אהוד ברק ביקש לבקר בהודו, ונתקל בסירוב

שר הביטחון ההודי דחה את הבקשה מחשש לביקורת המוסלמים במדינה, והחליט לשמור על היחסים בין המדינות על פרופיל נמוך

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

ממשלת הודו דחתה לפני כמה שבועות בקשה של שר הביטחון אהוד ברק להגיע לביקור עבודה רשמי במדינה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי ההודים הסבירו כי בשל רגישויות פוליטיות פנימיות הם אינם מעוניינים בביקורים ב"פרופיל-גבוה" של בכירים ישראלים בתקופה הזו. דובר שגרירות ישראל בניו-דלהי דוד גולדפרב סירב להתייחס לנושא והפנה ללשכת שר הביטחון. בלשכת ברק סירבו גם הם להתייחס לדברים.

העיתון "India Express", שדיווח הבוקר (רביעי) לראשונה על הפרשה מסר כי שר הביטחון הישראלי רצה להגיע לתערוכת DefExpo שנפתחה בניו-דלהי ב-29 במארס ואורגנה על ידי משרד ההגנה של הודו.

הביתן הישראלי היה הגדול ביותר בתערוכה וכלל כ-20 חברות ביטחוניות מישראל. נציגים רבים של משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות הישראליות הגיעו לתערוכה והציגו את מרכולתם. עם זאת, בישראל רצו להשתמש בתערוכה הביטחונית, כדי לשלב בה גם ביקור של שר הביטחון ברק שיסמל את שיתוף הפעולה ההדוק בין המדינות.

אהוד ברק בביקור שערך בהודו ב-2006צילום: אי–פי

במשרד ההגנה ההודי נבהלו מהפנייה שהגיעה מישראל וסברו כי ביקור של אישיות פוליטית ישראלית בכירה דוגמת ברק בהודו עלולה ליצור מתיחויות בתוך המדינה ולעורר ביקורת חריפה מצד הקהילה המוסלמית הגדולה שחיה בה.

אחרי בחינת בקשתו של ברק להגיע לביקור, היה זה שר ההגנה ההודי, א"ק אנטוני, שקיבל את ההחלטה לשמר את היחסים הביטחוניים בפרופיל נמוך ולהשיב בשלילה לבקשה. העיתון ההודי דיווח כי דחיית בקשתו של ברק על ידי שר ההגנה ההודי נעשתה ללא התייעצות עם משרד החוץ ההודי, שדווקא מנסה בשנה האחרונה להדק את היחסים עם ישראל ולהפוך אותם לגלויים ופומביים יותר.

בינואר הגיע שר החוץ של הודו סומנהאלי מלייאה קרישנה לביקור בישראל אחרי 11 שנים בהן לא ביקר שר חוץ הודי בירושלים. ב-20 שנות היחסים בין המדינות, שמצוינות השנה, ביקורים של בכירים הודים לא היו דבר שבשגרה. ראש ממשלה הודי לא ביקר בישראל מעולם. שר ההגנה ההודי הנוכחי לא ביקר גם הוא בישראל, וזאת חרף צמיחה דרמטית בשיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות.

ישראל והודו מקיימות קשרים ביטחוניים ומודיעיניים הדוקים. ההודים קונים מישראל ציוד צבאי מתקדם מכל הסוגים. למעשה, ישראל החליפה בשנים האחרונות את רוסיה כספקית הנשק השנייה בגודלה להודו. ישראל מוכרת להודים מערכות הגנה אווירית, טילים ומטוסי ביון ומשדרגת טנקים ומטוסי קרב רוסיים ישנים שבשימוש צבא הודו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ