גם בבית הלבן מעריכים שנתניהו רוצה את רומני

מגזין "ניו-יורקר" חושף חלק מתכניות אובמה בתחום מדיניות החוץ אם ייבחר לקדנציה שנייה. לפי הכתבה, סוגיית איראן עשויה לקבל קדימות על פני מו"מ מדיני במזה"ת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההערכה בבית הלבן היא שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מקווה שהמועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, ינצח הקרוב. כך נכתב בכתבה נרחבת שתפורסם בגיליון הקרוב של המגזין הנחשב "ניו-יורקר".

כתב הבית הלבן של ה"ניו-יורקר", ריאן ליזה, שחתום על הכתבה, מספק בה הצצה לחשיבה שמתנהלת בימים אלה בבית הלבן בכל הנוגע למדיניות החוץ של אובמה בקדנציה השנייה. ליזה מבסס את דבריו על תדרוך מפורט שקיבל בעניין מסגן היועץ לביטחון לאומי לענייני תקשורת, בן רודס, ומבכירים נוספים בסביבתו של הנשיא.

רודס הוא אחד היועצים הקרובים ביותר לאובמה ומלווה אותו עוד מקמפיין הבחירות ב-2007. במהלך קמפיין הבחירות הוא היה כותב הנאומים של אובמה, משימה שהוא מבצע גם היום. בנוסף, תפקידו הוא לגבש את כל האסטרטגיה התקשורתית של הנשיא האמריקאי בסוגיות חוץ וביטחון. 

מיט רומני עם בנימין נתניהו בירושלים בינואר 2011צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

על אף שהבחירות יתקיימו רק בחודש נובמבר, יועציו של אובמה בבית הלבן כבר מתכוננים לקדנציה השנייה. כמו הרבה נשיאים אמריקאים לפניו, גם אובמה צפוי להתמקד הרבה יותר בנושאי חוץ, וכחלק מכך גם במזרח התיכון. ההערכה בסביבת הנשיא היא שאת השנתיים האחרונות בקדנציה השנייה הוא יקדיש כמעט אך ורק לנושאי חוץ. 

לפי הכתבה, תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים צפוי להיות אחד מהנושאים המרכזיים בסדר העדיפויות של אובמה בקדנציה השנייה. אובמה מעוניין לדחוף מחדש את המו"מ בין הצדדים, שנמצא בקיפאון עמוק, אולם בניגוד לקדנציה הראשונה, שכבר ביומה השני הוא הכריז על מינוי שליח מיוחד מטעמו לתהליך השלום, הפעם הוא צפוי להיות זהיר יותר. 

הניסיון המר שלו עם נתניהו בכל הנוגע לתהליך השלום, יחד עם התקדמות של איראן לעבר פצצה גרעינית, עשויים להביא לשינוי בסדר העדיפויות של הקדנציה הראשונה. "הנשיא לא יתערב באופן אישי (בנושא הישראלי-פלסטיני, ב"ר) אלא אם כן הוא יהיה בטוח שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, רוצה עסקה", כתב ליזה.

"בקדנציה שנייה של אובמה, הכלת איראן עשויה לקבל קדימות על פני הסכם שלום במזרח התיכון, אפילו כאשר הממשל האמריקאי ממשיך להתמודד עם השינויים שהביאו המהפכות במדינות האזור". 

סגן היועץ לביטחון לאומי רודס אמר לליזה שהקדנציה השנייה של אובמה, בכל הנוגע למדיניות החוץ, עשויה להיות דומה לקדנציה השנייה של הנשיא לשעבר רונלד רייגן בסוף שנות ה-80, שבה הבשילו הרבה תהליכים שהחלו בקדנציה הראשונה. 

"בהרבה קצוות של סיפורים שאנחנו התחלנו – מאסיה, עבור באביב הערבי, באפריקה ואפילו בתהליך השלום – היכולת להשלים את הסיפור בקדנציה השנייה תקבע בסופו של דבר את מורשתו של הנשיא", אמר רודס. "לנשיא יכולה להיות השפעה ענקית על העולם ולרוב זה מה שאנשים זוכרים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ