נתניהו והברית החדשה (ישנה)

כמרים מפלורידה, ברכה לבק וידידות עם גינגריץ': יועצי ראש הממשלה מתעקשים שהם עושים כל מאמץ להתרחק מהפוליטיקה הפנימית בארה"ב, אבל שיתוף הפעולה עם הימין והאוונגליסטים לא מותיר מקום לספק || בלוג חדש

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

לפני כחודשיים הגיעה ללשכת ראש הממשלה בקשה לקיים שיחת ועידה עם כמה מנהיגים נוצרים ויהודים. מדובר בפרקטיקה שגרתית שמתבצעת מפעם לפעם. נתניהו עולה על הקו, נותן סקירה קצרה על "המצב", יורה כמה מסרי הסברה רלוונטיים ועונה על שאלות, תוך מאמץ מרבי לא לספק כותרות.

אלא שבסופו של דבר השיחה לא התקיימה. יועציו של ראש הממשלה, שביקשו מהפונים פרטים נוספים לגבי הגורמים שיהיה על הקו, גילו שמדובר בשיחה בשני חלקים. בחצי הראשון ידבר נתניהו ומיד אחריו יעלה על הקו ניוט גינגריץ', שמתמודד בימים אלה על מועמדות המפלגה הרפובליקאית לנשיאות ארה"ב.

בניגוד לפרשה המביכה של קטעי הקריינות המשופצים בטקס הזיכרון לקורבנות השריפה בכרמל, במקרה הזה התעשתו יועצי נתניהו בזמן, התנצלו בנימוס בפני המארגנים וביטלו את השתתפותו של ראש הממשלה בשיחת הוועידה.

"הבנו שאם נקיים את השיחה אנחנו ניראה ישר כמי שמתערבים בפוליטיקה האמריקאית או אפילו כמי שמביעים תמיכה במועמדות של גינגריץ'", סיפר אחד מיועציו של נתניהו. "צריך להיות מאוד זהירים ורגישים בתקופה הזו, במיוחד שיש מי שרוצה לגרור אותנו לוויכוח".

גינגריץ'צילום: אי–פי

כבר יותר משנתיים ישראל היא חלק מהוויכוח הפוליטי הפנימי בארה"ב. מנושא שאיחד דמוקרטים ורפובליקאים הפכה ישראל לסוגייה שעליה מחליפות שתי המפלגות מהלומות פוליטיות. יועציו ומקורביו של הנשיא אובמה רואים בבנימין נתניהו אחראי לכך ומאשימים אותו בבחישה בפוליטיקה האמריקאית ובחבירה לבני בריתו הרפובליקאים.

הדים לכך נשמעו במאמר שפרסם השבוע בעל הטור טום פרידמן ב"ניו-יורק טיימס". לאחרון, שמקורב לנשיא אובמה וסולד מראש הממשלה נתניהו, יש חלק גדול במכתב ששיגר יועצו של נתניהו רון דרמר ל"ניו-יורק טיימס" השבוע ובו טען כי העיתון "מעוות באופן קבוע את עמדותיה של ממשלת ישראל".

"אני מקווה שראש הממשלה נתניהו מבין שמחיאות הכפיים הסוערות שקיבל בנאומו בקונגרס לא היו תוצאה של המדיניות שלו", כתב פרידמן. "הלובי הישראלי קנה ושילם עבור התשואות הללו". פרידמן התנצל מאוחר יותר על חלק מהדברים, אבל ברמה העובדתית, היו אלה חברי קונגרס רפובליקאים מטקסס שהציעו לנתניהו לנאום בקונגרס וקידמו את המהלך. לא רק טובתו של נתניהו עמדה אז לעיניהם, אלא גם רעתו של אובמה.

כנס אוונגליסטי הפך לעצרת בחירות רפובליקאית

כששואלים את נתניהו ויועציו הם מתעקשים שהם עושים כל מאמץ כדי להתרחק מהפוליטיקה הפנימית בארה"ב. הנאום בקונגרס, הם אומרים, הוכיח שיש תמיכה רחבה בישראל ובנתניהו בשתי המפלגות. נתניהו, הם מציינים, מקפיד לפגוש כמעט כל חבר קונגרס או סנאטור אמריקאי – דמוקרטי או רפובליקאי - שמגיע לישראל ומדגיש כמעט בכל נאום שלו בפני קהל אמריקאי, כי ישראל צריכה להישאר סוגיה על-מפלגתית בארה"ב.

לפני שלושה חודשים הוא אף נזף בח"כ דני דנון על כך שהתייצב למסיבת עיתונאים משותפת עם המועמד הרפובליקאי ריק פרי, במהלכה שפך מושל טקסס דליים של נאצות על הנשיא אובמה. "אנחנו כל הזמן עסוקים בנסיון לא לדרוך על מוקשים כאלה", אמר אחד מיועציו של נתניהו.

יש מן האמת בדברי היועצים. לא פעם נתניהו נפל קורבן לספינים של גורמים רפובליקאים שניסו לנצל פגישות איתו לצרכים פוליטיים בארה"ב. כך למשל, לפני חודש, הגיעו שלושה כמרים אוונגליסטים מפלורידה לישראל. סגן שר החוץ דני אילון, שמקורב לאחד הכמרים, ביקש שנתניהו יקבל אותם לפגישה בלשכתו.

נתניהו השיב בחיוב וישב עם השלושה 45 דקות. לקראת סוף הפגישה שלף הכומר ההיספאני גילרמו מלדונדו מצלמת וידאו קטנה וביקש מנתניהו להקליט בו במקום ברכה קצרה לכנס אוונגליסטי שהוא מארגן באורלנדו בחודש אפריל. נתניהו המופתע השיב בחיוב, אך ביקש להקליט את הברכה במועד מאוחר יותר.

כעבור שבוע ימים החלה להסתובב באינטרנט הזמנה לכנס עליה התנוססה תמונתו של נתניהו, לצד המתמודדים לראשות המפלגה מישל בקמן ומושל טקסס ריק פרי, שנתמכים ע"י תנועת "מסיבת התה" השמרנית-קיצונית. הכותרת בראש ההזמנה היתה "התעוררות 2012 – הופכים קולות לפתקי הצבעה". לשכת נתניהו גילתה על כך רק בדיעבד, אחרי שההזמנה הופצה לעשרות אלפי בני-אדם בפלורידה. יש להניח שלאירוע הזה נתניהו כבר לא ישלח ברכה מצולמת.

ההזמנה לכנס התעוררות 2012. הדובר: נתניהו

ברכות לגלן בק, ידידות עם ניוט גינגריץ'

הקיטורים של אנשי נתניהו על כך שהם נגררים בעל כורחם לפוליטיקה הפנימית באמריקה, תמוהה מעט כשבוחנים חלק ממהלכיו של ראש הממשלה בחודשים האחרונים. כך למשל, נתניהו לא היסס לשלוח ברכה מצולמת לטקס הענקת פרס מטעם "ארגון ציוני אמריקה" לשדר הרדיו השנוי במחלוקת גלן בק, שמקדיש את רוב תכניותיו להתקפות על הנשיא אובמה.

"גלן, היית חסר פחד בהגנה על ישראל נגד הכפשות ושילמת על כך מחיר אישי אבל מעולם לא חזרת בך ולעולם לא מצמצת", אמר נתניהו. "אני מעריך בצורה עמוקה את האומץ והיושר שלך". מי שנתנו חסות לפרס שהוענק לבק היו שלדון ומרים אדלסון. אדלסון, אייל הימורים יהודי, הינו הבעלים של עיתון הבית של נתניהו "ישראל היום" ונחשב לאחד מהתורמים הבולטים לקמפיין הבחירות שלו.

לצד גלן בק ובנימין נתניהו, אדלסון פרש את חסותו על פוליטיקאי רפובליקאי בולט – ניוט גינגריץ'. זה שנתניהו נזהר שלא להשתתף עמו באותה שיחת ועידה. בין 2006 ל-2010 אדלסון תרם 7 מיליון דולר למכון המחקר "פתרונות אמריקאים" שהקים גינגריץ'.

גינגריץ' מכיר את נתניהו עוד מאמצע שנות ה-90, אז עמד בראש המהפך הרפובליקאי בקונגרס באמצע כהונתו של ביל קלינטון. כיו"ר בית הנבחרים מצאו השניים שפה משותפת בכל הנוגע לנסיונותיו של נתניהו לבלום את הסיוע שהעניק הנשיא דאז להסכמי אוסלו.

שגריר ישראל בוושינגטון לשעבר איתמר רבינוביץ' טען בראיון לעיתון היהודי "פורווד" כי נתניהו הפעיל את גינגריץ' כדי ללחוץ על קלינטון וכי שגרירות ישראל היתה צריכה לבצע "בקרת נזקים" על החוקים שגינגריץ' קידם כדי לעצור סיוע לרשות הפלסטינית שזה מכבר הוקמה.

בשבועות האחרונים השמיע גינגריץ' שורה של הצהרות שליד חלקן נתניהו עצמו נשמע כמו יוסי ביילין. גינגריץ' הבטיח שאם ייבחר יעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, הצהיר שהפלסטינים הם "עם מומצא" ואף הכריז שישקול לשחרר את המרגל היהודי יונתן פולארד. אגב, גינגריץ' בינתיים מדשדש בסקרים ואינו מצליח לצמצם את הפער מהמועמד המוביל, מיט רומני. 

קמפיין ב"ישראל היום"

נתניהו באירוע תגלית של שלדון אדלסוןצילום: איל ורשבסקי/באובאו

אדלסון דוחף את מועמדותו של גינגריץ' לנשיאות, לא רק בארה"ב, אלא גם בישראל. במאי 2010, יותר מחצי שנה לפני שהכריז שיתמודד, פרסם גינגריץ' ב"ישראל היום" שבבעלותו של אדלסון, מאמר שבו טען כי "התנהלותו של ממשל אובמה ביחס לאיראן ולטרור מצטיינת בניתוק מוחלט מהמציאות" והזהיר כי הדבר "עלול להביא לשואה שניה לעם היהודי".

בינואר השנה נסע עורך "ישראל היום" עמוס רגב לוושינגטון כדי לראיין את גינגריץ'. בראיון הנרחב תקף גינגריץ', אותו הגדיר רגב כ"פטריוט אמריקאי אוהד ישראל", את הנשיא אובמה ונתן "אור ירוק" לישראל לתקוף את מתקני הגרעין באיראן. בחודשים האחרונים מעניק עיתונו של אדלסון לגינגריץ' את אותה התמיכה הבלתי מסוייגת שהוא נותן לנתניהו. כמעט כל התבטאויותיו של גינגריץ' והסקרים שמנבאים לו ניצחון בפריימריז הרפובליקאים זוכים לסיקור נרחב, לעיתים בעמוד הראשון.

דרור אידר, אחד מבעלי הטורים הבולטים ב"ישראל היום" כתב רק לפני כמה ימים כי גינגריץ' "הוא תופעה מרעננת בים נפוחי הארשת הליברלים". הוא שיבח את אמירתו של גינגריץ' על העם הפלסטיני וציין כי האחרון הוא "אינטלקטואל אמיץ שמכיר את חומרי ההיסטוריה היטב, ולא נכנע לממבו ג'מבו מבית מדרשם של אנשי הפגיעה בדמוקרטיה".

שותפיו הטבעיים של נתניהו – השמרנים האוונגליסטים

נתניהו לא באמת מנהל מערכת יחסים מאוזנת עם שני המחנות הפוליטיים בארה"ב. הוא נטוע עמוק במחנה השמרני ובז ל"נאיביות" של האגף הליברלי של המפלגה הדמוקרטית, שם צמח הנשיא ברק אובמה. בדומה לש"ס וישראל ביתנו, האוונגליסטים ואנשי "מסיבת התה" הם שותפיו הטבעיים.

נתניהו ואנשיו מקורבים לארגון "נוצרים למען ישראל" (CUFI), בו חברים בעיקר אוונגליסטים, שמאמינים כי קיומה של ישראל הכרחי להגעתו של המשיח וקירוב הגאולה. בעיניהם, נשיא איראן אחמדינג'אד שמאיים בהשמדת ישראל, הוא לא פחות מנציגו של השטן עלי אדמות.

מדי שנה נואם נתניהו באמצעות לווין בפני אלפי המשתתפים בוועידת הארגון בוושינגטון. "האויבים שלנו חושבים שאנחנו ואתם זה אותו דבר", אמר נתניהו בוועידה שהתקיימה בסוף יולי. "אתם יודעים מה – הם צודקים".

דוגמא לעד כמה מחובר הימין הנוצרי לנתניהו ניתן היה למצוא באי-מייל שהופץ בקרב עשרות אלפי תומכים אוונגליסטים לפני נסיעתו של נתניהו לעצרת האו"ם בחודש ספטמבר. הפעילים התבקשו למלא טופס ולשלוח מכתבי תמיכה לנתניהו. "ראש הממשלה נתניהו ייכנס לגוב האריות", נכתב באי-מייל. "כשזה מגיע לישראל האו"ם הוא טריטוריה עויינת... ספרו לראש הממשלה נתניהו שמיליוני נוצרים עומדים לצידו".

הנוצרים האוונגליסטים הם אחת מקבוצות הלחץ החזקות ביותר בקונגרס האמריקאי הנוגע לישראל. בתוך המפלגה הרפובליקאית תהיה להם השפעה מכרעת על זהותו של המועמד לנשיאות. זו אחת הסיבות לכך שכמעט כל המתמודדים הרפובליקאים מתחרים ביניהם בשחרור הצהרות "פרו-ישראליות" שינעמו לאוזני המצביעים האוונגליסטים.

האוונגליסטים בארה"ב יתמכו בכל ראש ממשלה ישראלי ", אמר אחד מיועצי נתניהו. "אבל כשזה מגיע לנתניהו הם רואים בו כוכב רוק – על כל המשמעויות שנגזרות מכך". כוכב רוק או לא, נתניהו ואנשיו מבינים שברק אובמה כנראה לא הולך לשום מקום. קדנציה שנייה לנשיא האמריקאי תהיה עבור נתניהו משחק חדש לגמרי, לאו דווקא לטובה. 

לטורים הקודמים של ברק רביד: מלחמת עולם בעזרת השם | האביב הערבי ושנת החורף הישראליתלארי דיוויד, העוף הפלסטיני והקשיים של נתניהו

Read this article in English: Netanyahu and the New (Old) Testament

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ