ארה"ב וירדן לעבאס: אל תאיים בפירוק הרשות הפלסטינית

חוסר העניין בסוגייה הפלסטינית יצר תסכול אצל היו"ר, שמאיים לשגר איגרת אולטימטום לנתניהו. ארה"ב חוששת שזה יסתום את הגולל על האפשרות למו"מ

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
ברק רביד
דיפלומאניה

בשבועות האחרונים נדחק הנושא הפלסטיני לשולי סדר היום התקשורתי בישראל ובעולם כולו, אך גם לשולי סדר היום הדיפלומטי. הטבח בסוריה, הבחירות לנשיאות ברוסיה והמתיחות הגוברת מול איראן תפסו את עיקר תשומת הלב בוושינגטון, באו"ם ובבירות מערב אירופה.

חוסר העניין בסוגייה הפלסטינית יצר תסכול רב אצל יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) ויועציו. ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, במהלכו התגאו בישראל בכך שהנושא הפלסטיני כמעט ולא עלה בשיחות עם הנשיא אובמה, רק הגבירו את התסכול ברמאללה.

דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים ציינו כי חרף העובדה שהעיסוק בנושא הפלסטיני בירושלים ובוושינגטון ירד למינימום, במוקטעה ברמאללה מתכוונים לבצע השבוע מהלך דיפלומטי עליו שקדו בשבועות האחרונים.

אבו מאזן (מימין( בפגישתו עם שר החוץ הירדני ברמאללה לפני שבועצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

אבו-מאזן ויועציו סיימו לנסח איגרת, שתטיל על ישראל את האחריות לקיפאון תהליך השלום ותציב אולטימטום לנתניהו. את האיגרת הם מתכוונים להעביר לראש הממשלה, ככל הנראה עד סוף השבוע.

מטיוטות של האיגרת שהודלפו לתקשורת הפלסטינית בימים האחרונים, עולה כי עבאס ידגיש בפני נתניהו כי הקמת הרשות הפלסטינית נועדה להיות שלב ביניים ואמצעי שיאפשר מעבר מכיבוש לעצמאות ולמדינה פלסטינית. אבו-מאזן צפוי להאשים את נתניהו בכך שישראל רוקנה מתוכן את הרשות הפלסטינית ושללה ממנה את כל סמכויותיה.

אחת הטיוטות כוללת אולטימטום לפיו אם ישראל לא תחזור בה מכל ההחלטות שקיבלה בנושא הפלסטיני מאז שנת 2000, לא תפסיק את הבנייה בהתנחלויות, לא תשחרר אסירים ולא תכיר בעקרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967, תבקש הרשות להפעיל באופן מלא את החוק הבינלאומי על הגדה המערבית.

מאחורי הניסוח המשפטי הזה עומד מהלך של פירוק הדרגתי של הרשות הפלסטינית והעברת סמכויותיה בחזרה לישראל. עקב כך, מאיימים הפלסטינים, תהיה ישראל צריכה להתמודד מחדש עם עלויות והשלכות הכיבוש. לא מדובר רק בעלויות הכלכליות, אלא גם במחיר המדיני, הביטחוני והתדמיתי של הכיבוש.

האיגרת מעוררת דאגה בוושינגטון, ברבת-עמון וגם בירושלים. שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה ביקר בוושינגטון לפני כשבוע וחצי ודן בנושא עם שרת החוץ הילרי קלינטון. ג'ודה גם מקיים בנושא מגעים טלפוניים שוטפים עם יועצו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו.

מיד עם חזרתו מוושינגטון יצא ג'ודה לרמאללה, נפגש עם אבו מאזן והעביר לו איגרת מהמלך עבדאללה. לדברי פקידים ישראלים ודיפלומטים מערביים, הירדנים והאמריקאים מפעילים לחץ כבד על אבו מאזן כדי שיגנוז את האיגרת, או לפחות ירכך אותה.

כך למשל, ביקשו האמריקאים והירדנים מאבו-מאזן שלא יכלול באיגרת איומים מפורשים בחידוש המהלך הפלסטיני באו"ם או אפילו בפירוק הרשות הפלסטינית והעברת האחריות על הגדה המערבית בחזרה לידי ישראל.

החשש בוושינגטון וברבת-עמון הוא שאם האיגרת תישלח, ובמיוחד אם תכלול נוסח חריף, יסתם הגולל באופן סופי על האפשרות לחידוש תהליך השלום בטווח הנראה לעין. במצב כזה תעלה הסבירות לחידוש המהלך הפלסטיני באו"ם בשלב הראשון. הפלסטינים כבר מתכננים לפנות למועצת הביטחון ולהעלות הצעה לגינוי ישראל בסוגיית ההתנחלויות.

בוושינגטון גם חוששים כי שליחת האיגרת תגביר את המתיחות בין ירושלים לרמאללה ותביא ללחץ פנימי כבד על ראש הממשלה נתניהו לנקוט בצעדי ענישה כלפי הפלסטינים, דוגמת עצירת העברת כספי המסים. תרחיש כזה עלול להביא להידרדרות בגדה המערבית עד כדי אינתיפאדה שלישית. נתניהו מצידו מעוניין להימנע ככל האפשר מחידוש העימות הדיפלומטי עם הפלסטינים, כדי שתשומת הלב הבינלאומית לא תוסט מהנושא האיראני.

היום יתקיים במועצת הביטחון של האו"ם הדיון החודשי בנושא המזרח התיכון. המצב בסוריה וההסלמה ברצועת עזה יתפסו חלק נכבד מהדיון. עם זאת, מיד לאחר מכן תתקיים פגישה ראשונה מזה חצי שנה של שרי החוץ של חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם. הפגישה תתקיים לבקשתה של רוסיה וחרף הסתייגות אמריקאית. יש להניח שאיומיו של אבו-מאזן לשגר את האיגרת לנתניהו יעמדו במוקד הפגישה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ