ברק רביד
דיפלומאניה

באמצע פברואר, כאשר הממשלה הצביעה פה אחד בעד מינויו של השר להגנת העורף מתן וילנאי לשגריר ישראל בסין, היה משוכנע האחרון שתוך כמה שבועות, אולי כבר אחרי פסח, הוא יעלה על מטוס בדרך לבירת סין. אלא שהמציאות, כך גילה וילנאי, אפורה, מסובכת ומתסכלת הרבה יותר.

מקורות במשרד החוץ ציינו כי וילנאי רצה להגיע לבייג'ין כבר בתחילת מאי. הוא אף מיהר להתפטר מתפקידו בכנסת מיד אחרי מינויו. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן גם כן רצו לראות אותו בתפקיד בהקדם האפשרי, אלא שכל אלה שכחו פרט שולי קטן - בסין יש לישראל שגריר מכהן, הדיפלומט עמוס נדאי - והוא אינו ממהר לפנות את לשכתו עבור וילנאי.

נדאי כיהן כארבע שנים בתפקיד ובקיץ שעבר האריך שר החוץ ליברמן באופן חריג את כהונתו בשנה נוספת, עד אוגוסט 2012. אחרי שמינויו של וילנאי אושר בממשלה החלו גורמים במשרד החוץ לגשש אצל נדאי האם יסכים לקצר את כהונתו ולשוב ארצה מוקדם יותר.

לדברי שני בכירים במשרד החוץ ששוחחו עם נדאי, האחרון הבהיר כי אין בכוונתו לשוב ארצה אפילו יום אחד לפני תום המועד הרשמי של תפקידו. נדאי אמר כי במכתב שקיבל משר החוץ ליברמן ובו בישרו לו כי אושרה לו שנת כהונה חמישית בבייג'ין, נכתב שהוא ישוב ארצה באוגוסט 2012.

החומה בסין. וילנאי עדיין ממתיןצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נדאי הוא דיפלומט ותיק שכיהן בשורה ארוכה של תפקידים בכירים במשרד החוץ. בחודשים האחרונים הוא מנהל מאבק מול מנכ"ל משרד החוץ רפי ברק על רקע אי-מינויו לתפקיד מבקר הפנים של המשרד. נדאי אף שכר עורכי דין והגיש תלונה למבקר המדינה על אי סדרים ושיקולים זרים שהביאו למינויו של שגריר ישראל בניירובי, יעקב קידר, לתפקיד. 

במהלך ביקורו של שר החוץ אביגדור ליברמן בסין לפני כמה שבועות הוא שוחח עם נדאי על מינויו של וילנאי ועל האפשרות של קיצור כהונתו. לפי גורמים במשרד החוץ ליברמן ביקש מנדאי להיפגש עם וילנאי ולנסות להגיע איתו למועד מוסכם לחילופין ביניהם.

בעקבות העיכוב בכניסתו של וילנאי לתפקיד השגריר, הוא צפוי לפספס את ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבייג'ין באמצע יוני. פתיחת הקדנציה עם ביקור של נתניהו, היתה עשויה לסייע לוילנאי בכניסה לתפקיד ובכינון קשר ישיר עם בכירי הממשל הסיני. כיוון שכהונתו של וילנאי תארך ככל הנראה שנתיים או שלוש, הוא כבר לא יזכה לארח ראש ממשלה ישראלי בסין.

אחת ההערכות במשרד החוץ היא שנדאי מסרב לקצר את כהונתו כיוון שאינו מעוניין לפספס את ביקור נתניהו. נדאי עומל על הכנת ביקורו של נתניהו כבר שלוש שנים, כאשר פעם אחת כבר התבטל הביקור ברגע האחרון.

שרים בממשלה ששוחחו עם וילנאי מספרים כי הוא מתוסכל מאוד מהסיטואציה אליה נקלע. בישיבת הקבינט האחרונה שעסקה בהגנת העורף הוא אף היה רגוז ביותר. מצד אחד הוא מיהר להתפטר מהכנסת בלחצו של שר הביטחון אהוד ברק כדי לאפשר לח"כ שכיב שנאן להחליף אותו. מצד שני, הוא נותר שר להגנת העורף במשרד ממשלתי שכלל אינו קיים ואינו מתוקצב. התוצאה היא שהוא "תקוע" בין לבין עד חודש אוגוסט.

השר להגנת העורף מתן וילנאי אמר בתגובה כי הוא נפגש לאחרונה עם השגריר נדאי לשיחת חפיפה קצרה ובהמשך יקיימו שיחה נוספת. "שר החוץ דן עם עמוס נדאי על סיום תפקידו", אמר וילנאי. "אני רוצה לצאת לסין בסוף יוני והוא רוצה לעזוב באוגוסט ואנחנו מנסים למצוא ומעד מקובל על שנינו". השגריר נדאי אמר כי "תקנון שירות החוץ קובע כי השגריר היוצא והשגריר הנכנס קובעים ביניהם את מועד החילופין וכך יהיה גם הפעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ