בניגוד לנהלים: עובדי מדינה שיווקו לעולם את הדיל עם מופז

השגריר בארה"ב ושניים מדובריו של נתניהו צייצו והעלו לרשת סרטונים המשבחים את ההסכם הקואליציוני, למרות שאינם מורשים לעסוק בפוליטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שניים מדובריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן פעלו ביממה האחרונה כדי לשווק בעולם את הדיל הפוליטי במסגרתו הצטרפה מפלגת "קדימה" לממשלה. כעובדי מדינה, אנשי מערך ההסברה הלאומי ושגרירי ישראל בעולם אינם מורשים לעסוק במסגרת תפקידם בנושאים מפלגתיים או פוליטיים.

ביממה האחרונה העלה דובר ראש הממשלה לתקשורת הבינלאומית, מארק רגב, סרטון קצר ליו-טיוב שבו הוא משבח את הצטרפות "קדימה" לממשלה. רגב, שהינו עובד מדינה אך מונה כמשרת אמון של ראש הממשלה נתניהו, הפיץ את הסרטון גם בחשבון הטוויטר שלו, שנחשב לחשבון רשמי של דובר ממשלת ישראל.

בסרטון בן 17 השניות אומר רגב: "אני חושב שכולנו מקווים שממשלת האחדות הלאומית הזו בישראל תאפשר לנו כממשלה להביע את האחדות שקיימת בעם בישראל בסוגיות הליבה וזאת עבור השלום, היציבות והצמיחה הכלכלית".

הסרטון של מרק רגב

גם יועצו של ראש הממשלה לתקשורת הערבית, אופיר גנדלמן, הקליט סרטון דומה בשפה הערבית, שאותו העלה ליו-טיוב והפיץ באמצעות חשבון הטוויטר שלו, שנחשב לחשבון רשמי של דובר ראש הממשלה. גם גנדלמן הוא עובד מדינה, אך הוא אינו משמש כמשרת אמון של נתניהו אלא כעובד במטה ההסברה הלאומי, שתפקידיו ממלכתיים בלבד.

בשעה שעשרות מיליונים במדינות ערב נאבקים יותר משנה על דמוקרטיה ונגד שלטון היחיד שהיה נהוג במדינותיהם, הסביר להם גנדלמן מדוע קואליציה בת 94 חברי כנסת מתוך 120 היא התפתחות חיובית, שאף תקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. גנדלמן אף הסביר לדעת הקהל הערבית שבעצם הישראלים לא רוצים בכלל בחירות.

עקבו אחר ברק רביד בטוויטר BarakRavid@

בסרטון, שאורכו קצת יותר מדקה, אמר גנדלמן: "אני בטוח שאתם הופתעתם מהקמת ממשלת האחדות הלאומית וציפיתם לקיומן של בחירות מוקדמות בישראל. אבל חשוב שתדעו שהציבור הישראלי לא רוצה את הבחירות הללו ולא היתה אף סיבה לקיים אותן. הגענו כעת לקואליציה רחבה שמורכבת מ-94 מתוך 120 חברי כנסת. בצורה הזו נוכל להתמודד בצורה טובה עם כל האתגרים שניצבים בפנינו. אנחנו רוצים לדחוף את תהליך השלום עם הפלסטינים וההנהגה הפלסטינית צריכה לנצל את ההזדמנות הזו כדי לחזור לשולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים... הממשלה הזו תמשיך בכהונתה עד לסיומה בעוד שנה וחצי".

בעקבות פניית "הארץ" התקיים בירור ראשוני בעניין בלשכת ראש הממשלה בסיומו נמסרה התגובה הבאה: "מדובר ביוזמה פרטית של דוברים בשפות זרות במערך ההסברה שלא קיבלה את האישור הנדרש מהממונים עליהם. כוונתם של הדוברים היתה להסביר את המשמעויות של הקמת ממשלת האחדות. בעקבות פנייתכם הוסרו לאלתר הסרטונים ויתקיים בירור כדי לוודא שהדבר לא יישנה".

לחצו להגדלה

אבל לא רק דובריו של נתניהו לתקשורת הזרה שיווקו את הדיל הפוליטי לדעת הקהל הבינלאומית, אלא גם שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן. האחרון, היסטוריון בהכשרתו שחיבר רב-מכר על מלחמת ששת הימים, הגדיר את מהלך ההישרדות הפוליטי של שאול מופז כלא פחות מ"הישג היסטורי". אורן כתב בחשבון הטוויטר: "מזל טוב לראש הממשלה נתניהו ולסגן ראש הממשלה מופז על הקמת ממשלת אחדות לאומית. זהו הישג היסטורי לישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ