ריבלין נגד ליברמן: שולח ח"כים לא מנוסים לדיאלוג עם מצרים

שר החוץ בחר בח"כים אברהם-בלילא, וקנין ועמאר למפגש הראשון מסוגו מאז המהפכה, בוושינגטון. יו"ר הכנסת התערב, אך נאלץ לוותר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעוד שבוע וחצי צפויה להגיע משלחת מצומצמת של חברי כנסת ישראלים לוושינגטון. מטרת הנסיעה היא מפגש רגיש וראשון מסוגו עם חברי הפרלמנט של מצרים, הרחק מעיני התקשורת. אלא שהרכב המשלחת הישראלית לשיחות הביא ללא מעט הרמות גבה בכנסת עד כדי פנייה של היו"ר ראובן (רובי) ריבלין לשר החוץ אביגדור ליברמן.

מי שיזם את המפגש בין הפרלמנטרים הישראלים והמצרים, הוא שגריר ישראל בקהיר, יעקב אמיתי, שנמצא בקשרים עם שורה של חברי פרלמנט במדינה שהביעו נכונות לפתוח בדיאלוג לא רשמי עם חברי כנסת ישראלים. מכון "וודרו ווילסון" הוושינגטוני, שיארח את המפגש, ומשרד החוץ האמריקאי, סייעו בהזמנת נציגים משני הצדדים, במיוחד ממצרים.

המפגש עם חברי הפרלמנט המצרים הוא חשוב מעצם קיומו. בעיתוי הנוכחי, מפגש כזה גם נחשב לרגיש ביותר. באווירה הפוליטית הטעונה במצרים, הפכה ישראל למוקצה מחמת מיאוס, וכל מגע או קשרים עם גורמים ישראלים משמש מיד ככלי ניגוח פוליטי. עם זאת, קבוצה של חברי פרלמנט מצרים ממפלגות חילוניות-ליברליות נענתה להזמנה. בראש המשלחת המצרית עומד חבר הפרלמנט מוחמד עיסמאת אל-סאדאת. האחרון, שמשמש כיו"ר מפלגת "הרפורמה והפיתוח" הליברלית, הינו אחיינו של נשיא מצרים המנוח אנוואר סאדאת.

בצד הישראלי לעומת זאת, הרכבת המשלחת נתקלה בלא מעט קשיים. תחילה היה אמור לעמוד בראש המשלחת ח"כ אבי דיכטר (קדימה). האחרון, שימש כראש שב"כ ושר לביטחון פנים, בעל ניסיון רב ביחסים עם מצרים ושולט הן בערבית והן באנגלית. עם זאת, דיכטר השיב בשלילה להצעה בשל בעיות לוח זמנים. שר החוץ ליברמן פנה לכמה חברי כנסת ולבסוף נבחרו שלושה – ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), ח"כ יצחק ווקנין (ש"ס) וח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו).

ח"כ אברהם-בלילא. נבחרה לעמוד בראשות משלחת החכ"ים אך ויתרהצילום: תומר אפלבאום

הרכב המשלחת גרם ללא מעט הרמות גבה בכנסת. אברהם-בלילא היא חברה בוועדת החוץ והביטחון, ווקנין פעיל ביוזמת ז'נבה ונפגש לא מעט עם פלסטינים ועמאר, שזו הקדנציה הראשונה שלו בכנסת, הוא יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אלבניה. עם זאת, איש מהם לא עסק בצורה משמעותית בענייני חוץ בכלל וביחסים עם מצרים בפרט, וניסיונם המדיני-ביטחוני מועט.

בנוסף, על כך מקורות בכנסת ציינו שהרכב המשלחת עורר חשש בשל מגבלות שפה. ח"כ עמאר אמנם דובר ערבית שוטפת וגם ח"כ ווקנין יודע ערבית ברמה מסוימת, אולם אישים שעסקו בארגון המשלחת, ציינו כי השליטה של השלושה בשפה האנגלית אינה טובה מספיק כדי לקיים שיחות מדיניות.

אחרי שיו"ר הכנסת ריבלין ראה את רשימת חברי המשלחת הוא פנה לשר החוץ ליברמן ולגורמים נוספים במשרד החוץ ובכנסת בניסיון לשנות את הרכבה. ריבלין הציע לשלוח ח"כים שמעורים יותר בסוגיות מדיניות. לדברי שלושה ח"כים שמעורים בפרשה, ליברמן לא הסכים לשנות את הרכב המשלחת ואמר שמדובר בהחלטה של משרד החוץ. בלשכתו של ליברמן הכחישו את הדברים ואמרו כי שר החוץ כלל לא היה מעורב בסוגיה.

לאחר מכן, ריבלין אף פנה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ רוני בר-און (קדימה) ולח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) והציע להם לעמוד בראש המשלחת בנוסף לשלושה הח"כים האחרים, אולם שניהם סירבו. בינתיים הודיעה גם ח"כ אברהם-בלילא שהיא פורשת מהמשלחת עקב אילוצי לוח זמנים. מי שצפוי להחליף אותה הוא ח"כ כרמל שאמה-הכהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ