מדרום ירדן תיפתח הרעה של עבדאללה?

ארה"ב וישראל עוקבות בדאגה אחרי המתרחש בממלכה ההאשמית. עוד ועוד אירועי מחאה נרשמים בקרב בני השבטים הבדוויים ממוצא ירדני, שנחשבו תמיד לעמוד השדרה של הממלכה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

אחד הכללים הידועים במזרח התיכון בעידן האביב הערבי קובע כי במהפכות אפשר להדיח שליטים ורודנים - אך לא מלכים. המונרכים בסעודיה, במרוקו ובמדינות המפרץ הצליחו לשרוד את גל המחאה העממי, שהגיע גם למדינותיהם. מלך ירדן, עבדאללה השני, אינו מתכוון להיות יוצא דופן. נראה כי הוא פועל כדי לא להיזכר כמלך הראשון שיודח במהפכה עממית.

עם זאת, משהו אינו כתמול שלשום בממלכה ההאשמית. הממשל האמריקאי עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות שם, כמו גם ממשלת ישראל, בין היתר בשל העובדה שבשבועות האחרונים התרבו תופעות של מחאה עממית - מצומצמת לעת עתה - דווקא בקרב השבטים הבדוויים ובעיקר באזור הדרום. הפגנות בקריאה לרפורמות התקיימו בירדן כמעט מאז תחילתו של "האביב הערבי", אבל בניגוד למדינות כמו מצרים או תוניסיה, שם צעדו בראש התהלוכות צעירים חילונים, את ההפגנות בממלכה ההאשמית הובילו האחים המוסלמים ותושבי מחנות הפליטים.

לאחרונה אפשר להבחין בהיפוך מגמה. עוד ועוד אירועי מחאה נרשמים בקרב בני השבטים הבדוויים ממוצא ירדני, שנחשבו תמיד לעמוד השדרה של הממלכה ועליהם נשען השלטון גם בימי אביו של עבדאללה, חוסיין. האזור הבעייתי ביותר עתה הוא הדרום. לדברי ד"ר עודד ערן, שגריר ישראל לשעבר בירדן וחוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS), הדרום נחשב באופן מסורתי האזור הפרוע יותר של הממלכה. "בעבר נאלץ המלך חוסיין לשלוח יחידות צבא לכתר את העיר מען, לדוגמה, כדי לדכא הפגנות מחאה שפרצו שם בגלל מצוקה כלכלית", הוא מספר.

מדובר באזור עני יחסית, שהתסיסה בקרב תושביו רק גדלה והולכת. החידוש כאן, בין היתר, הוא שהכעס מופנה אל המלך בשל התקרבותו לאיסלאמיסטים ולפלסטינים, והם חוששים כי מאזן הכוחות בירדן נוטה אט אט לרעתם.

כמו כן, אומר ערן, "אמנם קודם נשמעה דרישה לרפורמות, אבל כעת מדברים בגלוי על מלוכה קונסטיטוציונית ואפילו על ביטול המלוכה. רעיונות כאלה עולים בשוליים, אבל התחושה שלי היא שזה שדה קוצים שהאש יכולה להתפשט בו. אין סכנה קריטית למשטר בירדן. עם זאת, בעבר לא חשבתי שעלולים להיות שם זעזועים משמעותיים. היום אני פחות בטוח בכך". בתקופה הקרובה תעמוד ירדן לפני אתגרים שעלולים להגביר עוד את החשש לעתיד הממלכה. עד סוף החודש יעזבו כל הכוחות האמריקאיים את עיראק. ירדן עלולה לסבול מהפסדים בעקבות סיום חוזים שחתמה עם הצבא האמריקאי. אם המצב בעיראק לא יתייצב, היא עלולה לעמוד בפתח גל הגירה נוסף. משמעות הדבר - עוד פיות להאכיל ואוכלוסיית פליטים נוספת. עקב המצב בסוריה גוברת גם האפשרות של בריחת תושבים סורים לירדן.

ייתכן שהצטרפותה של ירדן באופן לא רשמי ל-GCC - מועצת שיתוף הפעולה של המדינות הערביות במפרץ מעניקה לה חסינות מסוימת לנוכח האתגר הכלכלי שעמו תתמודד בשנים הבאות.

המלך עבדאללה עשה לא מעט צעדים בשנה החולפת, חלקם למראית עין בלבד ואחרים ממשיים יותר, כמו מינוי ראש ממשלה חדש שהיה בעבר המשנה לראש בית הדין הבינלאומי בהאג, עון אל-חסאונה. הוא גם מנסה לפייס את האחים המוסלמים ואולי אף ייפגש בקרוב עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, לשם כך. ייתכן שלעת עתה הצעדים הללו יספיקו כדי לעבור לפחות את החורף (האיסלאמי) בשלום.

ירדן

אוכלוסייה: 6.5 מיליון

שלטון נוכחי: המלך עבדאללה השני (מאז 1999)

מצב פוליטי: בעקבות המחאה במדינות השכנות, אלפי ירדנים יצאו בינואר להפגנות נגד המשטר. בתגובה החליף עבדאללה את ראש הממשלה והבטיח רפורמה במערכת הפוליטית

שיעור האבטלה: 12.5% באופן רשמי, 30% באופן לא רשמי

יודעי קרוא וכתוב: 90%

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ