ביקור באל-ג'זירה: מרכז העצבים של המזה"ת

אל-ג'זירה, רשת הטלוויזיה הפופולרית בעולם הערבי, הפכה את קטאר ל"גמד עם חבטה של ענק", ולכוח משמעותי בתמיכה במהפכות. בכירי הרשת נשבעים שאין להם אג'נדה, אך שנאת המנהיגים המודחים מוכיחה אחרת

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

שערי הכניסה למתחם אל-ג'זירה בדוחא מזכירים מחנה צבאי סגור. בדיקה יסודית של הדרכון ותעודת הזיהוי של הנהג, פשפוש בתא הכפפות וחיפוש מדוקדק בתא המטען. אולי לא בכדי. מאז החליט האמיר חמד בן חליפה א-תאני להקים ב-1996 את הרשת הלוויינית הראשונה בשפה הערבית, ועשר שנים אחר כך את אחותה בשפה האנגלית, השתתפה אל-ג'זירה בכל המלחמות בעולם המוסלמי והערבי: מעיראק ועד אפגניסטאן, מלבנון ועד עזה.

אל-ג'זירה: "האי" (קיצור של חצי האי ערב) הפכה את קטאר הקטנה (כ-250 אלף אזרחים ועוד כמיליון וחצי עובדים זרים) למעצמה אזורית. אומרים שלפני שש שנים נאלץ טוני בלייר, אז ראש ממשלת בריטניה, לדבר על לבו של הנשיא האמריקאי אז, ג'ורג' בוש, שיגנוז את רעיון העוועים להפציץ את המתחם הזה.

במוזיאון הקטן, בפאתי האולפן המרכזי של הערוץ בשפה הערבית, הותקנה פינת הנצחה לזכר כתב אל-ג'זירה טארק איוב, שנהרג מפגז אמריקאי שנחת על משרד הרשת בבגדאד. ברשת טוענים שהאמריקאים קיבלו מבעוד מועד מפה מפורטת עם ציון מדויק של מיקום משרדיה בעיר. לצד הדפים שעליהם שירבט את הכתבה שלו, תלויה חולצתו נקובת הכדורים של צלם הרשת שנהרג בלוב. במרכז החדר, למרגלות עשרת הדיברות של אל-גזירה, באנגלית וערבית, מוצגים לראווה כתריסר ספרים מבין יותר מ-50 ספרים שנכתבו על הרשת.

באחרונה, אולי בשל תרומת הרשת למהפכות הערביות, חלה התקדמות במשא ומתן לפתיחת סניף של אל-ג'זירה בארצות הברית. קטאר היתה המדינה הערבית היחידה ששלחה מטוסי קרב לתגבר את כוחות נאט"ו שהפציצו את צבאו של מועמר קדאפי. המדינה העשירה ביותר בעולם (הכנסה לנפש, 88 אלף דולר בשנה) תרמה מאות מיליוני דולרים למתקוממים בתוניסיה, במצרים, בלוב ובתימן, והיא מוסיפה להזרים כספים לאופוזיציה בסוריה.

אבל שידורי הלוויין של אל-ג'זירה מהשטח ודיווחי אתר האינטרנט שלה היו ועודם הנשק הלא קונוונציונלי שהשפיע ומשפיע על האביב הערבי יותר מטייסות הקרב ופלוגות הטנקים של המשטרים הישנים. האמיר הכריזמטי נהנה לבחוש בכל סכסוך אזורי אפשרי, גם בלבנון ובשטחים הכבושים.

השבוע הוא אירח את מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בכנס הבינלאומי "ברית הציוויליזציות", וגם את השליט הסודאני, פושע המלחמה המבוקש עומר אל-באשיר. א-תאני הקדים להבין את התשואה הטמונה בהשקעה בטלוויזיה לוויינית. כסף מעולם לא היה בעיה במשפחה שלו.

רק מדווחים

בהרצאה שנשא ביום שני האחרון - מטעם מכון ברוקינגס בדוחא - המזכיר הכללי של ארגון מדינות האיסלאם, אקמלדין איסאנוגלו, הוא העלה על נס את התפקיד המכריע של אל-ג'זירה במהפכות. פריסת אנשיה באלכסנדריה, בסואץ ובאתרי מחאה אחרים במצרים, אמר, הראתה למפגינים בכיכר תחריר שהם לא לבד ועודדה אותם להתמיד במאבק. השידורים החיים האין-סופיים מכיכר תחריר הפכו את כתבי אל-ג'זירה לגיבורי הצעירים ולאויבי המשטר.

בינואר 2010 נכתב ב"ניו יורק טיימס" שאל-ג'זירה היא החוט המקשר בין כל המהפכות בעולם הערבי. למשמע המחמאות הללו נע מנהל הערוץ באנגלית, אל אנסטי, באי נוחות על ספת העור הלבנה בחדרו רחב הידיים. העיתונאי הבריטי גבה הקומה הודף בעקשנות כל רמז להשפעה של אל-ג'זירה על האינתיפאדה המזרח תיכונית. הוא מסרב אפילו להודות שהרשת היתה מערכת הגברה של המחאה.

"אנחנו מדווחים על האירועים", אומר אנסטי, "בשום אופן לא יוצרים אותם". הוא משוכנע שגם אם אל-ג'זירה לא היתה קיימת, רשתות הפייסבוק והטוויטר היו עושות את העבודה. לדבריו, אין שחר לטענה שאל-ג'זירה אימצה, אם לא המציאה, את המהפכה. אין ולא תהיה להם אג'נדה, גם לא קידום הדמוקרטיה וצדק חברתי, הוא אומר. הרושם הזה נוצר, לדבריו, משום שהצבא המצרי והשלטון הלובי הכריזו מלחמה על הרשת ודחו אין-ספור בקשות של כתביה להתראיין ולהציג את עמדתם.

את הצלחתה של אל-ג'זירה באביב הערבי הוא מייחס להעדר רשתות טלוויזיה עצמאיות וחסרות פניות פוליטיות במדינות ערב. אל-ג'זירה נשאבה אל הוואקום שהותירו הרשתות המקומיות, שהצטיירו כשופרות של השלטונות.

אנסטי הוא אחד העיתונאים המשפיעים בעולם (הרשת באנגלית מגיעה ל-250 מיליון בתי אב ב-130 מדינות, לעומת הרשת הערבית שמגיעה ל-70 מיליון בתים, בעיקר במזרח התיכון). הוא מבטיח כי העובדה שהאמיר הקטארי הוא בעל המאה (הוא מזרים לרשת מאות מיליוני דולרים), לא הופכת אותו לבעל הדעה.

אנסטי דוחה גם את הטענה שהאמיר האדוק השתמש ברשת כדי להפיל שליטים חילוניים ו/או יריבים אישיים, דוגמת חוסני מובארק, כדי שיפנו את הזירה למשטרים איסלאמיים. אנסטי, שהצטרף לאל-ג'זירה עם הקמת הרשת באנגלית, עומד על כך שמעולם לא קיבל הנחיות מהשלטונות מה לשדר ומה לא לשדר. ככל הידוע לו, כל אלף עובדי הרשת האחרים במטה, מ-43 מדינות, וב-70 המשרדים בעולם, נהנים מעצמאות עיתונאית מוחלטת.

כתבים ועורכים באל-ג'זירה שהעדיפו לדבר בעילום שם הציעו אבחנות מורכבות יותר ופחות צנועות לתפקיד הרשת במהפכות הערביות. "נכון שהעורך הראשי אינו מנחה את הכתב במצרים, בתוניס או בלוב איך לדווח על האירועים", מסביר כתב ותיק ברשת. "אבל כולם חיים במקומות האלה, לכל אחד מהם יש בן משפחה בין המפגינים או חבר שנכלא או נהרג. כולם אנשים משכילים ונאורים שמאסו בדיקטטורים שדיכאו את בני עמם במשך שנים".

כתב אחר מוסיף: "מעולם לא נתקלתי בלחץ או בצנזורה חיצונית. הבעיה היא הצנזורה הפנימית". הוא נזכר במקרה שבו המפיק ניתק שיחת טלפון בתוכנית שיחות עם מאזינים, לאחר שהדובר מתח ביקורת על שר המקורב לאמירות, והנחה את המגישה להתנצל על תקלה טכנית. "אחרי השטיפה שהוא חטף מהמנהל שלו, אני משוכנע שהבחור לא יחזור על השטות הזאת", אמר הכתב.

אחרי הסיור באולפני הרשת האנגלית הוזמנתי לביקור אצל האחות הערבית הבכורה, אך הקטנה יותר. קשה להאמין ששני המבנים הצנועים הללו משכנים אימפריה תקשורתית שמתחרה בסי-אן-אן ובבי-בי-סי. הכל התחיל באולפנון זעיר שמשמש עד היום לשידורים בשפות שונות של העולם השלישי. לצדו, בארון זכוכית, מוצגים שורות פסלונים מוזהבים ומוכספים שניתנו לרשת לאות הצטיינות.

תקלות

אגב, תקלות טכניות אינן חיזיון נדיר ברשת העשירה. לפני כמה שבועות שותקה התחנה בדוחא למשך יומיים. במשך כמה שעות החזיקו שמונה עובדים בלונדון את השידורים באוויר, עד שהגיעה לשם תגבורת של 30 אנשי צוות. באותה שעה הצליחו אנשי הרשת להחדיר לסוריה ציוד זעיר ויקר ערך לצילום ושידור, שבאמצעותו מעבירים אנשי האופוזיציה דיווחים שוטפים על מעשי הטבח של משטר אסד.

הדיווחים מהכתבים בשטח ומהסוכנים החשאיים שלהם בסוריה זורמים בזה אחר זה לחדר בקרה שמשקיף על אולפן קשתי רחב ידיים, מוקף בעשרות עורכים ותחקירנים, הרכונים על מסכי מחשבים. האם דיווחים על דיכוי המונים במדינות המפרץ השכנות ימצאו אף הם את דרכם אל מיליוני הצופים של אל-ג'זירה?

הסיקור הרזה של ניסיון המהפכה בבחריין פורש ככניעה לציפיות, אם לא ללחץ ישיר של האמיר. מבקריו טוענים שהוא חושש שהמהפכה תגלוש לממלכתו. ראש משרד הרשת בביירות, רסאן בן-ג'דו, התפטר במחאה על מה שכינה "התעלמות הרשת מהאלימות כלפי המורדים בבחריין".

המנהיג הסוני, השייח המצרי יוסוף אל-קרדאווי, שמתגורר בדוחא, הוא ממקורבי המנכ"ל הקודם, ודאח חנפר, ירדני ממוצא פלסטיני. קרדאווי, שקיבל תוכנית קבועה באל-ג'זירה, טען שהמורדים זוממים להפוך את הנסיכות למשטר שיעי (אנסטי טוען שהסיבה היחידה לסיקור הדל יחסית יותר היא הרחקתם של צוותי אל-ג'זירה מהנסיכות השכנה).

אם הזיקה לאמירות היא בבחינת השערה סבירה, ההשפעה האמריקאית על הרשת מתועדת כדבעי במסמכים שפורסמו באתר ויקיליקס באוגוסט האחרון. מברק שנשלח לוושינגטון באוקטובר 2005 משגרירות ארה"ב בדוחא, חשף קשר סמוי בין המודיעין האמריקאי לבין חנפר. שדרנית הרשת הסורית, לונה א-שיבל, האשימה את שליט קטאר ואת חנפר בקידום אינטרסים ציוניים-אמריקאיים ונשלחה הביתה. קשה לומר זאת על עיתונאי יליד כפר בנפת ג'נין.

בלי, ויש אומרים עם קשר הדוק לחשיפה המביכה, אל-ג'זירה נפרדה כמה שבועות אחר כך מחנפר, שניהל את הרשת במשך שמונה שנים. על כיסאו הושיב האמיר את קרוב משפחתו, אחמד בן ג'אסם א-תאני. המנכ"ל החדש הביא לרשת התקשורת - שהפכה את קטאר, לפי הגדרת השבועון "אקונומיסט", ל"גמד בעל חבטת יד של ענק" - ניסיון בניהול חברת הגז של נסיכות הנפט. אנשי אל-ג'זירה מעידים כי לפי שעה מייחד א-תאני את מאמציו להתאמת רמת הניהול הירודה של הרשת לרמה העיתונאית שלה. לפי שעה.

בהרצאה שנשא בדוחא עירער המזכ"ל איסאנוגלו על ההגדרה "אביב ערבי", ולא בגלל שהמהפכה החלה דווקא בחורף תוניסאי. הוא אמר שכדי לחולל שינוי של ממש בעולם הערבי והמוסלמי יהיה צורך ביותר מעונה אחת, ואפילו יותר מארבע עונות שנה. איש אינו יודע מתי וכיצד יגיע גל המהפכות לקצו. בדוחא חוששים שהצלחת האביב הערבי תהיה ניצחון פירוס. למשטרים דמוקרטיים-ליברליים יש אמצעי תקשורת עצמאיים משלהם ואילו משטרים תיאוקרטיים-קיצוניים יזרקו את אל-ג'זירה מכל המדרגות. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ