אשטון תעדכן את רה"מ אישית לקראת שיחות הגרעין

שרת החוץ של האיחוד האירופי תגיע בשבוע הבא לביקור בירושלים, שמטרתו לעדכן את נתניהו בהתפתחויות במגעים עם טהראן, לקראת סבב השיחות השני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, תבוא בשבוע הבא לביקור בזק בירושלים, שמטרתו לתדרך את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתפתחות המגעים בין שש המעצמות לבין איראן. זאת, לקראת פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין ב-23 במאי בבגדאד. אשטון משמשת ראש צוות המשא ומתן עם איראן מטעם שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה. היא והיועצת הבכירה שלה, הלגה שמידט, מנהלות את השיחות מול ראש צוות המשא ומתן האיראני, סעיד ג'אלילי וסגנו עלי באגירי.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי על ביקורה של אשטון בישראל הוחלט בסיום השיחות שקיים היועץ לביטחון לאומי האלוף במילואים, יעקב עמידרור, במטה האיחוד האירופי בבריסל בימים שלישי ורביעי. עמידרור נפגש אז עם שמידט, וקיבל ממנה עדכון על האסטרטגיה שבה נוקטות שש המעצמות לקראת סבב השיחות השני עם איראן.

על אף העדכון המפורט שהועבר לעמידרור, החליטה אשטון לבוא לישראל ביום רביעי הבא לביקור בזק בן שעות ספורות. מדובר בביקור חריג ביותר, שבו תיפגש אשטון עם נתניהו בלבד, ואף לא תקיים ביקור מקביל ברמאללה, כפי שנהוג בדרך כלל. הסיבה לכך, לדברי פקיד ישראלי בכיר, הינה שהנושא שיעלה בשיחות הוא אך ורק הגרעין האיראני.

אשטון צפויה לתדרך את נתניהו באופן אישי בפרטי סבב השיחות הראשון ובהכנות לסבב השיחות השני, כדי לנסות ולהרגיע את החששות שהתעוררו אצלו. נתניהו מודאג מכך שהשיחות בין איראן לשש המעצמות עומדות בפני עסקה שבמסגרתה תורשה איראן להמשיך ולהעשיר אורניום.

אשטון במיאנמאר, בשבוע שעברצילום: רויטרס

נתניהו גם חושש כי בתמורה להקפאה חלקית של העשרת האורניום, תקבל איראן התחייבות להשעות את הסנקציות נגדה, בדגש על אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שייכנס לתוקף ב-1 ביולי. כניסת האמברגו לתוקף תהיה מכה קשה ביותר לכלכלה האיראנית, שכבר עכשיו נמצאת במשבר עמוק.

ביקור ההרגעה של אשטון ופגישתה עם נתניהו נועדו ככל הנראה למנוע מצב שבו ישראל תצא בפומבי נגד המשא ומתן עם איראן, ונגד התנהלותן של שש המעצמות, כפי שקרה בסבב השיחות הראשון לפני כמה שבועות. נתניהו הביע אז חוסר שביעות רצון מתוצאות סבב השיחות, ואמר למצלמות כי שש המעצמות העניקו לאיראן מתנה, בדמות זמן נוסף להעשיר אורניום.

דיפלומט אירופי בכיר ציין כי בקרב שש המעצמות יש שביעות רצון רבה מתפקודה של אשטון כראש צוות המשא ומתן עם איראן. לדברי הבכיר, שמעודכן בצורה אינטימית בתכני סבב השיחות הראשון, אשטון הפגינה גישה עניינית וקשוחה כלפי ראש הצוות האיראני ג'אלילי, וסירבה להעניק לו מחווה פומבית כלשהי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ