איראן והמעצמות חותרות להסכם, בישראל חוששים

רגע לפני שנפתח סבב השיחות השני בין המעצמות, גובר הלחץ על איראן. הדבר בא לידי ביטוי בהדלפות לתקשורת דוגמת השרטוט של מתקן הניסוי בפרצ'ין

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

שבוע ימים לפני פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין איראן גוברים הלחצים ומתרבים ההדלפות והספינים התקשורתיים בכל הקשור לגרעין האיראני. ישראל, שחרדה מעסקה קרובה בין איראן למעצמות, מסתכלת בחמיצות על השיחות שיתקיימו ב-23 במאי בבגדאד וייתכן שאף מייחלת לכשלונן.

הדלפת השרטוט של מתקן ניסוי המרעומים הגרעיניים בבסיס פרצ'ין באיראן, היה חלק מאותה מסכת לחצים סביב המו"מ בין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה – לבין איראן. האינטרס להדלפה עשוי להיות של אחת המעצמות שרוצה לדחוף את איראן לפינה ולהוציא ממנה עוד וויתורים במו"מ על תוכנית הגרעין. לחילופין, ההדלפה עשויה להגיע מכיוונה של ישראל, שמנסה להבהיר שדרישות חלקיות מאיראן מצד המעצמות, לא יביאו לעצירת תכנית הגרעין הצבאית שלה.

להדלפת השרטוט והפרטים הרבים על המתקן הסודי בפרצ'ין, נוספה הודעה של ארגון האופוזיציה האיראנית מוג'הידין חאלק בסוף השבוע. הארגון, שב-2002 חשף לראשונה את מתקן ההעשרה בנתנז ושמחובר לארגוני מודיעין רבים במערב, טען כי 60 מדעני גרעין איראנים עובדים ביחידה סודית של משרד ההגנה האיראני שתפקידה להרכיב פצצה גרעינית.

ככל שקרב מועד השיחות בבגדאד מתחזקת התחושה בירושלים שאיראן והמעצמות חותרות בכל הכוח להסכם ראשוני בנושא תכנית הגרעין, שיהווה את הבסיס להסדר קבע בין איראן לארה"ב ולשאר המעצמות.

שגריר איראן לסבא"א עלי אשגר סולטניה בביקורו באוסטריה, היוםצילום: אי–פי

ביקורה של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון בירושלים ביום רביעי שעבר ופגישתה הארוכה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו הבכירים, רק העצימו את התחושה הזו. אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעמן של שש המעצמות, אמרה לנתניהו, ברק, ליברמן ומופז, כי היא אינה נאיבית לגבי האיראנים וכוונותיהם. אולם, כשחזרה מהשיחות בירושלים אמרה לכתבים בבריסל שהיא מקווה שסבב השיחות בבגדאד יהיה "תחילת הסוף" של תכנית הגרעין הצבאית של איראן.

לפי המסתמן כרגע, המעצמות ואיראן חותרות להסדר ביניים. במסגרת הסכם כזה איראן תשעה את העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20%, שמקרבת אותה לפצצה גרעינית. בכך למעשה ייפסקו פעולות ההעשרה במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו שליד העיר קום. כמו כן תסכים איראן להוציא משטחה 100 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% שבידיה.

בתמורה יסכימו המעצמות להשעות חלק מהסנקציות שהוטלו על איראן. אמברגו הנפט של האיחוד האירופי אמנם ייכנס לתוקפו כמתוכנן ב-1 ביולי וכך גם הסנקציות האמריקאיות נגד הבנק המרכזי של איראן, אולם מעבר לכך לא יוטלו סנקציות. כמו כן תקבל איראן משלוח של מוטות דלק גרעיני לכורי המחקר שלה.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'יןצילום: אי–פי

ארה"ב ושאר המעצמות סבורות שהסדר ביניים שכזה, גם אם לא יפתור לחלוטין את סוגיית הגרעין האיראני, יעצור בפועל את התקדמותה של איראן לעבר פצצה גרעינית. הסדר כזה יקנה זמן נוסף לשיחות ויכבול את ידיה של ישראל כך שלא תוכל לבצע פעולה צבאית חד-צדדית.

ישראל דוחה כל הסכם ביניים שכזה על הסף. בעמדה הישראלית אין עד לרגע זה אפילו מילימטר של גמישות. נראה שכל תוצאה שלא תהיה לסבב השיחות השני, זולת כישלון, תזכה לתגובות נזעמות מירושלים.

מספיק היה להאזין לדבריו של שר הביטחון אהוד ברק הבוקר כדי להבין עד כמה חרדה ישראל מהסכם כזה. "על המעצמות להציב דרישה שאם תתקבל על ידי איראן, אז תיעצר ההתקדמות לקראת יכולת גרעינית", אמר ברק בראיון לגלי צה"ל. "אם הדרישות בכניסה לשיחות מנוסחות כפי שאנחנו מתרשמים בצורה כל כך מינימליסטית, אזי אפילו אם איראן תקבל את כולן, היא עדיין יכולה להמשיך להתקדם לנשק גרעיני. במקרה כזה השיחות האלה לא תעזורנה בלעצור אותה".

עקבו אחר ברק רביד בטוויטר BarakRavid@

ברק ונתניהוצילום: מוטי מילרוד

לפני כמה שבועות הפגין ברק נכונות לגלות גמישות רבה יותר בנוגע להמשך העשרת אורניום לרמה נמוכה של 3.5% ע"י איראן. אבל הבוקר הוא כבר יישר קו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וציין שישראל הבהירה לאשטון, לארה"ב ולגרמניה, צרפת ובריטניה שהדרישה מאיראן צריכה להיות להפסיק את כל העשרת האורניום, לא רק זו ל-20%.

"צריך להפסיק את ההעשרה ל- 3.5 אחוז ולהוציא את החומר ב- 3.5% אחוז או כמעט את כולו, גם כן מאיראן, כדי שבשום רגע נתון באיראן אי אפשר יהיה להמשיך אחרי השגת היעד של השיחות לנשק גרעיני", אמר ברק הבוקר. "אם מראש מבקשים פחות מזה והרוסים והסינים עוד ימהלו את זה... זה מעט מדי וזה לא ישיג את המטרה וישאיר את הנושא כולו פתוח, ואני חושש שזה המצב".

בכיר ישראלי שמעורה בצורה אינטימית בסוגיה האיראנית סיכם זאת בקצרה: "השיקול המרכזי של ישראל הוא 'האם השיחות עם איראן מביאות לעצירת תכנית הגרעין האיראנית או מהוות פלטפורמה לאיראנים להרוויח זמן ולשחוק את הסנקציות?'. מכל מה שאנחנו יודעים לא התקבלה בהנהגה האיראנית החלטה אסטרטגית לשנות כיוון בנוגע לתכנית הגרעין. כל ההתבטאויות החיוביות של האיראנים בשבועות האחרונים נועדו ליצור רושם של מתינות ואווירה טובה אצל המעצמות, אבל אין באמת שינוי עמוק ומהותי בטהראן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ