2012 - שנת תאי הגזע ומהפכת הגנטיקה

חקר התאים שמאפשרים לשקם רקמות פגועות הסעיר את עולם הרפואה; גם חוקרים ישראלים השתתפו בתגליות. סיכום השנה: כתבה ראשונה בסדרה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שנת 2012 ברפואה היתה שנתם של תאי הגזע. באוקטובר הוכרזו הזוכים בפרס נובל לרפואה, שני חוקרים מבריטניה ויפן שאבחנו את יכולתם של תאי הגוף להפוך לתאי גזע שישמשו לצורכי ריפוי מחלות. במקביל גובר בחודשים האחרונים באופן משמעותי קצב הדיווחים בדרך לפיצוח סודם של תאי הגזע והאפיקים שהם פותחים לקידום הרפואה. תאי הגזע הם אותם תאים ראשוניים בעלי יכולת להתמיין לכל תא בגוף ועשויים לשמש לשיקום רקמות פגועות. באחרונה נמצא כי לרפואה היכולת לייצרם גם אצל אדם בוגר.

בנובמבר דיווחו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטאות הרווארד ולואיוויל בכתב העת לאנסט כי תאי גזע שהופקו בחולה בוגר הצליחו לשקם נזק שנגרם בהתקף לב. באוקטובר דיווחו חוקרים יפנים מאוניברסיטת קיוטו בכתב העת סיינס כי בניסוי בעכברים הצליחו לייצר מתאי גזע תאי ביציות ששימשו להיריון תקין, תגלית הפותחת אופקים לשימוש בתאי גזע לצורכי פריון של נשים מבוגרות שלהן כמות ביציות מזערית. ביוני דיווחו חוקרים מיפן בכתב העת Stem Cell כי הצליחו לייצר מתאי גזע רקמות העשויות לשפר את יכולת הראייה של עיוורים.

ביוני גם דיווחו חוקרים ישראלים מבית החולים הדסה עין-כרם כי הצליחו לראשונה בעולם להפיק תאי גזע שמקורם בעוברים אנושיים הנקיים מזיהומים של בעלי חיים, תגלית הסוללת את הדרך למחקרים בבני אדם בתאי גזע עובריים, הנחשבים יעילים במיוחד לטיפול במגוון מחלות כגון ניוון רשתית, סוכרת נעורים ופרקינסון. בינואר דיווח לאנסט על תוצאות ראשונות של מחקר בתאי גזע עובריים בבני אדם שהחל בארה"ב בתקופת ממשל אובמה, לאחר קשיים באישור מחקרים אלו בתקופת כהונתו של הנשיא גו'רג' בוש על רקע התנגדותם של מוסדות שמרניים. בדיווח נטען כי שתי נשים הסובלות ממחלת עיניים, שהוזרקו להן תאי גזע עובריים, הציגו שיפור ביכולת הראייה.

פריצת דרך משמעותית בעולם הרפואה השנה נרשמה גם סביב המהפכה הגנטית. מדובר עדיין בפירות של פיצוח הגנום האנושי שהוכרז באפריל 2003, כשהושלם ריצוף 25 אלף הגנים המרכיבים 5% מהגנום האנושי. הניסיונות בשנים האחרונות לייחס פונקציות ייעודיות לגנים שנמצאו הולידו השנה כמה תגליות: בין השאר, באפריל דיווח כתב העת Nature כי הצליח לאתר מוטציות גנטיות חדשות המיוחסות לאוטיזם; באותו חודש דיווח כתב העת Nature Genetics כי צוות חוקרים בינלאומי זיהה גנים המשפיעים על רמת האינטליגנציה. וביולי דיווחו חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת הרווארד כי זיהו מוטציה גנטית המאפשרת הגנה מפני התפתחות מחלת האלצהיימר.

ולא רק בקשר בין גנים למחלות עוסקת המהפכה הגנטית העכשווית. מחקר מאוניברסיטת וושינגטון שהתפרסם ביוני בכתב העת Science Translational Genetics דיווח לראשונה על סריקה גנטית מלאה לכלל הגנום עוד בשלב העוברי, על סמך בדיקות דם שניטלו מהאם בשבוע ה-18 להריונה. הבדיקה תוכל לאפשר מיפוי גנטי מלא לעובר, נרחב יותר מבדיקות הצ'יפ הגנטי המאפשרות כיום לאבחן גנים מסוימים העלולים לחולל מחלות. כמו כן, באוקטובר דווח על סריקה גנטית מלאה שבוצעה למאושפזים במדינת מיזורי בארה"ב בתוך 50 שעות בלבד. כיום נדרשת המתנה של יותר מחודש כדי לקבל תוצאות ריצוף גנטי מלא ברוב המעבדות בעולם.

תאי גזע שהתמיינו לנוירונים בשבלול האוזן של גרביל חירש במעבדה באוניברסיטת שפילד בבריטניה. הנובל האחרון ברפואה הוענק למי שהפכו תאים בוגרים לתאי גזע עוברייםצילום: רויטרס

מבט לשנה הבאה

בסוף חודש אוקטובר פרסם בית החולים האוניברסיטאי בארה"ב, קליבלנד קליניק, את הרשימה השנתית של עשר פריצות הדרך הרפואיות הצפויות בשנת 2013. בין השאר נמנים ברשימה טיפולים באמצעות ניתוחים לקיצור קיבה כאמצעי לשליטה בחולי סוכרת. טיפולים אלה יקודמו אף בארץ בשנה הקרובה, לאחר שמשרד הבריאות הכליל לפני חודשיים בסל הבריאות ניתוחי קיצור קיבה גם לאנשים עם עודף משקל בינוני אם הם חולי סוכרת. הוכח כי הניתוח עשוי להביא לשיפור משמעותי במצבה של מחלת הסוכרת עד כדי ריפוי.

כמו כן יורחב בשנה הבאה השימוש במגרה עצבי הממוקם בפנים חלל הפה, המאפשר גירויים לטיפול בכאבי ראש מסוג מיגרנה; ייכנסו לשימוש במעבדות בדיקות לזיהוי מהיר של חיידקים בתוך דקות במקום ימים, בדיקות שזמינות כיום כבר בכמה מרכזים רפואיים בארה"ב; וצפוי שיפור משמעותי בהיצע הטיפולים לחולי סרטן הערמונית, לאחר אישורן של חמש תרופות חדשות לטיפול במחלה בשלביה המתקדמים בשנתיים האחרונות, ואישורה של תרופה נוספת, radium-223 dichloride, הצפוי בשנה הבאה. התרופות מאפשרות להאריך את חיי החולים באופן משמעותי ולהאט את קצב התקדמות המחלה. אביזר רפואי נוסף שייכנס לשימוש ב-2013 בהיקף נרחב מאפשר לרופאי עור לשפר את אבחונם של נגעים המעידים על סרטן העור מסוג מלנומה.

גם חולי הכליה צפויים החל מהשנה הקרובה לחידושים מפתיעים, ובהם הרחבת השימוש בטיפולי דיאליזה ביתיים במדינות המערב, המאפשרים לחולים צעירים לבצע דיאליזה יומית מקוצרת ולשוב למעגל העבודה. בנוסף, ניתוח חדש יאפשר שימוש בכ-40% מהכליות שנפסלו עד כה להשתלות בחולים. הכליה תוכשר להשתלה באמצעות תהליך שבו תוצא מהתורם, תוכנס למתקן סגור דמוי בועה ותחובר למשאבות המאפשרות את תיקון הנזק באמצעות ניקוי כלי הדם והכנסת תרופות לטיפול בזיהומים.

המתקן כבר קיבל אישור לשימוש באירופה ובקנדה ואישורו בארה"ב צפוי בשנה הקרובה. בתקווה, השיטה החדשה תוביל בפועל לזמינות גוברת של השתלות כליה ולצמצום תורי ההמתנה הארוכים להשתלת אלו, הנאמדים בישראל ב-4.3 שנים בממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ