הצצה למדף הספרים של ראש הממשלה

מה יקרא נתניהו לפני ההחלטה על תקיפה באיראן

לרגל שבוע הספר, פרסמה לשכת רה"מ ברכה מצולמת כשמאחורי נתניהו ניצבו לא מעט ספרים העוסקים בגרעין האיראני, בדוד בן גוריון וגם התנ"ך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אם יש משהו שראש הממשלה בנימין נתניהו משקיע בו את רוב שעות הפנאי זה קריאת ספרים. את חלק מהספרים נתניהו קורא במלואם, באחרים הוא קורא פרקים נבחרים, בספרים מסוימים הוא רק מעלעל ויש גם כאלה שסתם יושבים על המדף.

נתניהו קורא בעיקר ספרי עיון. הוא יעדיף ספרי היסטוריה על המרד הגדול ברומאים או ספרי פילוסופיה על פני רומנים או מותחנים.

לרגל שבוע הספר פרסמה לשכת ראש הממשלה ברכה מצולמת של נתניהו. בסרטון הקצר, שצולם בלשכתו בירושלים, החזיק נתניהו את ספרו של אביו בן-ציון נתניהו ז"ל "חמשת אבות הציונות". "כשהייתי ילד הייתי קורא, ואחר כך, כנער, הייתי קורא יותר, וכמבוגר אני קורא עוד יותר", אמר נתניהו. "אני יודע שאנחנו גם עם האינטרנט, אבל ביסוד הדבר אנחנו עם הספר".

הסרטון הקצר סיפק גם הצצה לספרים שמחזיק נתניהו בלשכתו, שרובם מייצגים את תחומי העניין של נתניהו – תנ"ך, איום הגרעין האיראני, ירושלים וראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון.

אחד הספרים הבולטים על המדף בלשכתו של נתניהו לא יכול להיות צפוי יותר. מדובר בספר בשם "The rise of nuclear Iran – how Iran defies the west". מחבר הספר שיצא לאור ב-2009 הוא דורי גולד, ששימש כיועצו המדיני של נתניהו בקדנציה הראשונה ולאחר מכן מונה על ידי נתניהו לשגריר ישראל באו"ם. גולד עדיין יוצא ובא מלשכתו של נתניהו אחת לכמה שבועות ומייעץ לו בנושאים שונים.

ספר אחר שמתכתב עם עיסוקו הבלתי פוסק של נתניהו בגרעין האיראני הוא - Deterrence and Security in the 21st Century: China, Britain, France, and the Enduring Legacy of the Nuclear Revolution. המחבר, ד"ר אייברי גולדשטיין, מומחה לסין מאוניברסיטת פנסילווניה כותב בספר כי השגת נשק גרעיני "הינה אופציה אטרקטיבית למדינות פחות חזקות שחוששות מיריביהן שמחזיקים ביכולות שאותן לא יוכלו להשוות".

נתניהו טוען כי עדיין לא קיבל החלטה לגבי התקפה על מתקני הגרעין באיראן, אולם אחד הספרים שבלשכתו עשוי לעזור לו בהתחבטויותיו. מדובר ב- Advice to War Presidents: A Remedial Course in Statecraft של הדיפלומט בעבר ואיש האקדמיה בהווה, אנגלו קודווילה. בספר שיצא לאור ב-2009 טוען קודווילה כי רוב נשיאי ארה"ב יצאו למלחמות כושלות ולא נחוצות כיוון שניסו לכפות את עולם הערכים האישי שלהם על המציאות הבינלאומית.

הנה עוד כמה ספרים על המדף בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו:

הרומן נוברדוק שחיבר חמו של נתניהו שמואל בן-ארצי על עולם הישיבות בליטא שלפני מלחמת העולם השנייה.

The Singularity Is Near של הסופר והעתידן ריימונד קורצווייל, שעוסק בבינה מלאכותית ובהשפעת הטכנולוגיה על גוף האדם.

The War on Terror של לא אחר מאשר בנימין נתניהו.

המילון הערבי המרכז של אברהם אבן-שושן.

עושה הכובעים של המשפטנים אריאל בנדור וזאב סגל ז"ל על נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק.

גנדי: שיחות עם רחבעם זאבי של מיכאל ששר.

סינדרום ירושלים של משה עמירב שמספר על הכישלון בפועל של מדינות "ירושלים המאוחדת". על בלימה של אבירם ברקאי שמגולל את סיפורה של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור.

חלוץ, עבודה, מצלמה של הפרופסור אריאל פלדשטיין שעוסק בקולנוע הישראלי בימי קום המדינה.

נער הפלא של אלוף-משנה מזייד (יגאל) עבאס שמספר את סיפור חייו של עבאס שזכה בשני צל"שים על פעילותו במערכת הביטחון

James the Brother of Jesus: The Key to Unlocking the Secrets of early Christianity and the Dead Sea Scrolls של הארכיאולוג וחוקר התנ"ך רוברט אייזנמן

60 שנה להחלטת כ"ט בנובמבר 1947 אותו ערכה רות גביזון שמסכם כנס של מרכז מציל"ה למחשבה ציונית בנושא החלטת החלוקה של האו"ם

תשעת הכרכים של סדרת גדולי הרוח והיצירה בעם היהודי אותה ערכה ההיסטוריונית אניטה שפירא

בן-גוריון וערביי ישראל: מהשלמה למלחמה של חתן פרס ישראל שבתאי טבת

אחריו: על מנהיגות ומנהיגים – לקט מאמרים בעריכת חנה עמית שעוסק במנהיגים כמו משה רבנו, וינסטון צ'רצ'יל וחיים וייצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ