המירוץ לבית הלבן של פרס וביבי

הנשיא וראש הממשלה צפויים להגיע לוושינגטון באותו הזמן להשתתף בוועידת אייפא"ק; מי מהם יזכה לפגוש את נשיא ארה"ב?

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד
דיפלומאניה

הנשיא שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים להגיע באופן חסר תקדים באותו זמן לוושינגטון כדי להשתתף בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק. השאלה שעדיין אינה ברורה היא מי מהשניים יזכה בפגישה עם הנשיא ברק אובמה. בלשכת הנשיא מעוניינים לארגן לפרס פגישה עם הנשיא האמריקאי. אם נתניהו אכן יימצא בבירה האמריקאית באותם ימים, ייתכן שאובמה יצטרך להכריע את מי לפגוש.

הוועידה השנתית של איפא"ק תתקיים בוושינגטון בין 4 ל-6 במארס. אנשי איפא"ק הזמינו את הנשיא פרס להשתתף בוועידה כבר לפני כמה חודשים מתוך כוונה לקיים לו אירוע הוקרה על פועלו. באיפא"ק אף שוקדים בשבועות האחרונים על הפקת סרט דוקומנטרי שיעסוק במפעל חייו של פרס ויוקרן על מסכי ענק בפני אלפי משתתפי הוועידה.

הבית הלבןצילום: אי–פי

באופן מסורתי מזמין איפא"ק את הנשיא ואת ראש הממשלה, כאשר אחד מהם מגיע לוועידה והשני בדרך כלל משגר ברכה מצולמת בווידיאו. גורמים ישראליים שמעורבים בהכנת ביקורו של הנשיא ציינו כי בתחילה לא הודיע ראש הממשלה שבכוונתו להגיע לאירוע ולשכתו אף עדכנה את אנשי איפא"ק כי נתניהו ישלח ברכה מצולמת, כפי שהוא עושה באירועים רבים אחרים שמתקיימים בארה"ב. עם זאת, לפני כמה ימים החל נתניהו לשקול לטוס גם כן לוושינגטון כדי להשתתף בוועידה.

אתמול, יותר מחודש וחצי לפני האירוע החליט בית הנשיא באופן חריג לפרסם הודעה רשמית על נסיעתו של פרס. בדרך כלל מדווח בית הנשיא על נסיעותיו של פרס כשבוע לפני מועדן ולא חודש וחצי לפני.

בהודעת בית הנשיא נמסר כי פרס "ינצל את שהותו לסבב פגישות מדיניות עם בכירי הממשל האמריקאי", ובלשכת הנשיא מעוניינים לארגן לפרס פגישה עם הנשיא אובמה.

אם באותם ימים ישהה בוושינגטון גם ראש הממשלה נתניהו, עלול להיווצר מצב מביך שבו הנשיא האמריקאי יצטרך להחליט את מי מהשניים לפגוש. ייתכן שהדבר אף יביא לכך שבאופן חריג ייפגש הנשיא עם שני הבכירים הישראלים בהפרש של יום או יומיים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי האפשרות לטוס לוועידה עדיין נבחנת. בלשכה הדגישו כי "אין סתירה בין נסיעת נתניהו לנסיעת פרס ואנחנו מאמינים שזה ייפתר ברוח טובה". מבית הנשיא נמסר כי "הנסיעה מתואמת לחלוטין עם לשכת ראש הממשלה ופרס ונתניהו אף שוחחו על הנושא ואין מניעה ששניהם ייסעו יחדיו".

מי ייבחר? פרס ונתניהו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ