הכתבה המחמיאה ב"טיים" |

כשקינג ביבי מעניק זמן איכות

השבחים שקיבל נתניהו לא היו נכתבים בארץ מטעם פשוט: כתבים כאן לא זוכים לבלות עמו שעות על גבי שעות, כולל התלוות למימונה ולמסיבה ואירוח במעונו

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

שבוע אחרי שהמגזין האמריקאי "טיים" פרסם כתבת שער פרובוקטיבית עם תמונה של אם צעירה המניקה את בנה בן ה-3, התפרסם הגיליון החדש של המגזין עם שער פרובוקטיבי לא פחות. , היתה הכותרת של המאמר פרי עטו של העורך הראשי ריצ'רד סטנגל.

על פני שישה עמודים ואלפי מילים נפרש דיוקן מחמיא במיוחד של . סטנגל לא חסך שבחים מנתניהו - רהיטותו, הפופולריות שלו במסדרונות השלטון האמריקאיים והשלײַטה ללא מצרים בפוליטיקה הישראלית. בשלב מסוים, כשסטנגל השווה את נתניהו למשה רבנו ולנביאי ישראל שניהלו ויכוחים עם אלוהים, היה נראה כאילו עורך ה"טיים" שכח שמדובר בעצם בבן אנוש.

כתבה כזו לעולם לא היתה מתפרסמת בתקשורת הישראלית. לא בגלל שנתניהו אינו פוליטיקאי מוכשר ורב עוצמה, וגם לא בגלל העוינות אותה מייחס נתניהו לעיתונות בישראל. הסיבה העיקרית טריוויאלית הרבה יותר - אף עיתונאי ישראלי לא זכה בשלוש השנים האחרונות לכזו נגישות לנתניהו כמו זו לה זכה עורך ה"טיים". יש להניח שבשנים הבאות המצב לא ישתנה.

נתניהו ממעט לקיים שיחות רקע עם כתבים ישראלים ומסתפק בשיחות טלפון קצרות בהן הוא מעביר את מסריו בסוגיות שחשובות לו או כדי למזער נזקים. בראיונות שהוא נותן לתקשורת הישראלית, נצמד נתניהו לדף המסרים וההזדמנות היחידה שהיתה בעת האחרונה לעיתונאים לשוחח עם ראש הממשלה באופן בלתי אמצעי היתה במהלך השבעה על אביו.

שער המגזין טיים. לחצו להגדלה

לעומת זאת, לשכת ראש הממשלה השקיעה לא מעט בכתבת הפרופיל של ה"טיים". סטנגל הגיע לישראל בחול המועד פסח ובילה בחברת נתניהו ויועציו שעות ארוכות. מי שליווה אותו היה בעיקר יועצו המדיני של נתניהו, רון דרמר.

תפקידו העיקרי של דרמר הוא לרכז עבור נתניהו את הקשר עם הקונגרס האמריקאי, עם הארגונים היהודים בארה"ב ובסוגיות מסוימות גם עם הבית הלבן. אבל יש לו גם משימה נוספת - חשובה לא פחות מבחינת הלשכה - שימור הקשר עם כתבים ופרשנים בכירים בתקשורת האמריקאית. בעוד שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, ניצב בחזית ומתראיין לערוצי הטלוויזיה ולעיתונים, דרמר פועל מאחורי הקלעים ומתדרך כתבים ופרשנים אמריקאים בכירים בשיחות רקע שלא לייחוס.

במסגרת הכנת הכתבה ליווה עורך ה"טיים" את נתניהו לחגיגות המימונה באור-עקיבא ולאחר מכן למסיבה בביתו של איש העסקים ליאון אדרי בקיסריה. הראיון עם נתניהו המשיך יממה לאחר מכן, בפגישה בת שעתיים וחצי בבית ראש הממשלה בירושלים.

לשכת ראש הממשלה רוותה נחת מהתוצאה הסופית. יועצי נתניהו גם שיווקו אותה בתקשורת הישראלית ושלחו לכתבים את העותק המלא בקובץ ממוחשב. בכלל, מאז הקמת ממשלת האחדות עם קדימה, כמעט מדי יום מתדרכת לשכת ראש הממשלה את התקשורת הישראלית על כתבות אוהדות לנתניהו שמתפרסמות בתקשורת האמריקאית.

בסביבת נתניהו אמרו אתמול כי בשל העובדה שסטנגל הוא עיתונאי בכיר ביותר, נעשה מאמץ לאפשר לו להכיר את ראש הממשלה ככל האפשר. לדברי יועציו, לתקשורת הישראלית יש לא פחות שעות עם נתניהו.

ראש הממשלה עצמו התייחס לכתבה ב"טיים" במהלך מסיבת העיתונאים עם ראש ממשלת צ׳כיה היום בפראג, כאל חלק מפעילות ההסברה שלו מול דעת הקהל הבינלאומית. ״אנחנו במאמץ הסברתי וכל הזדמנות להסביר את עמדתה של ישראל זה דבר שאני מברך עליו״, אמר. נתניהו, שהכותרת בשער ה"טיים ודאי הסבה לו קורת רוח רבה, ניסה - לפחות פומבית - להציג פני פוקר. "ישראל היא דמוקרטיה ולא מונרכיה ואני לא שוכח את זה אפילו לרגע אחד", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ