סיכום שנה |

2012: משבר המנהיגות העולמי

בצרפת הודח ניקולה סרקוזי לטובת יריבו הסוציאליסט, ביוון התקשו להרכיב ממשלה ובסין התחלפה צמרת המפלגה הקומוניסטית. כתבה נוספת בסדרה

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור

שנת 2012 לא הביאה עמה מנוחה ונחלה לכלכלה העולמית, ומנהיגי המדינות בעולם המשיכו לעבור טלטלות. משבר החובות באירופה נמשך; בסין נרשמה האטה כלכלית; ובארה"ב הסתיימה שנת בחירות בעוד מאבק של הליכה על סף התהום התקציבית בבית המחוקקים. לקראת 2013 מתכוננות ישראל, איטליה וגרמניה לבחירות בעלות השלכות גדולות על עתידן.

ב-2011 הופלו מכסאם עריצים רבים במדינות ערב, ובאירופה נבעטו ראשי המדינות ביוון, ספרד, פורטוגל, אירלנד, איטליה, דנמרק, פינלנד ומדינות נוספות. החלפת השלטון היתה כמעט ללא אבחנה: במדינות שבהן היו ממשלות שמאל, קמו ממשלות ימין, ובמקום ממשלות ימין קמו ממשלות שמאל. הטלטלה השלטונית היתה סימפטום ברור לאובדן האמון במערכת שכיהנה בעת המשבר.

ב-2012 הצטרף למנהיגי אירופה המודחים גם ניקולא סרקוזי, שיריבו הסוציאליסט, פרנסואה הולנד, הבטיח לקהל הבוחרים שלו מדיניות מרחיבה במקום צנע – ומסים על העשירים. לנאום הנצחון שלו הוא הגיע במכונית רנו מגאן צנועה, בניגוד חד לקודמו בתפקיד, שזכה לכינוי "בלינג בלינג" בזכות חיבתו למותרות. אולם גם הולנד איבד במהרה את תמיכתם של בני ארצו. לנוכח המציאות המרה שבה כלכלת צרפת הולכת ומידרדרת בעקבות שכנותיה הלטיניות, ולחצים פוליטיים עזים מצד גרמניה, הולנד לא הצליח לממש את מרבית הבטחותיו. בחירות התקיימו גם בהולנד, לאחר שהממשלה התפטרה, אולם מארק רוטה חזר לכהן כראש ממשלה בהצבעת אמון מפתיעה של בני ארצו.

בתחילת 2012 ניגשו אזרחי יוון לבחירות - פעמיים. לאחר כשלון הרכבת ממשלה במאי, ניצחה בבחירות ביוני מפלגת דמוקרטיה חדשה בראשותו של אנטוניס סמאראס, שהבטיח לשמור על יוון בתוך גוש היורו. היוונים ביטאו בהצבעה לא את אהדתם הרבה לסמאראס, אלא יותר את חששותיהם מהתנתקות מאירופה שתביא לקריסה כלכלית.

באיטליה, ראש הממשלה הטכנוקראט – שהתמנה לתפקיד שלא באמצעות בחירות - מריו מונטי, צבר גם הוא נקודות רעות בשל קידום סדר יום של צנע וקיצוצים, למרות שאת אמון המשקיעים והמוסדות הגדולים – קרן המטבע והאיחוד האירופי – הוא הצליח להשיב לאיטליה. ממש בדקה ה-90, שבועיים לפני סוף השנה, התפטר מונטי והכריז לאחר מכן שלא ירוץ בבחירות הכלליות שיתקיימו במועד לא ידוע לקראת האביב, אם כי יהיה מוכן לכהן שוב כטכנוקראט.

עובדת קיומן של הנהגות טכנוקרטיות באירופה – גם ביוון כיהנה ממשלת טכנוקרטים לפני הבחירות – היא אחד הסממנים הבולטים ביותר לטריפת הקלפים בעקבות המשבר. בשלב שבו ניצבת אירופה על צומת דרכים גורלי, נראה כי את דרכה מנתבים לא מנהיגים שמייצגים את רצון העם, אלא מינויים באישור חותם הטרויקה – שלושת הגופים המוסדיים שהגישו את החילוץ ליוון, פורטוגל ואירלנד. מעל הכל מכהנת רוחה של הקנצלרית מרקל, שהתוותה לאירופה נתיב של צנע, קיצוצים, ובהמשך, כך היא מקווה, אחדות כלכלית ופוליטית רבה יותר.

מרקל, שתעמוד לבחירות בגרמניה בין ספטמבר לאוקטובר 2013 (המועד ייקבע על ידי הנשיא), היא מנהיגת המפתח של האזור. עד כה נאלצה לתמרן בין הצורף להפיס את דעתם של בוחריה, שלא מעוניינים לממן במיסיהם ועבודתם הקשה את מחדלי היוונים ושאר אומות הפריפריה הדועכות של אירופה. מרקל הצליחה לשמר בארצה תעסוקה גבוהה וצמיחה, חלשה אך חיובית, בזכות אתוס העבודה ושיתוף הפעולה הגרמני שנבנה בשנים שלאחר איחוד מערבה ומזרחה של המדינה. מנגד, מרקל ביקשה שלא לדחוף את יוון ומדינות המשבר רחוק מדי עד שיבחרו לנטוש את גוש היורו. לאחר הבחירות

באוקטובר, מרקל עשויה לקבל את הגושפנקא הפוליטית למשך ארבע שנים נוספות. זו תאפשר לה יד חופשית יותר במשא ומתן באירופה. הבחירות בגרמניה, יותר מכל מהלך בחירות או חילופי שלטון באירופה בשנתיים האחרונות, עשויות להיות ארוע המפתח במשבר.

הצאר הרוסי חוזר; ובסין סימני שאלה רבים

מחוץ לאירופה, שלוש מהכלכלות הגדולות ביותר בעולם בחרו גם הן ממשלה, כל אחת בדרכה שלה: ארה"ב, סין ורוסיה. ברוסיה נבחר מחדש ולדימיר פוטין לתפקיד שכיהן בו פעמיים בעבר, ולאחר שכיהן כראש ממשלה. בהשראת אביב העמים והמחאה במערב אירופה ובארה"ב התעוררה ברוסיה, לראשונה, אופוזיציה קולנית ומשמעותית לפוטין. תוצאות הבחירות – שנחשדו כמוסדרות מראש - היו כמובן נצחון לפוטין, אולם פחות מוחץ.

בסין בחרה המפלגה הקומוניסטית את הפוליבירו החדש שלה. המנהיגים החדשים, בראשותו של הנשיא שי ג'ינפינג, התחייבו לרפורמה כלכלית מרחיקת לכת, אולם הם צריכים להתמודד עם בעיות רבות. הנהגת סין נתונה ללחצים לא רק מבפנים – חילופי השלטון לוו במאבקי כוח פנימיים שקצה הקרחון שלהם נראה בשערוריות מין, רצח – אלא גם לתסיסה עממית גוברת. בשבוע האחרון הודיעה הממשלה החדשה שתגן על זכויות הקניין של איכרים ותפעל להגדלת הכנסתם ושיפור השירותים הציבוריים שהם מקבלים.

בעלות על קרקע היא אחד ממוקדי התסיסה המרכזיים בסין כיום. בשנה האחרונה התעוררו אלפי מחאות הקשורות לגזל קרקעות מאיכרים על ידי הממשלה לטובת פרויקטי פיתוח. 43% מהכפרים בסין, דיווחה בלומברג, סבלו מהלאמת קרקעות מאז שנות ה-90. ראש הממשלה המיועד, לי קקיאנג, סימן את מעמד האיכרים והממשל המקומי במחוזות הכפריים כמוקד לרפורמות לשיפור מעמדם.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ