אלוף בן
אלוף בן

ישראל הגיבה לתהפוכות "האביב הערבי" בהתקף חרדה, שתסמיניו החריפו ככל שהפגנות הפייסבוק והטוויטר במדינות ערב פינו את מקומן למלחמות אזרחים אלימות ולהתחזקות התנועות האיסלאמיות. במשך שנים הודחק החשש הישראלי מכך שנפילת חוסני מובארק תביא תחתיו את האחים המוסלמים ומצרים תיהפך לאיראן חדשה, או לטורקיה הארדואניסטית. כעת מתגשם והולך חשש זה, והדאגה מתעצמת.

החרדה הישראלית אינה משקפת רק רתיעה אינסטינקטיבית מהאיסלאם הפוליטי, אלא גם את מאזן הכוחות האזורי. מצבה האסטרטגי של ישראל הורע בשנה האחרונה. הבריתות האזוריות עם טורקיה ומצרים קרסו. ממלכת ירדן ההאשמית, שלא ברור עוד כמה זמן תתקיים, שומרת מרחק. ארצות הברית נחלשת בהנהגתו הרעועה של ברק אובמה, ושוב אינה הגורם הקובע במזרח התיכון. יוון, בעלת הברית החדשה של ישראל, מתפוררת תחת המשבר הכלכלי. איראן מתעלמת מהאיומים והסנקציות, וממשיכה במרוץ לנשק גרעיני. הרשות הפלסטינית מתקרבת לחמאס.

בתמונה האפלה הזאת מהבהבות כמה נקודות אור. משטר אסד בסוריה מתערער, ובעקבותיו נחלש גם חיזבאללה. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס רצה שהאו"ם יכיר בפלסטין, וישראל סיכלה את יוזמתו. סעודיה ומדינות המפרץ, שכמוהן כישראל אוהבות את הסדר האזורי הישן וחוששות מחילופי המשטרים ומהתעצמות איראן, חולקות אתה בשקט אינטרסים.

אבל זו נחמת עניים. מול טבעת הבידוד המתהדקת הגיבה ישראל כבריון המפוחד של הכיתה, בחשיפת שיניים ואיומי מלחמה. היא הבליטה ניסוי בטיל בליסטי ואימוני תקיפה בטווחים ארוכים, ויצרה רושם שעוד רגע יופצצו מתקני הגרעין באיראן. המסר הישראלי לשכנים ולקהילה הבינלאומית היה "אנחנו עדיין רלוונטיים ויכולים לעשות מהומות".

נתניהו בכנסת. צילום: גיל כהן מגן

התהפוכות באזור הדאיגו את רוב הישראלים, אבל היה ישראלי אחד שמינף את החרדה להזדמנות פוליטית חסרת תקדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין, מתחילת "האביב הערבי", שנפילת מובארק שמה קץ לדוקטרינת "שטחים תמורת שלום". בראיית נתניהו וחבריו במפלגות הימין, הוכח מעל לכל ספק שאין עם מי לדבר ואין על מה לדבר, וכל שטח שתפנה ישראל ייהפך בסופו של דבר לבסיס טרור נגדה - כפי שקורה עכשיו בסיני. השמאל הישראלי איבד בבת אחת את המפתח האידיאולוגי לפתרון הסכסוך, שהטיף לו כל השנים. לסחורה הזאת אין קונים עכשיו.

עשו לייק לעמוד "הארץ" בפייסבוק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע

בנאומו בכנסת ב-23 בנובמבר התגאה נתניהו בהתאמתות הערכתו, שבמקום דמוקרטיה ליברלית ישטוף את מדינות ערב "גל איסלאמיסטי". צדקתי שהטפתי לזהירות במגעים עם הפלסטינים ולא מיהרתי לוותר, השתבח נתניהו. הוא לא הסתפק בפרשנות. מעודד מהיחלשות יריבו אובמה, האיץ נתניהו את הבנייה בהתנחלויות וההשתלטות על קרקעות סביב ירושלים. עוד מאמץ קטן, עוד שנתיים-שלוש בשלטון, ויתגשם חלום הימין ליישב מספיק יהודים בהתנחלויות גב ההר ולסכל לתמיד את רעיון החלוקה.

מהגדה המערבית פנה נתניהו לישראל פנימה, במסע של דיכוי יריבים פוליטיים, משפטיים ותקשורתיים. הוא שיחרר את גלעד שליט בעסקה עם חמאס, צעד שהחזיר לו את תמיכת המרכז ומיצב אותו כמנהיג פופולרי ללא יריבים בעלי משקל. מעודד מהתחזקותו בסקרים נקט נתניהו צעדים להקדמת הבחירות, כדי לזכות בכהונה נוספת לפני שהמיתון יעמיק ויריביו יתארגנו מחדש, וכדי לנטרל התערבות אמריקאית בבחירות בישראל אם יפתיע אובמה ויזכה בעוד קדנציה.

חרדות "האביב הערבי" קירבו את נתניהו יותר מאי פעם להנצחת שלטונו. במדינות ערב, פריחת האביב קמלה במהירות. בלשכת ראש הממשלה בירושלים, ובחדרי סיעות הימין בכנסת, היא מלבלבת בצבעים בוהקים של שביעות רצון עצמית וציפיות לניצחון אידיאולוגי ופוליטי מוחץ על השמאל, וריסוק "האליטות הישנות" של ישראל. *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ