שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

ניסיונותיו של שגריר ישראל בארה"ב, מייקל אורן, לסכל את שידור התחקיר על מצב הנוצרים בגדה המערבית ובישראל בתכנית "60 דקות" של רשת סי-בי-אס יצאו לפועל לאחר שורה של התייעצויות בעניין עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יועצו המדיני, רון דרמר, ועם בכירים נוספים בלשכת ראש הממשלה.

לא ברור האם נתניהו או דרמר הנחו או הציעו לאורן לפנות ישירות לנשיא רשת סי-בי-אס בנסיון למנוע את השידור, אולם השניים היו מעודכנים בהתפתחויות בפרשה כמעט מתחילתה. לדברי פקיד ישראלי בכיר, אורן, שביקר בישראל לפני כחודשיים מסיבות משפחתיות, הגיע לפגישה עם נתניהו ודרמר ועידכן אותם במידע שהגיע אליו לגבי התחקיר של 60 דקות.

אורן אמר לראש הממשלה ויועצו המדיני כי התחקיר, שיצטרף לכתבות נוספות שפורסמו לאחרונה בנושא יחסה של ישראל לנוצרים, עלול להוות "פיגוע אסטרטגי" בכל הנוגע לתדמיתה של ישראל בארה"ב.

קהילות נוצריות רבות במדינה, בעיקר מהזרם האוונגליסטי, נחשבות לתומכות גדולות של ישראל; נתניהו מקורב למנהיגים אוונגליסטים רבים ונחשב נואם קבוע בכינוס השנתי של ארגון "נוצרים מאוחדים למען ישראל". אורן אמר לנתניהו ויועציו כי שידור התחקיר עלול לפגוע ברקמת היחסים עם אותן קהילות.

צפו בכתבה באתר סי-בי-אס

אורן הוסיף כי הוא חושש במיוחד משידור התחקיר כיוון שלשגרירות נודע עליו מאחד מאנשי הקשר שלה ולא ממערכת 60 דקות. "ערכנו בדיקה מקיפה וגילינו שאף גורם ישראלי רשמי לא הוזמן להגיב לטענות בתחקיר", אמר דיפלומט ישראלי.

שגרירות ישראל בוושינגטון פנתה למערכת התכנית וקיימה כמה שיחות גישוש בנוגע לכתבה, מהן עלה כי היא כמעט מוכנה לשידור. באחת הפגישות עם תחקירני התכנית הגיש דיפלומט ישראלי לאחד מהם גיליון של המגזין Newsweek שפרסם כמה ימים קודם לכן כתבת שער על רדיפת הקהילות הנוצריות במדינות ערב. "תחקירני 60 דקות אמרו שזה לא נושא הכתבה שלהם ולכן זה לא רלוונטי", סיפר דיפלומט ישראלי.

התוצאה של ההתייעצויות שקיים השגריר אורן עם נתניהו, דרמר וגורמים נוספים במשרד החוץ ובמטה ההסברה הלאומי, היתה מאמר שפרסם זמן קצר לאחר מכן בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" ובו הדגיש כי בעוד שנוצרים בכל העולם הערבי הם קורבן לרדיפות, בישראל הקהילה הנוצרית דווקא נמצאת במגמת גידול מבחינה דמוגרפית.

במקביל לפרסום המאמר העניק אורן כמה ראיונות לכלי תקשורת נוצריים בארה"ב; כמו כן, ראש הממשלה נאם בכינוס ארגון הגג האוונגליסטי-אמריקאי "נוצרים למען ישראל" שהתקיים בירושלים באמצע חודש מארס. "ממשלת ישראל תבטיח שהאוכלוסייה הנוצרית בישראל תזכה תמיד לחופש פולחן", אמר אז נתניהו. "ישראל היא המקום היחיד במזרח התיכון שנוצרים יכולים לעשות זאת ללא פחד וללא צורך לברוח...בזמן בו נוצרים חיים תחת מצור בכל כך הרבה מדינות במזרח התיכון, אני גאה שבישראל הקהילה הנוצרית משגשגת".

אורן מקבל את פניו של נתניהו בוושינגטון, במארס השנהצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

פקיד ישראלי בכיר הסביר שהמאמר של אורן יחד עם נאום נתניהו והפנייה להנהלת רשת סי-בי-אס נועדו לסכל את שידור התחקיר או לפחות להשפיע על דעת הקהל בארה"ב, במיוחד בקהילות הנוצריות, לקראת השידור.

עם זאת, הנסיון לסכל את שידור התחקיר ולהשפיע על דעת הקהל בארה"ב בצורה יזומה העלתה את נושא היחס לנוצרים בישראל ובגדה לסדר היום התקשורתי אף יותר. מקור במשרד החוץ טען כי במידה מסוימת, הקמפיין המקדים נגד התחקיר רק הגביר את נחישותם של אנשי 60 דקות לשדר אותו. "הערנו מתים מרבצם ובמקום להרוג את הנושא, רק הגדלנו את העיסוק בו", אמר המקור.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו מנגד שההתערבות מול מנהלי סי-בי-אס והנסיונות להשפיע על הכתבה הוכיחו את עצמם. "השידור של הכתבה התעכב שבועות ארוכים כי הם קיימו בדיקה מחודשת של כל התחקיר", אמרו בלשכת נתניהו. "הכתבה היתה רעה ומזיקה, אבל הנוסח ששודר היה מרוכך הרבה יותר מהגרסה המקורית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ