לא מתלהבות מצעצועי מלחמה

נשים עיתונאיות ממלאות תפקיד חשוב בסיקור האביב הערבי כשהן מדווחות באומץ מהשטח. גם אם כמה מהן, כמו לארה לוגן, נפלו קורבן לתקיפה מינית, השאלה "מה בחורה נחמדה כמוך עושה במקום כזה?" עדיין מכעיסה אותן

יעל לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל לביא

החודש, במלאת שנה לאביב הערבי שסחף את המזרח התיכון והעיתונות העולמית, זכו שלוש נשים בפרס ההישג העיתונאי השנתי לדיווח מאזורי מלחמה של איגוד הנשים האירופי בטלוויזיה ועיתונות. אלכס קרופורד מסקאי ניוז, שרה סידנר מ-CNN וזיינה קודר מאל ג'זירה חלקו ביניהן את הכבוד. חבר השופטים ציין כי "דיווחיהן השוטפים מהשטח עם המורדים בלוב, תחת אש וסיכון חיים, היו דוגמה מנצחת לעמיתיהן למקצוע, אשר רובם בחרו לדווח על האירועים מהגג הבטוח של המלון שבו שהו".

עיתונאיות באזורי מלחמה הן לא דבר חדש, ולמרבה הצער גם לא מוכר במיוחד. למעשה, רק במלחמת וייטנאם פרצו לתודעה עיתונאיות שטח מאזורי מלחמה. עד אז מלחמה והדיווח עליה היו "עסק של גברים" בעיקר, כלל שהצבא, כמו גם מערכות התקשורת, הקפידו לשמור עליו. וייטנאם היתה כה כאוטית, שעיתונאיות פרילנסריות פשוט עלו על מטוס, נחתו בסייגון ושיגרו דיווחים מהשטח, בלי לשאול איש.

בעשור האחרון, החל במלחמת ארה"ב באפגניסטאן, דרך מלחמת עיראק וכלה באביב הערבי, כבר אי אפשר היה להתעלם מנשים עיתונאיות בחזית. אבל עם דיווחים חשובים של עיתונאיות ממצרים, לוב ותוניסיה, עלתה שוב הסוגיה שמתסכלת כל כתבת בשכפ"צ, בכל פעם שהיא נשאלת בשטח או בשובה משדה הקרב "מה בחורה נחמדה כמוך עושה באזור מלחמה?"

זו שאלה ששמעתי לא פעם, ב-17 שנותי כמפיקת חדשות לרשתות טלוויזיה זרות, במקומות כמו עיראק של תחילת שנות האלפיים או בכיכר תחריר בפברואר האחרון. עמיתותי למקצוע, כמו ג'קי רולנד, כתבת אל ג'זירה באנגלית בשנים האחרונות, ובעבר כתבת מלחמות של ה-BBC, מתוסכלות מהשאלה הזאת כבר שנים.

"אני באמת לא מבינה ואף פעם לא הבנתי את השאלה, ויותר מזה את הוויכוח בעניין נשים עיתונאיות באזורי עימות שעלה בחודשים האחרונים", רוגזת רולנד. "לא עברנו את זה כבר? אני זוכרת שלפני עשר שנים, בזמן הפלישה לאפגניסטאן, כל המגזינים והעיתונים עשו כתבות נלהבות על נשים עיתונאיות באזורי מלחמה. אני, לדוגמה, התראיינתי אז ל'ואניטי פייר' ולמגוון מגזינים בריטיים. פתאום בשנה האחרונה נראה כאילו האשה כתבת המלחמות הומצאה רק עכשיו!"

לארה לוגן בפברואר השנה, רגעים לפני שהותקפה בכיכר תחרירצילום: תצלום: אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הסכנה

האירוע שהעלה לכותרות את הנשים העיתונאיות והסכנות הנשקפות להן ביתר שאת התרחש בפברואר, ביום נפילתו של מובארק, בכיכר תחריר. שם נפלה לארה לוגן, כתבת תוכנית המגזין "60 דקות" של רשת CBS, קורבן לתקיפה מינית. הדיון התעצם בחודשים האחרונים בגלל תקיפות דומות במצרים של שתי עיתונאיות מערביות נוספות - קרולין סינג' מצרפת ומונה האתאווי מקנדה.

בעקבות התקיפות קרא הארגון האירופי "עיתונאים ללא גבולות" למערכות תקשורת מערביות להפסיק לשלוח נשים לסקר את המהפכה במצרים. בקשה זו עוררה סערה בקרב עיתונאיות, והוגדרה כהפרה גסה של שוויון הזכויות לנשים. "עיתונאים ללא גבולות" חזרו בהם מקריאתם בתוך שעות ספורות, אך המליצו לכל מערכת תקשורתית לתגבר את ההגנה האישית על עיתונאיות הנשלחות לשטח.

המלצת הארגון שיקפה דיון ציבורי שהחל עם התקיפה של לוגן. בלוגרים ימניים הציגו תקיפת עיתונאיות כהוכחה נוספת לכך ש"הדת והתרבות האיסלאמית מבוססות על השפלת נשים" (על פי "סיסטר טולדג'ה", בלוגרית רפובליקאית מובילה מדרום ארה"ב). בה בעת צצו באינטרנט אין-ספור הערות שוביניסטיות על לוגן, "פצצה בלונדינית שהמראה שלה מסכן את חייה וחיי הצוות שלה בשטח מדינה כמו מצרים".

לוגן עצמה ענתה למלעיזים בראיון לתוכניתה "60 דקות", שבועות ספורים לאחר אותה הטראומה. "מה שלמדתי על בשרי", אמרה לוגן באותו ראיון, "הוא שבעיית ההטרדה והתקיפות המיניות במצרים כה שכיחה, שגברים רבים במדינה מודים שהטרידו נשים מינית ולא מתנצלים. הם חושבים שזה דבר מקובל לחלוטין - ולמעשה מאשימים את הנשים המצריות עצמן".

רולנד, גם היא בלונדינית גבוהה ונאה, מגיבה לאזהרה של "עיתונאים ללא גבולות" במלים: "תקיפות מיניות נגד נשים הן דבר בלתי קביל בכל סיטואציה, לא משנה מה תפקידה או מה מקומה של האשה בעולם הזה - וזה בטח לא טיעון שימנע מאתנו לדווח מהשטח".

שנה לאביב הערבי | פרויקט מיוחד

כשהיא מחדדת את הנקודה של לוגן, מוסיפה רולאנד: "עיתונאי מנוסה נחוץ בכל מקום שבו יש סיפור גדול. לא משנה אם הוא גבר או אשה, הוא צריך להיות טוב במקצועו. מעבר לזה, אני חושבת שנשים עיתונאיות נחוצות ביותר באזורי מלחמה וקונפליקט בכלל. ראשית, אנחנו פחות מתלהבות מצעצועי מלחמה. הרבה פעמים מצאתי את עצמי בשטח ליד כתבים גברים שנהנו לדווח בהרחבה על גודל טיל קרקע זה או אחר בהשוואה לשני, ופחות התייחסו לנזק שמעוללים אותם צעצועי קרב. עובדת היותי אשה גם פתחה לי הרבה מאוד דלתות לבתים של אנשים בעולם הערבי, אם מתוך כבוד של גברים ערבים ואם מתוך כך שנשים נטו יותר לדבר אתי".

אלכס קרופורד, שהיתה כתבת סקאי ניוז בלוב בחודשי הלחימה נגד קדאפי ואחת מזוכות פרס ההישג העיתונאי השנתי בחודש זה, הביסה את הביקורת במעשים. קרופורד לא רק היתה האשה העיתונאית היחידה בפריצה הסופית של המורדים לטריפולי, אלא הנציגה היחידה של העיתונות המערבית בשטח.

"מלחמה זה דבר מכוער", היא אומרת. "ספק אם יש עיתונאיות מלחמה שלא חוו סוג מסוים של הטרדה. דוחפים אותנו, נוגעים בנו ולפעמים גרוע יותר. אבל כל עיתונאי מסכן את חייו ועלול להיפצע או להיהרג בסיקור מלחמה. האם אנחנו כעיתונאיות יותר פגיעות מעמיתנו הגברים? ‘עיתונאים ללא גבולות' עשו לנו עוול והתעלמו מהסטטיסטיקה כשהגדירו אותנו ככאלה. הם לא התייחסו לכך שבחודש שבו הותקפו שתי עיתונאיות במצרים הותקפו בסך הכל 20 עיתונאים, רק ארבע מהן נשים. במקרה אחד, ידיד עיתונאי שלי נשדד, הופשט והושפל לפני ששוחרר. כולנו מסתכנים. אני מעולם לא ראיתי עצמי כאשה עיתונאית, אני פשוט עיתונאית".

העולם ומערכות התקשורת עצרו את נשימתם כשדיווחה קרופורד מלוב בזמן אמת בעזרת צלם, מפיק וצלחת לוויין קטנה שחוברה לשקע המצית של הרכב שבו נסעו עם המורדים. אבל כאשר שבה מלוב והופיעה בכנס עיתונאים באדינבורו, אחת השאלות הראשונות שנשאלה היתה: "כאם לארבעה ילדים, האם את מרגישה שנכון לך לדווח מאזורי עימות?"

"זו שאלה מעליבה וסקסיסטית", היא אומרת. "אני עובדת הרבה לצד כתב השטח הראשי של סקאי. הוא גבר ואב לשלושה ילדים, ואף אחד לא שאל אותו את השאלה הזאת או ביקר את בחירת המקצוע שלו. בנותי רואות אותי נוסעת בעולם לדווח מאזורי עימות, שבהם אנשים נאבקים כדי להישמע. אם אחת מבנותי תגדל ותאמר לי שהיא רוצה להיות עיתונאית מלחמה, אהיה הראשונה שאומר לה שאני גאה בה ושתצא לשם ותעשה את מיטב יכולתה להביא לשינוי". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ