סוף העולם |

תנו צ'אנס לאפוקליפסה

עולם בו כל האנשים ישרים ופועלים לפי היגיון עדיף שייחרב. הלעג להכרזה על סוף העולם הוא מטופש, אבל יש לתת משקל גם לתהליכים החיצוניים לנו

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

החדשות הרבות על סוף העולם אינן מפתיעות. ייתכן שסוף העולם יבוא בקרוב. מיד אחרי הצגת ג'ל להצרת ירכיים מקישואים של תוכניות הבוקר יוטלו טילים מכאן לשם ומשם לכאן ואז יעלו הגלים וימחו את המין האנושי. השאלה היא לגבי הסימטריה שבתאריך 21.12.12, כאילו שהעולם כולו מתכנן להתהפך דווקא ביום שנראה סימטרי בלוח השנה ולא ב-30 בינואר, נאמר, תאריך נטול סימטריה, שבו עלה היטלר לשלטון, ואיני יודע מה דעת האצטקים לגביו.

אפשר לראות את התופעה הזו גם בהיבט רחב יותר עם צמיחת הפופולריות של נומרולוגיה, גרפולוגיה ואסטרולוגיה. כאילו העולם כולו ממתין לאופן סלסולי הצ' הסופית שלנו כדי לדעת אם אנחנו ראויים להנהיג או לעבוד באבטחה בקניון. בישראל המצב מגוחך כל כך שהגרפולוגיה, האמינה כנומרולוגיה או חקר צורת הגולגולת בקביעת אופיו ועתידו של אדם, היא בסיס לכניסה לעבודות בעבודות רציניות. אפילו בצה"ל יש הבוחנים אנשים על פי הפסבדו-מדע המפוקפק הזה, ומשתמשים בו כדי להעריך את הצוררים. באתר "האייל הקורא" מצוטט מכתב של תא"ל (במיל') אפרים סנה לאסטרולוגית על אפיון אחד כזה. ומדובר ברופא, בנו של קומוניסט. מה יהא עם המוהלים? 

סוף העולם 2012: סיקור נרחב באתר "הארץ"

חשוב לציין שאין לי דבר נגד נומרולוגיה, אסטרולוגיה, או אפילו נגד נוכלויות. גם עולם ההיגיון והיושר אינו עולם מוצלח במיוחד. מי כמוני חובב גדול של רמאי-זוטא שהופכים את חיינו למעניינים יותר. הרי למה בכלל קיים העולם, אם לא נוכל לכייף ולהיות מרומים פה ושם? עולם שכל האנשים בו ישרים ופועלים על פי אינטרס ומידת ההיגיון, עדיף שייחרב. הנוכל והידעון הוא פעמים רבות ברנשים שמגיעים ממעמד נמוך ובזכות קסמם וחוכמתם, או היצירתיות שלהם, לוקחים כסף מעשירות ומעשירים משועממים, בניגוד למשל לנוכל מהסוג ההגון יותר, הבנקאי, שלא ממש צריך חוכמה. 

הרי כל אחד עם עניבה יכול להיות מנכ"ל בנק, שמרוויח כתוצאה מריבית ועמלות. הבנקאי צריך רק תכונה אחת כדי לשרוד: להיות נבון מספיק כדי לסנן את נוחי דנקנר בטלפון. למשש לאדם בכף ידו ולומר הבלים שישביעו את רצונם של אנשים, צריך ברק של גאונות. בזמנו טענתי בפני בחורה אחת שאני יכול לקרוא בכוס מים. עלי לציין שעשיתי את זה בצורה מדהימה, חזיתי שאביה חלה ושהיא חזרה מחו"ל לפני כמה חודשים, עד כדי כך שהשתכנעתי שיש לי כוחות. ייתכן שזו טעות לחזור להיות עיתונאי כשהתנבאתי בתקופתי כידעון שהפרינט ימות (קבעתי שזה יקרה ב-13.13.13). 

העיסוק המוגזם בשמותינו, תאריך לידתנו, קמטי היד שלנו, כתב ידנו קשור לעיסוק יוצא דופן, פסיכי, בעצמנו. כאילו מצבנו לא יקבע על פי התנהגותנו, אלא כל העולם כולו אצור בתוכנו, והפתרונות הם לא להשתפר או למרוד, או לשנות יחד, אלא להוסיף א' לשם. או בנוסח "הסוד", לחשוב חיובי והשפע יבוא כבר. 

גם הפסיכולוגיה פעמים רבות לא רחוקה מאוד מהנוכלויות הללו. אני זוכר שפעם בסיני, בחורה מאוד לא מעניינת ולא יפה התלהבה מבחור נאה מאוד שרחץ בים, קראה את "הסוד" והחלה ללחוש לעצמה "הוא יבוא, הוא רוצה אותי. אני מזמנת אותו". המציאות היא שלא הכל נמצא בתוכנו וגם למחשבה חיובית, שאני תומך בה (לא רק כדי להביא מזל, אלא כדי להתמודד עם מזל ביש), יש מגבלות. יש משקל גדול לתהליכים חיצוניים. קיים עולם גדול בחוץ, שלא ממתין לתאריכים סימטריים, ושאפשר לשנות על ידי פעולה רצינית ועקבית בת שנים בשיתוף פעולה בין אנשים. כלומר, התערבות אמיתית בעולם.

אם כך, ההכרזה על סוף העולם יש בה משהו. ללעוג לה זה בוודאי מטופש. העיסוק העצמי הזה הוא סממן להתנהגות המין האנושי בשנים האחרונות. וההתנהגות הזו אכן עשויה להוביל לסוף העולם, או להרס עצום, בשל משהו טריוויאלי, אפור, כמו שימוש לא נכון במשאבי כדור הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ