לפיד אפילו לא ח"כ, אבל כבר מסתובב עם מאבטח

לפוליטיקאי הטרי התלווה גברתן צעיר בכנס בכפ"ס, למרות שלא ברור מי מאיים עליו; על הביקורת שספג בנוגע לתקנון מפלגתו: "עוד 7 שנים תוכלו להדיח אותי"

ברק רביד - צרובה
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
דיפלומאניה

יאיר לפיד אינו צפוי להיות חבר בממשלה לפני הבחירות שמתוכננות לנובמבר 2013, אבל הפוליטיקאי הטרי, שסולד מהשרים המכהנים, כבר אימץ לעצמו גינונים שלא היו מביישים ראש ממשלה: היום (שישי) הוא הגיע לפגישה עם גמלאי "פורום מג'די" בכפר-סבא כשהוא מלווה במאבטח שפילס עבורו את הדרך.

הופעתו של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין בפני "פורום מג'די" לפני שבועיים והכותרות הרבות שהיא ייצרה, גרמו לכך שהכיכר המנומנמת - אותה פוקדים בימי שישי לא יותר מ-20 פנסיונרים - המתה מפה לפה. לצד 200 האנשים שהגיעו לשמוע את לפיד, התייצבו גם לא מעט מנציגי כלי התקשורת על מיקרופוניהם ומצלמותיהם.

כאשר לפיד הגיע לכיכר, באיחור אופנתי של 10 דקות, פילס עבורו את הדרך גברתן צעיר. כשהתייצב לפיד מול שורת כסאות הפלסטיק והתחיל לשטוח את משנתו, התייצב הגברתן מימינו. הוא עמד דרוך, פזל כל כמה שניות ימינה ושמאלה לאתר איומים פוטנציאליים על חייו של הטאלנט ואף ביקש מהמאזינים לפנות את המעבר כדי שניתן יהיה למלט את לפיד מהמקום במקרה חירום.

אבטחה נחוצה או מגלמוניה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

שאלתי את לפיד האם הוא זוכה לאבטחה, ואם כן מדוע. תחילה הוא ניסה להתבדח על כך שמי שמתקשר אליו לטלפון כדי למסור איומים שונים ומשונים הוא דווקא הכי פחות מסוכן, ואז המשיך לתשובה מיתממת. "מאבטח זה מישהו שמשלמים לו", אמר. "זה רוסטיק, הוא חבר שלי. כשאני הולך למקום עם הרבה אנשים הוא בא איתי".

לא ברור ממה לפיד חושש כל כך, עד שהוא נזקק לשירותיו של מאבטח. סליחה, חבר. כמה מהגמלאים בכיכר בכפר-סבא אמנם הפגינו אמוציות לא מבוטלות בשלב השאלות והתשובות, אבל לא כל כך התאימו לפרופיל של המתנקש הפוטנציאלי.

מאבטח או חבר, כל זה לא הפריע ללפיד לשאת נאום תוכחה במהלכו תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את יו"ר קדימה שאול מופז ואת ממשלתם המנופחת. "36 שרים וסגני שרים זו לא שחיתות?", זעק. "שאול מופז שר בלי תיק זו לא שחיתות? עכשיו גם גילינו בכנסת שעוד יגדילו את מספר השרים... צריך להפיל את הממשלה הרעה הזו. זה לא מוסרי. צריך להפיל אותם".

לפיד דיבר לקהל הכפר-סבאי בעיקר בסיסמאות פופוליסטיות שכולם אוהבים לשמוע – נגד החרדים, נגד הערבים, נגד הפוליטיקאים ומנגד – בעד מעמד הביניים, בעד החילונים ובעד מי שנכנס אצלו להגדרה הנוחה כל כך – רוב הציבור.

בין לבין חשף לפיד גם לא מעט גזענות ולאומנות. כשדיבר על הצורך להעלות את אחוז החסימה שלף מייד את הדוגמא של המפלגות הערביות, שמעזות לרוץ בנפרד לכנסת. "אם נעלה אל אחוז החסימה תהיה מפלגה ערבית אחת", אמר ואף הביא דוגמא נוספת על חברת הכנסת שכולנו אוהבים לשנוא. "אם נעלה את אחוז החסימה אז חנין זועבי לא תתעסק באיך עולים על המרמרה 2, אלא בזכויות נשים ערביות", הכריז.

מבוכה אחת בולטת ספג לפיד בכיכר בכפר-סבא ודווקא בנושא שקרוב לליבו. אחת הגמלאיות בקהל שאלה אותו מה עמדתו לגבי שירת נשים. "אני לא אופיע באף אירוע שבו לא נותנים לנשים לשיר", הדגיש לפיד. אחד הנוכחים בהרצאה קם על רגליו. "אתה מופיע באירוע כזה כאן בכפר-סבא ביום שלישי הבא. יש כנס של תנועות הנוער ובגלל בני-עקיבא לא נותנים לנשים לשיר". לפיד התפתל, הביט לכיוון כמה מפעילי המפלגה שליוו אותו והסביר שלא היה מודע לעניין ושיבדוק את הנושא שנית.

היו ללפיד עוד כמה התבטאויות מעניינות במהלך ההרצאה בפורום מג'די, בחלקן כמה סתירות פנימיות: 

-על החרדים: "תראו איך ש"ס עם 11 מנדטים מסובבת את כולנו ואיך יהדות התורה עם 5 מנדטים מתנהגת כאילו רשמו בטאבו את שמם על ועדת הכספים של הכנסת. אני לא שונא חרדים, אבל אני מסתכל בהשתאות איך הם תמיד מטפלים רק באינטרסים של הציבור שלהם. ראוי שיהיה מי שיטפל ברוב הציבור בישראל".

-על תהליך השלום וההתנחלויות: "כולנו יודעים איך ייגמר הסכסוך עם הפלסטינים, אבל לא יודעים כמה זמן יעבור וכמה דם יישפך. אנחנו לא יושבים לשולחן המו"מ וזה לא אחראי". למרות כל זאת, הוא מסרב לדרישה הפלסטינית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות: "אני לא חושב שיש הגיון להקפיא את הבנייה בהתנחלויות שנחוצה לגידול טבעי. אנשים גרים שם. אבל אם אנחנו שוחרי שלום אין הגיון לבנות התנחלויות חדשות". ועוד בעניין הזה: "סוגיית פינוי גבעת האולפנה זו שערוריה. מה זאת אומרת חוק עוקף בג"ץ? הממשלה חייבת לציית לבג"ץ".

-על הביקורת בנוגע לתקנון המפלגה שלו: "אמרו שזה לא דמוקרטי, אבל מפלגות חדשות הן הטרף האולטימטיבי לקבלני קולות ומפקדי ארגזים וכל מה שרואים בקדימה, בליכוד ובמפלגת העבודה. לא רציתי שיבואו גורמים קיצוניים וישתלטו באופן עוין על המפלגה כמו שקרה עם מרכז הליכוד. רציתי תקופה של ייצוב ואיזון במפלגה. עוד שבע וחצי שנים כולכם מוזמנים לבוא ולהדיח אותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ