ביום השואה |

שגריר ישראלי נועד עם הרודן מוגאבה

נשיא זימבבווה בן ה-88, חברו של אחמדינג'אד, נחשב לאחד הדיקטטורים האכזריים בעולם. י-ם מקיימת יחסים דיפלומטיים עם המדינה מ-93

דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיפלומאניה

ביום חמישי שעבר, בשעה שבישראל ציינו את יום השואה, נפגש דן שחם, שגרירה הנודד של ישראל באפריקה, עם אחד הרודנים המושמצים ביותר בעולם – נשיא זימבבווה רוברט מוגאבה. על האחרון, שנחשב לאחד המנהיגים המקורבים ביותר לנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, מוטלות סנקציות חריפות מצד ארה"ב והאיחוד האירופי, על רקע הפרה שיטתית של זכויות אדם וסחר ביהלומי דמים.

ישראל וזימבבווה מקיימות יחסים דיפלומטיים משנת 1993. במשרד החוץ אישרו כי השגריר דן שחם אכן הגיש את כתב האמנתו ביום השואה. דובר משרד החוץ יגאל פלמור ציין כי השגריר שחם היה מודע למועד הרגיש שבו התקיימה הפגישה ולכן הזמין לטקס הגשת כתב ההאמנה את הרב של קהילת יהודי זימבבווה, משה זילברהאפט. "במהלך הטקס סיפרו השניים לנשיא מוגאבה על המשמעות המיוחדת של יום השואה והאחרון אף התייחס בהרחבה לנושא".

הקהילה היהודית הקטנה בזימבבווה מונה כ-250 איש בלבד, אחרי שרוב בני הקהילה עזבו את המדינה עוד בשנות ה-80 לאחר קבלת העצמאות בעקבות ההתנכלויות לתושבים הלבנים מצד משטרו של מוגאבה. בערב יום כיפור של שנת 2003 הוצת בית הכנסת המרכזי בעיר בולאביו, על רקע אנטישמי.

בראיון לעיתון הקהילה היהודית בזימבבווה אמר הרב זילברהאפט כי נושא יום השואה אכן עלה בפגישה וכי הוא עצמו הודה למוגאבה על כך שהממשלה אינה מתערבת בחיי הקהילה היהודית במדינה ומאפשרת לה חופש פולחן.

במשרד החוץ אמרו שיום השואה היה המועד היחיד אותו הקצתה ממשלת זימבבווה עבור שגרירים זרים שמקום מושבם אינו בבירה הרארה. "כתב ההאמנה הוגש אחרי המתנה של יותר משנה", אמר דובר משרד החוץ יגאל פלמור. "המועד הבא היה יכול להיות בעוד כשנה. באותו מעמד הגישו כתבי האמנה גם השגרירים הלא תושבים של אירלנד, זמביה וסיירה לאון".

באתר האינטרנט של הקהילה היהודית בזימבבווה שדיווח על הפגישה נכתב כי מוגאבה שוחח ארוכות עם השגריר וביקש סיוע ישראלי בחקלאות, במערכות השקיה ובייבוא מודל "הקיבוץ" לזימבבווה. נושא נוסף בו התמקד מוגאבה היה הסוגיה הפלסטינית והקיפאון בתהליך השלום. סוגיית הפרת זכויות האדם והסחר ביהלומי הדמים ככל הנראה לא הוזכרה בשיחה בין השגריר הישראלי לבין מוגאבה.

סוגיה נוספת שלא הוזכרה בשיחה היתה קשריו ההדוקים של מוגאבה עם המשטר האיראני בדגש על הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. בנובמבר 2006 ביקר מוגאבה בטהראן וגינה את מה שהגדיר כ"פשעים מלאי שנאה שמבצע השלטון הציוני" נגד הפלסטינים. מוגאבה אמר אז שישראל "טובחת באזרחים פלסטינים חפים מפשע בעוד אומות העולם עומדות מנגד בשתיקה".

באפריל 2010 הגיע אחמדינג'אד לביקור גומלין בזימבבווה. הביקור התקיים כמה שבועות אחרי שנחתם בטהראן הסכם חשאי בין המדינות לאספקת אורניום תמורת נפט. לפי ההסכם שנחשף אז בעיתון הבריטי "סנדיי טלגרף" קיבלה איראן גישה למרבצי האורניום הגדולים של זימבבווה וזיכיון לכרייתם. בתמורה התחייבה לספק נפט למשטרו של מוגאבה.

מוגאבה בן ה-88, משמש כנשיא זימבבווה מזה 32 שנים ונחשב לאחד הדיקטטורים האכזריים שחיים כיום. הוא עלה לשלטון מיד לאחר קבלת העצמאות ב-1980 הנהיג במדינה שלטון יחיד, הוביל מדיניות של פגיעה במיעוט הלבן ונישול הלבנים מאדמותיהם.

בנוסף, מוגאבה הורה על גירוש ורצח המוני ושיטתי של עשרות אלפי תושבים מפרברי הבירה הרארה מחשש לנסיונות הפיכה נגדו. מדיניות זו הביאה לסילוקה של זימבבווה מחבר העמים הבריטי ב-2004. ארה"ב וחברות האיחוד האירופי מאשימות את מוגבה בזיוף תוצאות הבחירות ב-2006 וב-2008 וברצח פעילי אופוזיציה רבים.

ארגוני זכויות אדם כמו Human Rights Watch מייחסים למוגאבה סחר ביהלומי דמים, שכרייתם מבוצעת ע"י עובדי כפייה במכרות שבשליטת הצבא. לפי החשד, מכירת היהלומים מימנה רכישת אמצעי לחימה מסין ומתן שוחד באמצעותם מבצר מוגאבה את שלטונו.

ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו בשנים האחרונות סנקציות כלכליות והגבלות תנועה על מוגאבה ואנשי משטרו, שכניסתם לאיחוד האירופי נאסרה. בנוסף, הוטלו הגבלות על ייצוא יהלומים מזימבבווה. בדצמבר 2010 הובילה ישראל, שעמדה אז בראש תהליך "קימברלי" של האו"ם לאיסור סחר ביהלומי דמים, הצעת החלטה שמנעה מזימבבווה לייצא יהלומים. ההחלטה אושרה ע"י העצרת הכללית של האו"ם.

עם זאת, ישראל גם סיפקה בעבר למשטרו של מוגאבה אמצעי לחימה. בשנת 2002 אישר משרד הביטחון למכור לזימבבווה רכבי "חצצית" לפיזור הפגנות מתוצרת קיבוץ בית-אלפא. העסקה זכתה לביקורת חריפה והעלתה טענות לכך שמוגאבה ישתמש ב"חצציות" לדיכוי האופוזיציה במדינה.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור אמר שישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים עם זימבבווה כמו כל מדינות העולם, אך שותפה מלאה ביישום הסנקציות על זימבבווה שנקבעו על ידי האיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ