לאודר ונתניהו: סיפור אהבה-שנאה ושוב אהבה

נשיא הקונגרס היהודי העולמי ממשיך בניסיונות לפייס את רה"מ, ומפרסם הודעת תמיכה בעמדות נתניהו בוול סטריט ג'ורנל לציון 3 שנים לנאום בר-אילן

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

איש העסקים האמריקאי רונלד לאודר, שמשמש כנשיא הקונגרס היהודי העולמי, ממשיך בניסיונותיו לפייס את ראש הממשלה בנימין נתניהו ולשקם את היחסים ביניהם, שהתערערו בשנה האחרונה. לציון שלוש שנים לנאום בר-אילן של נתניהו, פרסם לאודר היום על פני עמוד שלם בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" מודעת תמיכה בנתניהו ובעמדותיו בנושא הפלסטיני.

הכותרת של המודעה היא "צריך שניים כדי לעשות שלום", כאשר בתמונה שברקע נראית יד מושטת לשלום ולצידה ציטוט מנאום בר-אילן, בו הכריז נתניהו על נכונותו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בהתאם לחזון של "שני עמים חופשיים שחיים זה לצד זה... כל אחד עם דגל, המנון וממשלה משלו".

במודעה מבצע לאודר פליק-פלאק לאחור, חוזר בו מהביקורת שמתח על נתניהו בנושא הפלסטיני לפני כשנה ומטיל את האחריות לקיפאון דווקא על הפלסטינים. "בנאום בר-אילן ההיסטורי שהועבר בשידור חי בישראל ובחלקים מהעולם הערבי ראש הממשלה נתניהו הושיט את ידו", כתב לאודר. "אולם, שלוש שנים עברו והפלסטינים עדיין מסרבים להצעה להתחיל בשיחות ישירות ללא תנאים מוקדמים".

לאודר כותב עוד במודעה כי הישראלים, הפלסטינים וכל אדם שחפץ בשלום לא יכול להרשות לעצמו עיכוב נוסף בתהליך השלום. "הנשיא עבאס", כתב לאודר. "העם שלך והעם בישראל ירוויחו מהסכם. שניהם ימשיכו לסבול ללא הסכם. קבל את ההצעה לדבר, הנשיא עבאס. צריך שניים כדי לעשות שלום".

בין נתניהו לבין לאודר, שנחשב לאחד התורמים המרכזיים שלו, עבר חתול שחור בשנה האחרונה. הסיבה המרכזית לקרע בין השניים היה תחקיר ערוץ 10 בנושא נסיעותיהם של נתניהו ורעייתו ברחבי העולם על חשבון אנשי עסקים זרים. במסגרת הפרשה שזכתה לכינוי "ביבי-טורס" ניסה נתניהו להשתמש בקשריו עם לאודר, שמחזיק בחלק גדול ממניות ערוץ 10, כדי למנוע את שידור התחקיר, אולם לאודר נמנע מלהתערב. במסגרת ההתרחקות בין השניים ביטל נתניהו ברגע האחרון את נאומו בכנס השנתי של הקונגרס היהודי העולמי שהתקיים בירושלים ביוני 2011.

רק לפני שנה, על רקע הסכסוך האישי עם נתניהו, מתח לאודר ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה בנושא הפלסטיני והטיל עליו את האחריות לקיפאון המדיני. לאודר קרא אז דווקא לנתניהו לפתוח במשא ומתן עם אבו-מאזן "ללא תנאים מוקדמים".

הוא הוסיף כי על נתניהו להציג תוכנית מדינית שתשיב לישראל את התמיכה הבינלאומית ותעביר את הלחץ לזירה הפלסטינית. "ייתכן שזו תהיה התאבדות פוליטית (עבור נתניהו, ב"ר), אך אני סבור שאם ישראל תצא בהצעה בריש גלי ותפיץ את המידע לעולם, היא תעביר את הכדור לידיהם של הפלסטינים", אמר לאודר אז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ