עדות מ-1967: יותר ממאה פלסטינים גורשו מעזה כעונש קולקטיבי

מסמך שחובר במשרד החוץ מתאר כיצד תושבי מחנה פליטים ברצועה לקחו אחריות על הטמנת מוקש כדי לא להסגיר את האשמים. במסמך נכתב כי "הוחלט להעבירם לסיני ולעזוב אותם לנפשם!"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
יותם ברגר

מסמך סודי שחובר ב-15 ביוני 1967 במשרד החוץ חושף החלטה לגרש עשרות פלסטינים מהרצועה לסיני - כעונש קולקטיבי על הטמנת מוקש שנועד לפגוע בכוחות הביטחון הישראליים. התקרית תועדה בזכרון דברים מביקור שערכו אנשי המשרד בעזה, ושחובר בידי איש משרד החוץ אבנר ארזי – לימים קונסול ישראל במילאנו ובאיסטנבול.

במסמך מספר ארזי על הביקור שנערך ב-14 ביוני ברצועה, ימים ספורים אחרי תום המלחמה. הוא מתאר פגישה עם המושל הצבאי בעזה, ובו נמסרים בראשי פרקים אירועי הימים האחרונים מאז כיבוש הרצועה. "ב-12 או ב-13 דנא (לחודש יוני, י״ב) התפוצץ מוקש בסביבות עזה. החקירה גילתה שהנחת המוקש בוצעה זמן קצר לפני התפוצצותו. העקבות הובילו למספר בתים שבמחנה הפליטים ׳אלטראבשה׳ (?) (כך במקור, י״ב). תושבי אותם בתים נדרשו להצביע על האנשים שביצעו את המעשה. כעבור זמן הופיעו 110 איש שזיהו את עצמם כחיילי צבא השחרור הפלשתינאי, והטילו את האשמה על עצמם באופן קולקטיבי״. על פי המסמך, ״הם לא שעו להפצרות להצביע על מי מביניהם ביצע את המעשה. נתנו להם שלוש שעות לגלות את המבצעים אחרת יוטל עליהם עונש - משלא נענו עם תום האולטימטום, הוחלט להעבירם לסיני ולעזוב אותם לנפשם! כנראה העונש בוצע בינתיים. כמו כן, פוצץ הצבא 8 בתים שאליהם הובילו העקבות״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ