ברק רביד - צרובה
ברק רביד

היועץ לביטחון לאומי האלוף במילואים, יעקב עמידרור, ביקר השבוע בלונדון לשיחות בנושא הגרעין האיראני לקראת סבב השיחות השני בין שש המעצמות לבין איראן שייפתח בבגדאד ב-23 במאי. במהלך השיחות בלונדון הבהירו הבכירים הבריטים לעמידרור כי שש המעצמות "אינן נאיביות" לגבי איראן, אולם יש להיערך לאפשרות שבה המשטר בטהראן ישיב בחיוב לדרישות המערב לגבי תכנית הגרעין.

עמידרור נפגש בלונדון עם מקבילו הבריטי, סר קים דארוק ועם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג. עמידרור גם נפגש עם שורה של בכירים במערכת הביטחון ובקהיליית המודיעין הבריטית. "היו לנו שיחות אינטנסיביות מאוד לגבי איראן", אמר שגריר בריטניה בישראל מת'יו גולד, שהשתתף בדיונים בראיון ל"הארץ". "דיברנו על הגישה כלפי המו"מ עם איראן, על דרכים להידוק הסנקציות ועל ההערכות שלנו לגבי התקדמות תכנית הגרעין. רמת התיאום ושיתוף הפעולה בנושא איראן בין ישראל ובריטניה גבוהה מאוד".

בנוסף לשיחות בלונדון נפגש עמידרור השבוע בבריסל עם הדיפלומטית הבכירה הלגה שמידט. האחרונה היא היועצת הבכירה של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. שמידט אחראית על הכנת סבב השיחות בבגדאד מול סגן ראש צוות המו"מ של איראן עלי באגירי. עמידרור גם ביקר בברלין לשיחות זהות בסוגיית המו"מ עם איראן.
בכל הפגישות בבריסל, לונדון וברלין, הביע עמידרור את חששה של ישראל כי בשל רצונן של שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה – להגיע להסכם עם איראן על תכנית הגרעין, הם יבצעו וויתורים מרחיקי לכת. במיוחד מודאגת ישראל מכך שהמעצמות יסכימו להסיר חלק מהסנקציות שמוטלות על איראן, בדגש על אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שייכנס לתוקף ב-1 ביולי.

"אני רוצה להיות ברור", אמר השגריר גולד. "אנחנו לחלוטין לא נאיביים לגבי כוונותיה של איראן וטקטיקות המו"מ שלה. הגורמים בלונדון שמטפלים בתיק האיראני מכירים את הנושא שנים רבות. הנציג שלנו לשיחות הוא ג'פרי אדאמס, ששימש כשגריר בריטניה בטהראן. אין שום נאיביות בגישה שלנו כלפי השיחות". גולד הבהיר כי המעצמות לא יאפשרו לאיראן למשוך זמן. "אלה לא יהיו שיחות אינסופיות", אמר השגריר הבריטי. "אם איראן חושבת שהיא תוכל למשוך את המו"מ כדי להתחמק מלחץ היא טועה".

נפגש עם שורת בכירים בריטים, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרורצילום: דניאל בר-און

בנסיון להרגיע את החששות בישראל הבהיר השגריר הבריטי שאין כוונה לתת לאיראן מחוות בחינם. "לא נסיר סנקציות רק בגלל שיש אווירה טובה בשיחות. איראן צריכה לבוא לשולחן עם הצעות רציניות שיחזירו את האמון של הקהילה הבינלאומית. נבחן את איראן לפי מעשיה ונקבל החלטות בהתאם. מי שדואג שאנחנו ניסחף בגלל החמימות של השיחות ונפרק את כל משטר הסנקציות יכול להיות רגוע".

גולד הוסיף שעד שאיראן תנקוט בצעדים ממשיים יתגבר הלחץ עליה בדמות אמברגו הנפט האירופי שיתחיל ב-1 ביולי. "איראן לא צריכה לחשוב וישראל לא צריכה לחשוש שרק בגלל שאנחנו מדברים הלחץ יירד", אמר גולד.

השגריר הבריטי הדגיש כי חרף הסקפטיות בישראל לגבי הסיכוי שהמו"מ עם איראן יביא לעצירת תכנית הגרעין, יש לתת לשיחות הזדמנות להצליח. "לכולנו ברור שפתרון בדרכי שלום הוא עדיף על החלופות האחרות", אמר גולד. "אם זה המצב עלינו להשאיר את הדלת פתוחה לאפשרות שהשיחות יצליחו ועלינו להיות מוכנים לקבל תשובה חיובית מהאיראנים... אני יודע שיש חשש אצל גורמים שונים בישראל שהמעצמות ייוותרו על כל מנופי הלחץ שהשגנו באמצעות הסנקציות רק כדי להשיג הסכם עם האיראנים. אני חושב שהרקורד שלנו צריך לתת ביטחון (לישראל, ב"ר) בכך שאנחנו לא מנסים להשיג הסכם רק כדי להשיג הסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ