מראש כנופיה למפקד כיתה - ולחבר ומאבטח של לפיד

יאיר לפיד פגש את רוסטיק כשזה היה נער עבריין וסוחר סמים. יו"ר מפלגת יש עתיד תרם רבות לשיקומו, וביום ו' התלווה אליו בן הטיפוחים על תקן מאבטחו

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

"מאבטח זה מישהו שמשלמים לו", אמר יאיר לפיד כששאלתי אותו ביום שישי האחרון במהלך הרצאה בפורום מג'די בכפר-סבא, מיהו הגברתן שניצב לצידו דרוך לסכל כל איום פוטנציאלי. "זה רוסטיק, הוא חבר שלי. כשאני הולך למקום עם הרבה אנשים הוא בא איתי".

יו"ר מפלגת "יש עתיד" הוא ללא ספק דמות מוכרת מאוד בציבוריות הישראלית, אך לא היה ברור מדוע הוא זקוק למאבטח בהופעה מול 200 הגמלאים בכיכר האפרורית בכפר-סבא. התשובה של לפיד היתה מתחכמת ומעט מתחמקת, אבל בניגוד להתבטאויות אחרות שלו בהן התגלו טעויות עובדתיות קשות, במקרה הזה דווקא לא היו דבריו בלתי מדויקים לחלוטין.

אותו רוסטיק שליווה את לפיד באישית לוחצת בהרצאה בכפר סבא אכן עבד לא מעט שנים כמאבטח, ואף ניהל חברת אבטחה קטנה במועדוני לילה בירושלים. מנגד, רוסטיק ולפיד הם גם חברים, שההיכרות ביניהם הולכת אחורה יותר מעשור, לתקופה שבה למד בבית הספר "מפתן" בצפת, אליו הגיעו ילדים שנפלטו ממסגרות חינוכיות רגילות.

איור: עמוס בידרמן

המקור לפרטים המפתיעים על ההיכרות בין לפיד למאבטח רוסטיק הינו מפתיע לא פחות. כבר לפני שנה וחצי בכתבה באתר דובר צה"ל תחת הכותרת "ממפקד כנופיה למפקד כיתה" סיפרה המחברת רותם קארו-וייצמן, אז חיילת בשירות סדיר, את סיפור ההיכרות בין הטאלנט מ"ידיעות אחרונות" ו"אולפן שישי" בערוץ 2 לבין העולה החדש מאוזבקיסטאן.

רוסטיק, כיום בן 30, נשוי ואב לשני ילדים, עלה ארצה בגיל 8, אחרי שאביו מת בתאונת דרכים באוזבקיסטאן. בכתבה באתר דובר צה"ל תואר כיצד קשיי ההתאקלמות של רוסטיק בישראל גרמו לא להיפלט מכמה בתי ספר והביאו אותו בגיל 14 לעמוד בראש כנופייה של כ-50 נערים, להסתבך עם המשטרה ואף לסחור בסמים.

"קצת אחרי גיל 14 הגיע רוסטיק לבית ספר 'מפתן' בצפת, שיועד לבני נוער שהמערכת הרגילה לא מסוגלת לספק להם את הכלים המתאימים", נכתב באתר דובר צה"ל. "... אט-אט הצליח רוסטיק להשתקם... בתקופה ההיא פגש רוסטיק את העיתונאי יאיר לפיד, אשר תמך בפעילות בית הספר הייחודי".

רוסטיק סיפר כי פגש את לפיד במסגרת לימודיו בבית הספר. "הוא תפס את מקום האבא עבורי", אמר רוסטיק לאתר דובר צה"ל. "הוא אדם גדול שעזר בשקט. הוא השיג לי עזרה בלימודים בגלל הדיסלקציה והכיר לי את עולם אומנויות הלחימה... מאוחר יותר הוא גם עזר לי בתהליך הגיוס".

בשל עברו הפלילי, החליט הצבא לא לגייס אותו ורוסטיק, שבינתיים עבר לגור בירושלים, החל לעבוד כמאבטח – תחילה בחברת אבטחה למועדוני לילה ולאחר מכן במערך האבטחה של חברת "קוקה קולה". לפני חמש שנים הוא החליט לנסות ולהתגייס שוב לצה"ל ואחרי שורה של מכתבים ששלח לצבא הסכימו לגייסו ליחידה קרבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ