מאחורי הקלעים של המו"מ |

נתניהו הציע: הגושים יישארו בישראל, הבקעה לא תסופח

מהשיחות בין ישראל לפלסטינים בעמאן עולה כי הצעת הגבולות של רה"מ דומה להצעה של ציפי לבני באנאפוליס. בישראל מאשימים: אבו מאזן ברח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה שבועות אחרי פיצוץ השיחות שהתקיימו בין ישראל לפלסטינים בעמאן תחת חסותו של מלך ירדן, גוללו בכירים ישראלים את גירסתם והטילו את האחריות לכישלון על יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). חרף "משחק ההאשמות" ההדדי, מבחינת עמדת הפתיחה שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית הגבולות, עולה כי זו לא שונה בהרבה מהעמדה שהציגה ציפי לבני בתחילת שיחות אנאפוליס.

חמש סבבי השיחות בעמאן היו תוצאה של לחץ בינלאומי כבד שהופעל על אבו מאזן מיד לאחר נאומו בעצרת הכללית של האו"ם ב-23 בספטמבר 2011. עוד באותו יום הכריזו חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – על מתווה לחידוש השיחות וקראו לשני הצדדים להשיב בחיוב.

אחרי כמה שבועות השיבו גם ישראל וגם הפלסטינים להצעה ב"כן, אבל..." כאשר כל צד מציג שורה של הסתייגויות. חודש אחרי עצרת האו"ם, ב-26 באוקטובר, הגיעו שליחי הקוורטט לפגישה משותפת ראשונה עם נציגים ישראלים ופלסטינים בירושלים.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, ביום הפגישה הגיע לבית המלון בירושלים שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, אך כשנכנס לחדר בו התקיימה הישיבה גילה שמקבילו הפלסטיני, סאיב עריקאת, לא הגיע. במקום זאת נשלח נציג פלסטיני זוטר יותר - חבר הוועד המרכזי של הפתח, מוחמד א-שתייה. האחרון לא הסכים לשבת עם מולכו באותו חדר ולמרבה האבסורד נאלצו שליחי הקוורטט לקפץ בין חדרים שונים במלון כדי לנהל את הדיון עם שני הצדדים.

כעבור שבוע ימים הגיעו שוב שליחי הקוורטט לירושלים בניסיון נוסף לקיים פגישה משותפת. גם בפעם הזו סירבו הפלסטינים לשבת בחדר אחד עם מולכו. "יש כאן בחדר כיסא ריק", אמר מולכו לשליחי הקוורטט באותה פגישה, "איפה סאיב עריקאת?".

מחמוד עבאס עם המלך עבדאללה ברמאללהצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במשך כמעט חודשיים ניסו נציגי הקוורטט להביא את הפלסטינים לחדר המו"מ, אך רק כאשר מלך ירדן עבדאללה השני הצטרף ללחצים, החלו הדברים לזוז. ב-21 בנובמבר נסע המלך לביקור נדיר ברמאללה והציע לאבו מאזן לשלוח נציג לשיחות בירדן. לבסוף, ב-3 בינואר, הצליחו הירדנים לכנס פגישה משותפת ראשונה בין עריקאת ומולכו במשרד החוץ בעמאן.

הפגישה הראשונה: חילופי האשמות

פקיד ישראלי בכיר סיפר כי הפגישה של ה-3 בינואר החלה בפורום רחב ביותר ובו נציגים ירדנים ישראלים פלסטינים וכן נציגים של כל חברות הקוורטט. כאשר בחדר יושבים לא פחות מ-20 איש, שלף ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, שני מסמכים - אחד בעניין העמדה הפלסטינית בנושא הגבולות ושני בעניין העמדה הפלסטינית בסוגיית הביטחון.

המסמכים הפלסטינים לא היו מפתיעים. בסוגיית הגבולות דרשו הפלסטינים נסיגה ישראלית לגבולות 1967 עם נכונות לחילופי שטחים בסך כולל של 1.9 אחוז מהגדה המערבית. בנושא הביטחון הם הסכימו לפירוז של המדינה הפלסטינית מנשק כבד ולהצבה של כוח בינלאומי בגבולות עם ירדן וישראל, ללא נוכחות של כוחות ישראלים.

אחר כך עברו הצדדים לפגישה מצומצמת בה השתתפו הישראלים, הירדנים והפלסטינים בלבד. הפלסטינים פתחו את הפגישה בהצגת דרישה להקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים. "כבר בהתחלה הם הדגישו שמבחינתם ב-26 בינואר השיחות מסתיימות, כיוון שאז פג המועד שהציב הקוורטט למו"מ בנושא הגבולות והביטחון", אמר הפקיד הישראלי.

מולכו ועריקאת, בקצות השולחן, עם נציגי הקוורטט ובהם בלייר ושר החוץ הירדני, בעמאן צילום: אי-אף-פי

המשלחת הישראלית הופתעה מהדברים. "רק התחלנו לדבר ואתם כבר מאיימים בסיום השיחות", אמר מולכו לעריקאת. שליחו של ראש הממשלה הוסיף ששלושת חודשי השיחות נמצאים רק בתחילתם ובלוח זמנים של פחות מחודש, כפי שדורשים הפלסטינים, לא ניתן לקיים משא ומתן רציני.

כמו עריקאת, גם מולכו הגיע מצויד בניירות. הוא העביר לפלסטינים מסמך בן 21 נקודות שכלל את הנושאים בהם ישראל מעוניינת לדון במהלך השיחות. זו היתה "רשימת מכולת" בלבד, שלא כללה את עמדותיה של ישראל בכל סוגיה וסוגיה. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, כאשר ההישג היחיד אולי הוא העובדה שהצדדים השיבו בחיוב להצעה הירדנית לקיים עוד כמה פגישות בהמשך ינואר.

הפגישה השנייה: מולכו מציג שאלות

ב-9 בינואר התקיימה פגישה שנייה בין מולכו לעריקאת, הפעם בפורום מצומצם יותר. פרט לצוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים נכחו בחדר לסירוגין שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה ויועצו המדיני. מולכו, שעבר על המסמכים שהציגו הפלסטינים בפגישה הקודמת, העביר לעריקאת רשימה של כ-19 בקשות להבהרה בנושא העמדות הפלסטיניות.

אחת השאלות שהציג מולכו היתה מה יהיה עתיד המתנחלים במדינה הפלסטינית? האם יפנו אותם או שיתאפשר להם להישאר? מהשאלה עלה כי חלק מעמדת הפתיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הגבולות הוא שלפחות חלק מההתנחלויות יישארו על מקומן בתוך המדינה הפלסטינית ולא יפונו. "עריקאת אמר לנו שהוא מעדיף לא להתייחס לשאלה הזו ולמעשה עד היום לא קיבלנו כל תשובה", אמר פקיד ישראלי בכיר.

שאלה נוספת שהציג מולכו לעריקאת עסקה ביחס לחמאס ולמצב ברצועת עזה. עריקאת השיב שהמדינה הפלסטינית "תהיה דמוקרטיה חזקה" והאשים את ישראל כי היא זו שאחראית להשתלטות החמאס על רצועת עזה.

יצחק מולכוצילום: טס שפלן

מולכו שאל גם אם העמדה בנושא הגבולות היא סופית. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי בתוך הצוות הפלסטיני היו עמדות סותרות בנושא. "מצד אחד עריקאת אמר לנו שהמסמכים שהוא נתן הם לא הקוראן ואינם קדושים, ומצד שני מוחמד א-שתייה אמר לנו שהפלסטינים כבר עשו את הפשרה שלהם ושחילופי שטחים של 1.9% זה המקסימום שהם מוכנים לתת", אמר. "בסוף, ההצעות הפלסטיניות היו חזרה אחורה מעמדות יותר מתקדמות שהם הציגו באנאפוליס".

הפגישה הרביעית: הקצין הישראלי נשאר בחוץ

פגישה נוספת בין הצדדים התרחשה ב-14 בינואר אך לא הניבה כל התקדמות. בפגישה הרביעית ב-18 בינואר המשלחת הישראלית הביאה איתה את ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי במטכ"ל, תת-אלוף אסף אוריון, כדי שיציג את עמדת ישראל בנושא סידורי הביטחון. הפלסטינים סירבו לאפשר לו לדבר. "הגענו לפגישה והתעכבנו שעה וחצי בחוץ כי הפלסטינים לא היו מוכנים לשמוע את הקצין", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "הם אמרו שהם לא מוסמכים לשמוע איש צבא".

כשסוף סוף נכנסו הצדדים לחדר התחילו שוב בחילופי האשמות. עריקאת נתן למולכו מכתב ובו דרישה לשחרר את יו"ר הפרלמנט מטעם החמאס עזיז דואק ועוד כמה עשרות אסירים. כמה שעות אחרי הפגישה כבר הודלף המכתב לתקשורת הפלסטינית.

סעיב עריקאתצילום: אי–פי

מהצד הישראלי הציגו מסמכים ובהם דו"ח על ההסתה נגד ישראל בתקשורת הפלסטינית עם ציטוטים מדברי המופתי של ירושלים שקרא להרוג יהודים. עריקאת דחה את הטענות. "ההאשמות שלכם לא נכונות ובסוף עוד תצטרכו להתנצל על ההכפשות האלה", אמר למולכו. בפגישה שלאחר מכן כבר הבינו הפלסטינים שהם בבעיה והציעו להקים ועדה משותפת לטיפול בהסתה. "במקום להקים ועדה, פשוט תטפלו בהסתה", אמר לעריקאת ראש מערך ההסברה הלאומי, יועז הנדל, שהשתתף בפגישה.

הפגישה החמישית: מולכו מציג את הצעת הגבולות של נתניהו

ב-25 בינואר, יממה לפני המועד שבו איימו הפלסטינים שיפוצצו את השיחות, התקיימה הפגישה האחרונה בין הצדדים. במהלך הפגישה הציג עו"ד יצחק מולכו את עמדת הפתיחה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין גבולות המדינה הפלסטינית:
א. הגבול ישורטט כך שבשטח ישראל יהיו כמה שיותר מהישראלים שחיים בגדה המערבית וכמה שפחות פלסטינים.
ב. ישראל תספח לשטחה את גושי ההתנחלויות הגדולים, ללא הגדרה של מהם הגושים ומה גודלם.
ג. יש לפתור את נושאי הגבול והביטחון שקשורים ליהודה ושומרון, ורק לאחר מכן לעבור לדון בסוגיית ירושלים שהיא סבוכה ומורכבת יותר.
ד. ישראל תשמור על נוכחות בבקעת הירדן לפרק זמן מסוים. מולכו לא ציין על כמה זמן מדובר ואיזה סוג של נוכחות ישראלית.

במהלך הפגישה ביקש עריקאת הבהרות לגבי בקעת הירדן. מולכו הפנה אותו לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בפתיחת מושב הכנסת ובקונגרס האמריקאי במאי 2011. בשני הנאומים דיבר נתניהו על "נוכחות צבאית ישראלית לאורך נהר הירדן", אך לא דרש שישראל תשמור על ריבונות בבקעה. "ומה אם לא נסכים לכך?", שאל עריקאת. מולכו השיב: "אתם מעדיפים שנספח את הבקעה?".

ראש הממשלה נתניהו בכנסת. הצעה דומה לזו של יו"ר האופוזיציהצילום: אוליבייה פיטוסי

מולכו אמנם לא נקב בגודל השטח ממנו ישראל תהיה מוכנה לסגת, אולם מבחינת העקרונות שהציג, עולה כי הם דומים וחלקם אף זהים לעמדות הפתיחה שהציגה ציפי לבני במו"מ שהתנהל במהלך 2008, אחרי ועידת אנאפוליס. על אף שנתניהו לא מודה בכך, משמעות העמדות שהציג הינה נסיגה וויתור על ריבונות ישראלית בכ-90 אחוז לפחות מהגדה המערבית. "את האפשרות להשארת התנחלויות במדינה הפלסטינית העלינו גם באנאפוליס", אמר גורם שהשתתף בשיחות ב-2008.

עריקאת, שהבין את הדברים, ביקש בסיום הפגישה שורה של הבהרות נוספות: האם ישראל מקבלת את קווי 1967 כקו הבסיס שעליו נושאים ונותנים, האם ישראל מקבלת את עיקרון חילופי השטחים (SWAP), כמה אחוזים משטחי הגדה מעוניינת ישראל לספח, האם יש לישראל מפה של הצעת הגבולות, האם ישראל מוכנה לפנות את ההתנחלויות המבודדות ועוד.

"אשמח לתת לך תשובות לכל השאלות בפגישה הבאה", אמר מולכו לעריקאת, אך פגישה כזו לא התקיימה. יממה לאחר מכן הודיעו הפלסטינים כי לא ישובו לשיחות אלא אם ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות ותסכים לעיקרון של מו"מ על בסיס גבולות 1967.

בכירים ישראלים: "אבו-מאזן שוב ברח"

בישראל מודים שלעת עתה השיחות הסתיימו וחידושן אינו נראה באופק, במיוחד לאור חידוש מגעי האחדות בדוחא בין אבו מאזן לראש הלשכה המדינית של חמאס ח'אלד משעל. עד לפני שבועיים דן נתניהו עם טוני בלייר והממשל האמריקאי בחבילת מחוות ישראלית לפלסטינים שתאפשר את חידוש השיחות, אולם הפגישה בין אבו מאזן למשעל בדוחא הורידה את ההצעה הישראלית מהשולחן.

בתדרוך לכתבים אתמול בירושלים הטילו בכירים ישראלים את האחריות לקיפאון המדיני על יו"ר הרשות הפלסטינית. "במשך שלוש שנים אבו-מאזן ברח מהמשא ומתן וגם במקרה של השיחות בעמאן, הוא עשה זאת פעם נוספת", אמר פקיד ישראלי בכיר. "היתה לנו נכונות לעשות מחוות והגשנו חבילה שלמה, אבל הפלסטינים פשוט לא רצו. יותר ויותר גורמים בינלאומיים מבינים שאנחנו לא היינו אלה שהכשילו את השיחות. מהשתיקה של הירדנים אפשר לראות את זה. הם לא האשימו את ישראל בשום דבר".

אגב, חבילת המחוות של נתניהו היתה צנועה בהרבה ממה שהפלסטינים והקהילה הבינלאומית קיוו לה. נתניהו הסכים לבצע עד סוף 2012 מחוות כגון שחרור 25 אסירים בלבד, הקמת 10 תחנות חדשות למשטרה הפלסטינית באזורי B בהם השליטה הביטחונית היא בידי ישראל ולאשר הקמת שורה של פרויקטים כלכליים באזורי C שבהם יש לישראל שליטה מלאה.

מה עכשיו? בירושלים ממתינים לראות באיזו דרך יבחר אבו-מאזן – המשך הפיוס עם החמאס בפגישה שתתקיים בקהיר בעוד שבוע, חזרה למהלכים באו"ם או בתסריט אופטימי במיוחד – נכונות לחזור לשיחות עם ישראל. "לא בטוח שהפלסטינים החליטו, אבל אנחנו מעריכים שהם עשויים ללכת חזרה למהלך באו"ם תוך כמה שבועות", אמר פקיד ישראלי בכיר.

ההערכה בישראל היא שהניסיון להקים ממשלת אחדות עם חמאס לא יצליח. אבל אם המהלך יקרום עור וגידים מבהירים בירושלים כי יהיו לכך השלכות. "לא ננהל מו"מ עם אף ממשלה שאנשי חמאס יהיו חלק ממנה או שחבריה ימונו על ידי החמאס", אמר הפקיד הבכיר. הוא רמז כי ישראל עשויה לחזור ולהקפיא את כספי המסים הפלסטינים. "נראה מה יהיה בפגישה בקהיר בסוף החודש ולפי זה הדרג המדיני יחליט מה לעשות", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ