נסיכת המרי הסורי

היא מופיעה בטלוויזיה, נוסעת לפגישות בעולם ובאחרונה אף הפכה לאשה הבכירה באופוזיציה הסורית. יש המקווים כי סוהיר אל-אתאסי תחליף את בשאר אסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

היא אינה נמנית על 100 הנשים הערביות העשירות ביותר וגם מרשימת מאה המפורסמות היא נעדרת. אבל סוהיר אל-אתאסי הפכה בשנה האחרונה לסמל הנשי של המרי בסוריה, וכאשר יסתיימו אירועי הדמים הטרגיים ותקום ממשלה סורית חדשה, אל-אתאסי תהיה ללא ספק מאושיות המשטר החדש.

מאז החל המאבק העממי במדינה, אל-אתאסי לא נחה לרגע. היא נואמת בכל מקום, מסבירה בהרחבה לכמעט כל כלי תקשורת, כותבת ללא לאות בפייסבוק, מגיבה על כל עניין, ודואגת להופיע במדים מלאים לצד מפקד הצבא הסורי החופשי. בין לבין היא מצליחה לטוס לעתים תכופות לפגישות בטורקיה ובוושינגטון. בחודש שעבר היא נבחרה לשמש סגניתו של יו"ר הקואליציה הלאומית הסורית החדשה, מעאז אלחטיב, תואר שמעניק לה את מעמד האשה הבכירה ביותר באופוזיציה הפוליטית המקומית.

זוהי אופוזיציה גברית בעיקרה, במלחמה שבה נשים וילדיהם משלמים את המחיר הגבוה ביותר. לעומת המהפכה במצרים או בתוניסיה שבהן נשים תפסו מקום של כבוד מול מצלמות הטלוויזיה ובהפגנות בכיכרות, בסוריה – שבה התחלפו ההפגנות בשדות קטל – כמעט שלא רואים נשים בחזית. במחנות הפליטים הן נאנסות או נמכרות כשפחות לגברים ממדינות ערב, ומארגוני האופוזיציה שלוחמים בתוך סוריה הן נעדרות. סיפוריהן מגיעים לעולם רק דרך הרשתות החברתיות, מחוץ לרשת, הטרגדיות שלהן מתוארות רק על ידי גברים. בחודש שעבר, ובהשראת אל-אתאסי, יזמה ד"ר סמאח הדאיא את הקמתה של מועצת נשות המהפכה שמטרתה לשתף את הנשים במאבק "לאור ההשתלטות הגברית על הזירה הפוליטית והרחקתה של האשה מן הפעילות הפוליטית", כפי שנכתב במנשר שפרסמה.

סוהיר אל-אתאסיצילום: רויטרס

על רקע האפלולית הציבורית והתקשורתית ששורה על הנשים בסוריה, בולטת דמותה ופעילותה של אל-אתאסי שמביאה עמה נדוניה עשירה של עשייה פוליטית. בגיל 29 היא כבר ניהלה את הסלון הפוליטי החשוב שקם בשנת 2000 – אחרי מותו של חאפז אל-אסד ועלייתו של בשאר אל-אסד לשלטון. זה היה אחד מחצי תריסר סלונים פוליטיים חשובים אשר הפיחו בשנת 2000 את רוח התקווה והאופוריה. "האביב של דמשק" כונתה אז התקופה הקצרה שבה התיר אסד הבן את כבלי הדיכוי הברוטאלי של אביו, והניח לאינטלקטואלים סוריים להיפגש ולדון בחופשיות יחסית בעניני המדינה. אישים כמו מישל כילו, ריאד סייף, חוסין אל-עוואדאת, היית'ם אל-מאלח ועוד רבים אחרים - שעכשיו פועלים במסגרת המועצה הלאומית הסורית או הקואליציה הלאומית הסורית החדשה - ניסחו הצעות ודרישות לרפורמות דמוקרטיות וכלכליות. אבל זמן קצר אחר כך רמס אסד את הסלונים האלה, חבריהם נעצרו או נאסרו ו"האביב של דמשק" הפך לחורף קודר.

אל-אתאסי ניהלה אז ביד רמה את הסלון שנשא את שמו של אביה, ג'מאל אל-אתאסי, ממייסדי מפלגת הבעת' הסורית, שמת באותו השנה כמו אסד האב. המשפחה ממנה באו השניים היא מן החשובות והמכובדות בעיר חומס ובסוריה כולה. זו משפחה שהניבה משוררים, שופטים, עורכי דין, שרים ושלושה נשיאים. נור אל-דין אל-אתאסי, (בן דודו של ג'מאל) היה נשיאה האחרון של סוריה לפני שחאפז אל-אסד סילק אותו משלטונו. כעת יש כבר כאלה שקוראים להחזיר את המשפחה לכס הנשיאות, והפעם שתהיה זו אשה - סוהיר אל-אתאסי, שבגיל 41 כבר נחשבת למנהיגה בזכות עצמה.

אבל אל-אתאסי גם מעוררת מחלוקת. השתייכותה לאליטה החומסית, צבעה האינטלקטואלי, שהותה מחוץ לסוריה ומורשתה המשפחתית שייסדה את מפלגת הבעת' השנואה, עלולות להיות מכשלות מהותיות במסעה אל הכהונה הפוליטית, תהיה אשר תהא דרגתה. לפניה בתור יעמדו קצינים עטורי זקן, מפקדיהם של היחידות הדתיות הרדיקאליות. אחריהם יתייצבו מפקדי הצבא הסורי החופשי, הגברים של הקואליציה הלאומית הסורית, ולבסוף יגיע אולי גם תורן של הנשים. דווקא בסוריה החילונית שבה העניקה מפלגת הבעת' מעמד נכבד לנשים, עלולה המהפכה להוליד את הנסיגה העמוקה במעמדן. כאן מצוי תפקידה המעשי והסמלי של סוהיר אל-אתאסי בשנת 2013 שבה, צריך לקוות, יגיע הקץ לשלטונו של אסד. כדאי וראוי לחרות את שמה כמי שעשויה להיות אשת השנה הבאה.

>> لقراءة جميع مقالات تسفي بارئيل >>

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ