השמש זרחה מעל טיקאל: הסוף לתחזיות סוף העולם

אלפים התכנסו ליד שרידי מקדשי המאיה העתיקים בגואטמלה וחגגו את תחילת העידן החדש. מהיום האנושות צריכה לחוש "הרמוניה טובה יותר עם אמא אדמה"

שלמה פפירבלט
שליח "הארץ" לאמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט
שליח "הארץ" לאמריקה הלטינית

בשעה 5 לפנות בוקר (13:00 שעון ישראל), דקות ספורות לפני זריחת השמש הראשונה על העידן החדש על פי לוח המאיה, התאספו אלפים ליד שרידי המקדשים העתיקים של העיר טיקאל, בגואטמלה, לחגוג את מה שמכונה "הטקס הגדול ביותר של תרבות המאיה בעידן החדש". בכך, אם תרצו, גם הוסרה סכנת קץ העולם, על פי כביכול נבואה של בני המאיה.

נשיא גואטמלה, פרז מולינה, ואתו נשיאת קוסטה ריקה, לאורה צ'ינצ'ילה, ואורחים רבים נוספים, צפו במפגן ססגוני וריקודים פולחניים של כוהני המאיה, לובשי מחלצות ועונדי נוצות צבעוניות כמו אלה שנהגו ללבוש אבות אבותיהם לפני בואם של הכובשים הספרדים ליבשת לפני 500 שנה. הכניסה לכיכר המרכזית של המקדשים העתיקים מוגבלת לכ-3,000 בני אדם, אולם כ-150 אלף אורחים מכל העולם שהגיעו לגואטמלה לרגל האירוע משתתפים בטקסים דומים ב-21 אתרים עתיקים אחרים ברחבי המדינה. העיתון הגדול של גואטמלה, "פרנסה ליברה", הכריז הבוקר בכותרתו הראשית: "ברוך הבא עידן המאיה החדש".

סוף העולם 2012: סיקור נרחב באתר "הארץ"

אתמול ערכו אותם כוהנים טקס פרידה – עם שקיעת השמש האחרונה של העידן אשר נמשך 12 "בקטונים" - פרקי זמן של כ-400 שנה, ובסך הכל 5,125 שנה. היום מתחיל הבקטון ה-13 והשנה על פי המאיה היא 13.0.0.0.0.0. בתום הטקס, שתי נבחרות של נערים אינדיאנים, מגואטמלה ומהונדורס, שחזרו את משחק הכדור הקבוצתי של בני המאיה – שלא היה ספורט בלבד כי אם חלק מפולחן של הקשר עם האדמה והפריון. בתום התחרות בעת העתיקה היה מועלה כקרבן על מזבח המקדש אחד מראשי הקבוצות. הפעם ויתרו על החלק הזה של הפולחן.

חגיגות סוף העולם

הדיבורים על קץ אפוקליפטי של העולם נדחקו הצדה. לדברי נציגי קהילות המאיה, לא היה להם ביסוס מלכתחילה. קרלוס בריוס, מנהיג רוחני ודוברם של האינדיאנים תושבי גואטמלה, צאצאי המאיה, אמר אתמול כי "אין אף נבואה שאני מכיר אצלנו אשר מדברת על סוף העולם. מי שדיבר על זה היו זרים, או כאלה שרצו לעשות עסקים. תום לוח השנה הוא סופו של מחזור קוסמי אחד, ותחילתו של אחר".

מה המשמעות של תום המחזור, על פי הכהן הגדול של המאיה? לדבריו, "אנו צפויים מהיום להתחדשות אנרגטית, האנושות אמורה לחוש ויברציות חדשות, בני האדם יגלו בתוך תוכם הרמוניה טובה יותר עם אמא אדמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ