המברק שבישר לרבין על כיבוש סיני מוצע למכירה תמורת 500 דולר

במלאות יובל לכיבוש חצי האי במלחמת ששת הימים, מציע בית המכירות הפומביות "קדם" למכירה את המברק המקורי ששלח שייקה גביש לרמטכ"ל דאז וכן את הכרוז הראשון שפרסם צה"ל בשטחים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבין עם לוי אשכול, יגאל אלון וישעיהו גביש בטיסה מעל סיני
רבין עם לוי אשכול, יגאל אלון וישעיהו גביש בטיסה מעל סיניצילום: דוד אלדן / לע"מ

היום ימלאו 50 שנה לכיבוש חצי האי סיני בידי צה"ל במלחמת ששת הימים. בקטלוג של בית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים, שפורסם אתמול (חמישי), מוצע למכירה המברק ששלח אלוף פיקוד דרום, ישעיהו (שייקה) גביש, לרמטכ"ל דאז, רב-אלוף יצחק רבין, שבו הודיע גביש על כיבוש סיני.

במברק, שנשלח ב-9 ביוני 1967, כותב גביש משפט אחד בלבד: "מאושר להודיע כי כל כוחותינו חונים על גדות תעלת סואץ, ים סוף, חצי האי סיני בידינו. ברכותי לך ולצה"ל כולו". מחיר הפתיחה המבוקש עבור המסמך הוא 500 דולר (כ-1,750 שקלים), ומכירתו תתקיים בסוף החודש.

צילום: קדם, בית מכירות פומביות

מרון ארן, בעלי בית המכירות, אמר ל"הארץ" כי המברק המוצע למכירה הוא המסמך המקורי שנשלח אל רבין ולא העתק שלו. כרגיל, לא נמסרו פרטים על מקורו של המברק, על זהות המוכר ועל הדרך שבה התגלגל אל בית המכירות. 

מסמך היסטורי נוסף המוצע למכירה פומבית הוא כרוז מטעם "מפקד כוחות צה"ל" בגדה המערבית, שפורסם בעברית ובערבית ב-1967. הכרוז מהווה את הפקודה הראשונה שפרסם צה"ל בשטחים לאחר כיבושם במלחמה. הפקודה פורסמה ביום המלחמה השלישי, 7 ביוני 1967, ומבססת בשמונה סעיפים את שליטת הצבא באזורים שנכבשו בידי ישראל.

צילום: קדם, בית מכירות פומביות

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ