ברק רביד
דיפלומאניה
ברק רביד
דיפלומאניה

המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית נמצא בקיפאון מוחלט והקשרים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) מעולם לא היו גרועים יותר. עם זאת, מאחורי הקלעים מתקיימים בשבועיים האחרונים מגעים בין רמאללה לירושלים סביב האיגרת שמתכנן אבו-מאזן לשלוח לנתניהו בימים הקרובים.

ל"הארץ" נודע כי בשבוע שעבר התקיימה בירושלים פגישה חשאית בין ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת לשליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עורך הדין יצחק מולכו. השניים נמצאים בקשר טלפוני מפעם לפעם, אולם הפגישה היתה ראשונה מזה חודשיים וחצי.

הפעם האחרונה בה נפגשו מולכו ועריקאת היתה ב-25 בינואר, יממה לפני פקיעת המועד אותו הקציבו הפלסטיני לשיחות שהתקיימו בעמאן בחסות הקוורטט ומלך ירדן. מאז, התהליך המדיני עלה שוב על שרטון.

בפגישה סקר עריקאת בפני מולכו את נוסח האיגרת שבכוונתו של עבאס להעביר לנתניהו בימים הקרובים. האיגרת, שהטיוטות הראשונות שלה כללו אולטימטום ואיומים קיצוניים בפירוק הרשות, עברה בשבועות האחרונים דילול ומיתון, בין השאר בעקבות לחץ אמריקאי כבד.

יצחק מולכוצילום: טס שפלן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הנוסח שהציג עריקאת למולכו בפגישתם בשבוע שעבר כבר לא כלל איום בפירוק הרשות אלא ביטויים מתונים בהרבה. בנוסף, עריקאת ביקש ממולכו לתאם מועד לפגישה בין נתניהו לבין משלחת פלסטינית בכירה שתגיע להגיש לו את האיגרת.

בראש המשלחת צפוי לעמוד ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ואליו יצטרפו עריקאת וחבר הוועד המרכזי של פתח, מוחמד שתייה. מולכו לא נתן לעריקאת תשובה שלילית ואמר שיבדוק את האפשרות הזו. השניים צפויים להיפגש שוב כבר השבוע.

עבאס עצמו אמר אתמול בקהיר כי האיגרת תכלול דרישה מישראל להכיר בעיקרון של משא ומתן על בסיס גבולות 67' ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות. "כתבנו לנתניהו בקיצור שהוא רוקן את הרשות הפלסטינית מתוכן ומסמכויות", ציין עבאס. "אם נתניהו יסכים אנחנו מוכנים לחזור למשא ומתן, אבל אם לא, נגיש נגד ישראל תלונות במוסדות הבינלאומיים ונלך לאו"ם פעם נוספת".

בסביבתו של ראש הממשלה לא מתלהבים מהבקשה הפלסטינית לקיים פגישה תיאטרלית שכזו בין משלחת פלסטינית לבין נתניהו, שכל מטרתה העברת מכתב שיכלול הטחת האשמות פלסטיניות בישראל. ההערכה היא שהתשובה הישראלית תהיה שלילית ופגישה כזו לא תתקיים.

עם זאת, יועצי נתניהו אינם פוסלים קיום פגישה בין מולכו לבכירים פלסטינים במהלכה תועבר האיגרת לנתניהו. מולכו לא יסרב לקחת את האיגרת, אולם בשלב זה לא הוחלט כיצד ישראל תגיב - האם תתעלם, או תנסח איגרת משלה בתגובה.

"לא שוללים לקחת את המכתב מהפלסטינים", אמר מקור ישראלי שמעורה בפרטים. "בסך הכל האווירה עכשיו משני הצדדים היא לא מתלהמת ואין רעש וצלצולים. הפלסטינים הבינו שמהלך קיצוני רק יפגע בהם".

בשבוע הבא, ב-11 באפריל, ייפגשו בוושינגטון שרי החוץ של חברות הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי, כדי לדון בקיפאון בתהליך השלום. לקראת פסגת הקוורטט הגיעו לרמאללה ולירושלים שליח הקוורטט טוני בלייר והשליח האמריקאי דיוויד הייל, כדי לחוש את הדופק בשני הצדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ