סוף העולם כמרקחה

מחר יגיע אל קצו לוח השנה של המאיה, ויש המאמינים כי העולם כולו ייחרב. בניסיון למנוע היסטריה, המשטרה הצרפתית מתאמצת להרחיק עולי רגל מכפר שלפי השמועות יינצל מאבדון, ובסין נעצרו 500 אזרחים בגין הפצת שקרים

"הארץ" וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ" וגרדיאן

כוחות רבים של משטרה וצבא התפרסו אתמול בבוגארש, כפר זעיר בדרום צרפת שבו מתגוררות פחות מ-150 נפשות. לפי המסורת והשמועות ברשת האינטרנט, יהיה זה המקום היחיד שעליו תפסח מחר האפוקליפסה. לוח השנה של בני תרבות המאיה נגמר ב-21 בדצמבר 2012. רבים מאמינים כי העולם כולו ייחרב באותו יום.

ההר בוגארש, לא רחוק מגבול צרפת-ספרד, מסקרן מאז שנות ה-60 מאמינים מכל סוג. אגדות רבות סובבות את פסגתו, בין השאר בשל היותו "הר הפוך", שפסגתו עתיקה ממרגלותיו. אחת האגדות מספרת על פעילות מוגברת במקום שמקורה לא בעולם הזה. יש המאמינים כי בתוך חללי ההר מוסתרות מאז שחר האנושות ספינות חלל. קבוצות שונות מפיצות באינטרנט את הטענה לפיה ב-21 בדצמבר, בשעת הדין, יופיעו על פסגת בוגארש חייזרים מקבוצת הכוכבים אוריון שיצילו את בני האדם הנוכחים מכליה.

הרשויות המקומיות מבקשות למנוע התכנסות המונית והיסטריה סמוך ליישוב, שמחירי הנדל"ן בו האמירו בשנים האחרונות. כוחות הביטחון נערכו לאבטח בקפידה את האתר עד 23 בדצמבר. לפי העיתון לה פיגרו, הטיסה מעל ההר נאסרה ומחסומי ביקורת הוצבו על צירים מרכזיים סביבו. התושבים המתגוררים בבוגארש ובשלושה כפרים סמוכים קיבלו מהמשטרה היתרי מעבר מיוחדים למשך הסגר. גם יחידה לטיפול פסיכולוגי נשלחה למקום, ומנחת מסוקים לפינוי פצועים הוכשר בו. המשטרה אסרה על ציד, טיולים, חניה בצד הדרך, קמפינג והתכנסות מכל סוג בהר ובכפר בשלושת הימים הקרובים.

גם המפלגה הקומוניסטית בסין, המדינה המאוכלסת בעולם, החליטה להיאבק בפאניקה. 500 בני אדם המאמינים כי העולם מתקרב לקצו נעצרו בסוף השבוע האחרון באשמת "הפצת שמועות שקריות". רוב העצורים הם חברי כת המכונה "כנסיית האל הכל יכול" שהוקמה ב-1992. חבריה קוראים למותו של "הדרקון האדום הגדול", הגדרתם למפלגה הקומוניסטית, ובשבוע האחרון התקיימו בכמה מחוזות במדינה עימותים בין חבריה לכוחות הביטחון. התקשורת הממלכתית מסרה כי השלטונות החרימו "שלטים רבים, דיסקים, סטיקרים, ספרים ומדפסות" השייכים לחברי הכת.

בסין דווח על בהלה רבה לקראת יום הדין. בשבוע שעבר דקר אדם 22 תלמידי בית ספר במחוז הנאן, בשל השמועות על הקץ הקרב. במחוז סצ'ואן התנפלו קונים על מדפי הנרות בחנויות, כדי להילחם באפלה שתיפול בקרוב על האנושות. איכר במחוז הוביי בנה במוסך שלו שבעה "תאי הצלה" עשויים מפלדה. עלות כל תא מוערכת ב-45 אלף דולרים, והוא יכול להכיל 14 אנשים. יש בו אספקת חמצן, מזון, מים וחגורות הצלה. יצרן תאים במחוז אחר קיבל 21 הזמנות ל"תיבות נוח" משוכללות שכאלו. אחת מהן נמכרה תמורת מאות אלפי דולרים.

הבהלה מפני יום הדין אינה נחלת הסינים בלבד. בתחילת החודש נאלץ הקרמלין לפרסם הודעת הרגעה רשמית. זאת, לאחר שדווח כי אזרחים רבים ברוסיה מאמינים באפוקליפסת המאיה וחוששים ממנה. לפי אחד הדיווחים, אסירות בבית כלא בקרבת הגבול עם סין חוו "פסיכוזה המונית משותפת" בעוצמה רבה כל כך, עד שהסוהרים הביאו כומר כדי להרגיע אותן. בעיר תעשייתית ממזרח למוסקבה, אזרחים מבוהלים רוקנו את המדפים מגפרורים, נפט, סוכר ונרות.

קבוצות שונות מאמינות כי ב-21 בדצמבר יופיעו על ההר חוצנים שיצילו את הנוכחים ממוות. עיתונאים מרחבי העולם נוהרים לבוגארש צילום: אי-אף-פי

גם סוכנות החלל האמריקאית שחררה בחודש שעבר הודעת הרגעה. "21 בדצמבר 2012 לא יהיה סוף העולם", נכתב באתר האינטרנט של נאס"א, "לעומת זאת, כבכל שנה, זה יהיה היום הקצר ביותר".

לוח השנה של תרבות המאיה הקדומה, הנחשב בעיני מומחים אחד מן המדויקים בסוגו בהיסטוריה של האנושות, מבוסס על פרקי זמן של כ-400 שנה כל אחד, המכונים "בקטונים". במחזור כולו מקיף הלוח 13 בקטונים כאלה, ובסך הכל 5,125 שנה מאז בריאת העולם עד ליום שבו הוא מסתיים - 21 בדצמבר של שנת 2012 לספירה הנוצרית. או כפי שהוא אמור להיכתב על פי לוח המאיה: 13.0.0.0.0.0.

כדי לציין את סוף העולם, תיירים רבים נוהרים לשול, עיירה נידחת במקסיקו, שהיתה מרכז של בני המאיה ומשמעות שמה הוא "סוף". עם זאת, רבים מהמקומיים מאמינים כי הבהלה מיותרת ונובעת מפרשנות שגויה. "אנחנו מאמינים שזהו רק סופו של מחזור. אנחנו לא מאמינים שיקרה משהו טרגי או הרסני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ