומו של המרדף אחרי בן לאדן, שהיה במשך שנים גם סמל לכשלונה של ארה"ב ולמגבלות הכוח הצבאי, כשהמטרה היא אדם בודד, מוקף בחבורת נאמנים מצומצמת המשתמש באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים, הוציא אלפי אמריקאים חוגגים לרחובות הערים, והעלה את קרנו של הנשיא, שסיים את המשימה בה החל קודמו בתפקיד, ג'ורג' וו. בוש.

"בלילה כזה, אנחנו יכולים להגיד למשפחות הקורבנות, 'הצדק נעשה'. ההישג הוא עדות לגדולתה של ארצנו ונחישות העם האמריקאי. זה מוכיח שאמריקה יכולה לעשות מה שהיא מחליטה", אמר הנשיא האמריקאי בהודעתו לאומה בבוקר ה-2 במאי. תצלומיו, יושב בבית הלבן ועוקב במתח אחרי המבצע, עיטרו במשך ימים רבים את עיתוני העולם, כמו גם החלטותיו שלא לפרסם את תמונת הגופה ולהשליכה בלב ים.

המבצע המורכב לחיסולו של בן לאדן יצא לדרך כבר באוגוסט, כשבלדר של מנהיג אל קאעדה אותר במתחם מגורים מבוצר באבוטבאד. המודיעין האמריקאי שהבחין כי במקום מתקיימים סידורי אבטחה קפדניים הגיע למסקנה כי המתחם משמש מקום מקלט לדמות בכירה. לאחר חודשי מעקב רבים ובהתבסס על המידע שהצטבר, הועברה לנשיא אובמה ההערכה כי במתחם, 50 ק"מ צפונית לבירת פקיסטאן, מתגורר לא אחר מבן לאדן. בתום כמה דיונים שהחלו במארס אישר הנשיא את הפעולה, בה השתתפו עשרות לוחמי היחידה המובחרת "אריות הים".

הפעולה המוצלחת העניקה רוח גבית למלחמה בטרור האיסלאמי, שדשדשה במקביל להתבוססות האמריקאית בבוץ של עיראק ואפגניסטאן. חיסולו של בן לאדן, שפער חלל גדול בארגון רב הזרועות, יתברר עד סוף השנה כראשון בשרשרת הישגים אמריקאים חשובים.

בספטמבר חיסלו האמריקאים את אנוואר אל-עאוולקי, טרוריסט ואיש דת איסלאמי שנולד בארצות הברית, הפך לאחת הדמויות המרכזיות באל-קאעדה ונחשב לאחד מיורשיו של בן לאדן. אל-עאוולקי והאגף התימני של אל-קאעדה, היו אחראים לניסיון לפוצץ מטוס אמריקאי, לרצח בבסיס הצבא בפורט הוד, טקסס, בו נהרגו 13 חיילים וניסיון הפיגוע בכיכר טיימס בניו יורק. אל-עאוולקי היה האמריקאי הראשון שחוסל ללא משפט זה עשרות שנים תודות לצו נשיאותי מיוחד, ותקדים זה עורר ויכוח ציבורי ער בארה"ב.

חודש מאוחר יותר חיסלה ארה"ב גם את בכיר אל-קאעדה איברהים אל-בנא, ששימש ראש מחלקת התקשורת של הארגון בחצי האי ערב. הוא חוסל בתקיפה אווירית על עמדות של קיצונים איסלאמיים בדרום המדינה. בתקיפה נהרגו 23 בני אדם נוספים, בהם גם בנו של אנוואר אל-עאוולקי. 

הנקמה בבן לאדן, האחראי על מותם של אלפי אמריקאים בניו יורק, בפנטגון וברחבי העולם גררה אמנם גל של אופוריה, אך במקביל העלתה גם את החשש מנקמה נוספת, הפעם מצדו של אל-קעאדה.

השנה ציינה ארה"ב עשור לפיגועי ה-11 בספטמבר. אך את הכותרות לא תפסה רק סגירת המעגל אלא גם הכוננות החריגה שהוכרזה בערים הגדולות של אמריקה בשל התרעות על פיגועים מתוכננים. אלפי שוטרים הוצבו ברחובות, מחסומי דרכים בהם בוצעו בדיקות מדוקדקות וסגירת רחובות לתנועה אפיינו את יום הזכרון של 2011, שהבהיר כי המלחמה שאמריקה הכריזה על הטרור עדיין רחוקה מסיום.

כתבות נוספות בנושא:

לא אלמן הדוד סם, ארי שביט | היום בו אובמה הפך למפקד, נטשה מוזגוביה | הצל"ש של אובמה, אבי יששכרוף ועמוס הראלאובמה הוכיח שהוא אינו צ'מברליין, אלוף בן | המורה מת, הדרך לא, צבי בראל | מאחורי הקלעים של החיסול, ניו יורק טיימס | בן העשירים שהפך למבוקש מספר 1, הארץ | הסרטונים הסודיים של בן לאדן, נטשה מוזגוביה | מסלול ההכשרה של מחסלי בן לאדן, ניו יורק טיימס

1
 
הוספת תגובה

תודה!

תגובתך נקלטה בהצלחה, ותפורסם על פי מדיניות המערכת

אנא המתן...