ליברמן סירב לעבור בדיקה ביטחונית בדרום קוריאה

אנשי הביטחון בנמל התעופה לא הסכימו שהשר יעלה לטיסה כי מיאן להעביר את תיקו במכונת השיקוף; לשכתו: זה מנוגד לפרוטוקול הבינלאומי

ברק רביד
דיפלומאניה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
דיפלומאניה

תקרית דיפלומטית מביכה התרחשה בנמל תעופה בינלאומי של דרום קוריאה ביום חמישי האחרון, לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן סירב להעביר את תיקו במכונת שיקוף לפני עלייה לטיסה לסין. רק לאחר דין ודברים ממושכים אפשרו אנשי הביטחון הקוריאנים לליברמן לעבור ללא בדיקה. מלשכת שר החוץ נמסר כי הדרישה לקיים בידוק לליברמן היתה "מנוגדת לכללי הפרוטוקול הדיפלומטי הבינלאומי".

ביום חמישי סיים ליברמן ביקור בן יומיים בסיאול, במהלכו צוינו 50 שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל לדרום קוריאה. הוא ופמלייתו הגיעו לעמדת הבידוק הביטחוני בנמל התעופה אינצ'און בדרכם לטיסה לסין. גורמים בנמל התעופה אמרו לסוכנות הידיעות של דרום קוריאה כי אנשי הביטחון ביקשו מליברמן כמה פעמים להעביר את תיקו דרך מכשיר השיקוף, כמו יתר הנוסעים, אך הוא סירב. אנשי הביטחון הבהירו לליברמן ופמלייתו כי לא יוכלו לעלות לטיסה ללא הבדיקה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"תיקו של שר החוץ הישראלי לא היה בקטגוריה של שקי דואר דיפלומטי שאינם עוברים שיקוף ובידוק ביטחוני ולכן דרשנו שיעביר את התיק במכונה", אמר מקור משטרתי בנמל התעופה. "ברוב המקרים, הדיפלומטים משתפים פעולה עם הבדיקות הביטחוניות ולכן סירובו של שר החוץ הישראלי היה חריג".

בלשכתו של ליברמן אישרו כי התקרית אכן התרחשה לפני שליברמן עזב לבייג'ין. "בניגוד לכללי הפרוטוקול הבינלאומי, אנשי הביטחון בנמל התעופה בדרום קוריאה רצו לבדוק את שר החוץ, מאבטחיו ופמלייתו", נמסר מהלשכה. "דבר כזה אינו נהוג במשלחות דיפלומטיות. היה דין ודברים בנושא בין נציגי שגרירות ישראל בסיאול לבין גורמי הביטחון הדרום קוריאנים".

אגב, במהלך ביקורו של ליברמן בדרום קוריאה, הוא הפתיע את מארחיו כשהודיע שישראל עדיין שוקלת לרכוש מטוסי אימון מתוצרת המדינה עבור חיל האוויר הישראלי. "האפשרות הזו עדיין פתוחה", אמר ליברמן בשיחה עם כתבים בסיאול.

>> דיפלומאניה: לכל הטורים של ברק רביד

דבריו של שר החוץ מנוגדים להודעה שפרסם משרד הביטחון לפני שבועיים ולפיה ישראל תרכוש 30 מטוסי אימון בשווי של מיליארד דולר דווקא מאיטליה, שהתמודדה מול דרום קוריאה על העסקה. כמה שעות לאחר דבריו של ליברמן פרסמה שגרירות ישראל בסיאול הודעה לפיה "אין כל חדש" וכי ההחלטה שלא לרכוש את מטוסי האימון הקוריאנים כבר התקבלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ