לקראת ועידת המדינות התורמות לרשות

ישראל קובעת: כלכלת הרשות הפלסטינית אינה יציבה דיה להקמת מדינה

דו"ח ממשלתי שהגיע לידי "הארץ" קובע כי הפלסטינים תלויים בסיוע חיצוני; הוא יוצג בין היתר לשרת החוץ האירופית אשטון ושליח הקוורטט בלייר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע המשבר החמור ביחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), ייפתח ביום רביעי בבריסל כינוס המדינות התורמות לרשות הפלסטינית. ישראל תציג בוועידה דו"ח שיטען כי הפלסטינים לא יוכלו להפחית את התלות שלהם בסיוע כלכלי חיצוני בטווח הנראה לעין, וכי הכלכלה הפלסטינית אינה יציבה מספיק כדי לעמוד בסטנדרטים הנדרשים ממדינה.

את הדו"ח בן 44 העמודים תגיש משלחת ישראל לוועידת המדינות התורמות לכל הנציגים שישתתפו בכינוס, ובראשם שר החוץ של נורווגיה יונס גר סטורה, שמשמש כיו"ר הוועידה, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון ושליח הקוורטט טוני בלייר.

במסמך, שעותק שלו הגיע לידי "הארץ", מפורטת שורה ארוכה של פעולות שביצעה ישראל כדי לסייע לכלכלה הפלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה, אך מציג נתונים לפיהם הצמיחה הכלכלית שהיתה בגדה בשנים האחרונות נבלמה. נתונים רבים בדו"ח הישראלי הופיעו גם בדו"ח שפרסם בשבוע שעבר הבנק העולמי. 

להורדת המסמך המלא לחץ כאן

שר הביטחון אהוד ברק וראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאדצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

חלקים במסמך מנוסחים בצורה שנועדה להעביר את המסר לפיו המשק הפלסטיני לא מסוגל לתמוך בהקמה של מדינה עצמאית. מסר זה בולט לאור פרסום של הבנק העולמי ודו"חות של גופים בינלאומיים נוספים שהתפרסמו ב-2011, שהופצו לקראת המהלך הפלסטיני באו"ם בחודש ספטמבר אשתקד, בהם נטען כי מוסדות הרשות הפלסטינית התפתחו לרמה שיכולה לשרת מדינה עצמאית.

"המשבר הכלכלי הנוכחי ברשות הפלסטינית נגרם בגלל ירידה בסיוע של מדינות תורמות, אולם גם היה תוצאה של סטייה בניצול תקציב הרשות לשנת 2011", נכתב בדו"ח שחובר ע"י משרד החוץ הישראלי ושורה של משרדי ממשלה נוספים. "התפקיד שמילאה המערכת הכלכלית הציבורית ברשות במשבר הנוכחי, עלולה לחתור תחת המוניטין שלה כמערכת שעונה לדרישות של מדינה מתפקדת". עוד נכתב כי הניהול הכספי של הרשות הפלסטינית סייע להיווצרות המשבר הכלכלי. "הדבר מעיד על הצורך לבצע רפורמות נוספות כדי שהרשות הפלסטינית תעמוד בסטנדרטים של מדינה מתפקדת", נכתב בדו"ח.

ישראל תדגיש בפני המדינות התורמות כי למרות הצמיחה של השנים האחרונות, הרשות הפלסטינית עדיין זקוקה לסיוע חיצוני כדי לשרוד. "המשבר הכלכלי חמור במיוחד בגלל שרוב כלכלת הגדה המערבית תלויה במגזר הציבורי ובפרויקטי בינוי, ששניהם ממומנים ע"י תרומות מהעולם", נכתב בדו"ח. "מדובר בנורת אזהרה לגבי יציבות הכלכלה הפלסטינית (..) המצב הכלכלי הנוכחי מעלה ספקות לגבי השאלה אם הרשות הפלסטינית תצליח להפחית את התלות שלה בסיוע זר בשנים הקרובות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

חלק אחר בדו"ח עוסק בשיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית וחושף נתונים מעניינים לפיהם במהלך 2011 נערכו 764 פגישות בין גורמי צבא ומשטרה ישראלים לבין מקביליהם הפלסטינים בגדה המערבית – עלייה של 5% מ-2010. עוד מצוין כי מפקדי צה"ל בשומרון נפגשים באופן קבוע עם מקביליהם הפלסטינים בג'נין, שכם, טול כרם וקלקיליה.

בנוסף, פגישות דומות נערכות בין מפקדי בנימין ומעלה אדומים למקביליהם הפלסטינים. פגישות תיאום נערכו גם בין ראש אגף המבצעים במשטרה לבין מקבילו הפלסטיני ובין מפקד יחידת "אתגר" של המשטרה שעוסקת באיתור גנבי רכב לבין ראש מחלקת החקירות במשטרה הפלסטינית. אותה פגישה עסקה במלחמה נגד "משחטות" רכב בגדה המערבית. בדו"ח נחשף כי קציני משטרה ישראלים ביקרו במפקדת המשטרה הפלסטינית ברמאללה וכי אנשי זיהוי פלילי פלסטינים ביקרו במחלקה המקבילה של משטרת ישראל. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ