ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

בכל שנה, כמעט בכל מדינה, מתפרסמים בשבוע האחרון של דצמבר דו"חות ממשלתיים ובהן נתונים דמוגרפיים על מספר התושבים במדינה, מספר התינוקות שנולדו בשנה האחרונה ומספר האנשים שהלכו לעולמם.

חלק מהדו"חות הללו הופכים לידיעות סמי-קומיות בעמוד האחורי של העיתונים או בתכניות האקטואליה ברדיו, ואחרים פשוט מושלכים לפח הזבל. אחרי הכל, מדובר בדו"חות משעממים. מספרים על גבי מספרים. גרפים צבעוניים ומסובכים ומילים גדולות שרובנו לא מבינים.

עשו לנו לייק וקבלו את הפוסט הבא ישירות לפייסבוק

לפני שבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) ברשות הפלסטינית דו"ח דמוגרפי לסיכום 2011. כצפוי, המסקנות כמעט ולא זכו לתהודה בישראל, והתקשורת התעלמה לחלוטין מהממצאים. אך כשמעיינים בדו"ח מתגלה תמונה מדאיגה, שמעלה תקווה שלפחות חלק משרי הממשלה נחשפו לנתונים.

הדו"ח גילה כי מספר הפלסטינים בשטחי הרשות הפלסטינית עומד על כ-4.2 מיליון איש. 2.6 מיליון בגדה המערבית ו-1.6 מיליון ברצועת עזה. אליהם יש להוסיף עוד כ-1.4 מיליון פלסטינים אזרחי ישראל ועוד כ-5.6 מיליון פלסטינים שחיים במדינות ערב ובשאר העולם.

תינוק בבית חולים ברמאללהצילום: רויטרס

שלושה ימים לאחר מכן פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) בישראל דו"ח דמוגרפי משלה לסיכום 2011. מספר התושבים בישראל עומד על 7.8 מיליון איש; 5.9 מיליון יהודים, 1.6 מיליון ערבים ועוד 325 אלף שמוגדרים "אחרים".

כאשר מסכמים את הנתונים, מגלים כי מספר היהודים והפלסטינים בין הירדן לים כמעט שווה. לפי נתוני הלמ"ס הפלסטינית, מספר היהודים גדול ב-300 אלף ממספר הפלסטינים. לפי הלמ"ס הישראלית הפער עומד על 100 אלף איש בלבד.

אבל מה שמדאיג במיוחד בדו"ח היא השורה התחתונה שלו. "על בסיס האומדנים שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל הציגה בשנת 2010, ואם הגידול הטבעי יישאר ללא שינוי, מספר הפלסטינים והיהודים ישתווה ויעמוד על 6.3 מיליון איש עד סוף 2015", נכתב בדו"ח הפלסטיני. "עם זאת, עד סוף 2020 יעמוד מספר הפלסטינים בפלסטין ההיסטורית על 7.2 מיליון איש, בעוד שמספר היהודים יעמוד על 6.8 מיליון בלבד".

המספרים הסותרים שאימץ נתניהו

ערב הפגישה בין שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו לבין ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאאב עריקאת, יש לקוות שהקורא בנימין נתניהו נחשף לנתונים הללו. כשקראתי את הדו"ח הפלסטיני נזכרתי בתדרוך שנתניהו ערך לכתבים המדיניים בוושינגטון בספטמבר 2010 כמה שעות אחרי השקת המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים במשרד החוץ האמריקאי. אותו מו"מ ישיר נמשך בדיוק שלושה שבועות עד שהתפוצץ.

נתניהו דיבר אז על חשיבות הניסיון להגיע להסכם עם הפלסטינים וציין גם את הסוגיה הדמוגרפית. "אנחנו לא רוצים לשלוט על מיליון וחצי פלסטינים ביהודה ושומרון", הוא אמר אז. כמה כתבים תיקנו אותו והזכירו כי מדובר בקרוב ל-2.5 מיליון פלסטינים. הוא הנהן והמשיך הלאה.

דבריו של נתניהו באותו תדרוך, ייצגו את הגישה השלטת בימין ולפיה, אם יש בעיה דמוגרפית, היא חמורה הרבה פחות ממה שהפלסטינים או השמאל מנסים לצייר. "הגורו" שמוביל את הגישה הזו הוא יורם אטינגר. האחרון, שמילא בעבר כמה תפקידים במשרד החוץ ביניהם הציר לקונגרס בשגרירות בוושינגטון, מכיר את נתניהו היטב ונמצא איתו בקשר שנים רבות.

אטינגר דווקא קרא את הדו"ח של הלמ"ס הפלסטינית, אבל הוא דוחה אותו על הסף. "מצג שווא דמוגרפי", הוא מכנה את הדו"ח. לדבריו, הפלסטינים מפרסמים כמה שנים דו"חות מוטעים כדי להפחיד את ישראל. הוא סבור שהם "מנפחים" את מספר ערביי הגדה המערבית במיליון איש. מכאן כנראה הגיע נתניהו לנתון של 1.5 פלסטינים בגדה בלבד. בעזה, סבור אטינגר, מנופחים המספרים ב-300 אלף איש. כמו כן, מציין אטינגר, הפלסטינים "מנפחים" את שיעור הפריון שלהם ומתעלמים מהזינוק הדמוגרפי היהודי.

אטינגר ופרופ' ארנון סופר מתדיינים אצל לונדון וקירשנבאום, ערוץ 10

קרדיט: ערוץ 10

    היום אחר הצהריים ייפגשו בעמאן יועצו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. הסיכוי שהפגישה לא תסתיים בכישלון - קטן, הסיכוי שתביא לחידוש של תהליך השלום אפסי. על רקע תמונת המצב העגומה הזו, נראים הנתונים הדמוגרפיים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ברשות מדאיגים עוד יותר.

    >> דיפלומאניה, בלוג חדש: לחצו לקריאת כל הטורים של ברק רביד

    Read this article in English: Israel's right-wing is trying to stifle the reality of Palestinian demographics

    הזינו שם שיוצג באתר
    משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ