מה עמד מאחורי כישלון שיחות הגרעין במוסקווה

האיראנים, שיצאו מהשיחות בבגדאד בתחושה שהמעצמות נואשות להגיע להסכם, הגיעו למוסקווה מלאי ביטחון - וסירבו לדון במתקן התת-קרקעי ליד קום

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

תרגילי השהיה איראניים, איומים מרומזים מצד שש המעצמות, מצגת פאוור-פוינט תמוהה על פסק הלכה של מנהיג איראן חמינאי ואף מילה על ישראל. כל אלה הם רק חלק ממה שהתרחש בתחילת השבוע בחדרי הישיבות הסגורים של מלון גולדן רינג במוסקווה, שם התקיים הסבב השלישי של שיחות הגרעין.

השיחות האינטנסיביות שהתקיימו במוסקווה ביום שני ושלישי בין שש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - לבין איראן הסתיימו בכישלון, לאחר ששני הצדדים לא הצליחו לגשר על הפערים הגדולים ולהביא לפריצת דרך.

דיפלומט מערבי, שביקש לשמור על אנונימיות, סיפר שאחד מסלעי המחלוקת המרכזיים שנחשפו בשיחות מוסקווה היה מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו שליד העיר קום. לדבריו, האיראנים התייחסו בצורה כללית לדרישה להשעיית העשרת האורניום לרמה של 20% ולהוצאת החומר המועשר משטחה של איראן, אולם סירבו לדבר על המתקן בפורדו. האיראנים טענו שלא מדובר במתקן צבאי ולכן אין מה לדבר עליו. "הבנו שפורדו עבורם זה קו אדום כי מדובר בפרויקט הדגל של תוכנית הגרעין", אמר הדיפלומט.

ראש הצוות האיראני ושרת החוץ של האיחוד. תרגילי השהיהצילום: רויטרס

האיראנים, שיצאו מסבב השיחות השני בבגדאד בתחושה שהמעצמות דוחפות להסכם כמעט באופן נואש, הגיעו למוסקווה מלאי ביטחון עצמי. מנגד, נציגי המעצמות, שהבינו שהעלאת רמת הציפיות לקראת בגדאד היתה טעות, הגיעו מלאי ספקות ומצוידים במסר אחיד - רוצים הסכם, אבל לא בכל מחיר.

הדיפלומט המערבי סיפר שכמה פעמים במהלך השיחות שיגרו נציגי שש המעצמות איומים מרומזים ומסרי אזהרה למשלחת האיראנית, ולפיהם הם "לא לחוצים ומעדיפים לא להשיג כלל הסכם על פני השגת הסכם גרוע".

לדברי הדיפלומט, נציגי המעצמות אמרו לאיראנים כי "אין לנו בעיה לקום וללכת הביתה. לא יקרה לנו שום דבר. אם אתם תהיו אלה שקמים והולכים - יהיה לכם הרבה יותר מה להפסיד".

המעצמות הציגו לאיראנים קו קשוח ודחו את בקשתם לקיים סבב שיחות רביעי בדרג פוליטי. "זה לא היה מביא לשום תוצאות ולכן אמרנו שאין טעם בכך", סיפר הדיפלומט. במקום זאת הסכימו נציגי המעצמות לפגישה של משפטנים ומומחי גרעין כדי לדון בפירוט רב יותר בעמדות שהציגו שני הצדדים. המעצמות הבהירו לאיראנים שהן "רוצות לראות פעולות קונקרטיות ולא רק שיחות". האיראנים הופתעו מהעובדה שנציגי המעצמות הצליחו לשמור על עמדה מאוחדת. האחרונים חשבו שיוכלו לגייס את הרוסים והסינים לצדם, אולם גם בפגישות נפרדות שקיימו איתם, גילו שהם שומעים את אותם המסרים בדיוק. "יש אמון בין כל נציגי המעצמות שאפשר לנו לבקש מהרוסים והסינים להעביר לאיראנים מסרים בשמנו ללא חשש", סיפר הדיפלומט המערבי.

במהלך השיחות ביצעו ראש צוות המו"מ האיראני סעיד ג'לילי וסגנו עלי באגירי שורה של תרגילי השהיה והתחמקות. ביום השני של השיחות, כאשר האיראנים הודיעו כי הם מעוניינים לדבר על יוזמתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפתרון משבר הגרעין. נציגי המעצמות שלא הבינו על מה מדובר החלו לשגר פתקים זה לזה ובמיוחד לנציגים הרוסים כדי להבין על איזו יוזמה מדובר. כמה מהנוכחים בחדר שלחו הודעות טקסט לחברי הצוות שהיו בחוץ וביקשו שיחפשו בגוגל אם יש יוזמה של פוטין שעליה לא שמעו. אחרי כמה דקות התברר שהיוזמה המדוברת אינה אלא מאמר שפוטין פרסם לפני ארבעה חודשים בקמפיין הבחירות לנשיאות, ובו ציין שיש לאפשר לאיראן להעשיר אורניום תחת מגבלות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). צוות המו"מ הרוסי הנבוך מיהר להבהיר שלא מדובר ביוזמה, אלא בסך הכל ברעיונות כלליים שנכתבו במאמר ואינם רלוונטיים לשיחות הגרעין.

מתקן הגרעין ליד העיר קום בתצלום לוויין משנת 2009צילום: רויטרס

תרגיל נוסף נגע למועד פגישת המומחים. נציגי המעצמות אמרו שהם דורשים שהפגישה תתקיים מוקדם ככל האפשר והציעו להיפגש ב-2 ביולי באיסטנבול. ג'לילי קפץ ודחה מיד את ההצעה. הוא טען שבאותו תאריך ב-1989 הפילה ארה"ב מטוס נוסעים איראני ולכן לא יעלה על הדעת שביום זיכרון לאירוע טראגי כזה יתקיימו שיחות עם נציגים אמריקאים.

הצוות האיראני הגיע למוסקווה עם מצגת שכללה הצעה עם חמש נקודות. אחד השקפים המעניינים במצגת נגע למה שהאיראנים כינו "הפעלת הפאתווה" (פסק ההלכה) של המנהיג חמינאי בנוגע לאיסור על ייצור או החזקה של נשק גרעיני. השקף כלל ציטוטים מנאומים של חמינאי שבהם התבטא נגד נשק גרעיני, ללא כל הצעה מהותית. כאשר ביקשו נציגי המעצמות הבהרות, הכריזו האיראנים שהם מציעים להפוך את פסק ההלכה להחלטה מחייבת של מועצת הביטחון של האו"ם. נציגי המעצמות, שבידי כולן נשק גרעיני, מיהרו לסרב.

למרבה ההפתעה, שמה של ישראל עלה בשיחות מוסקווה רק בעקיפין. כאשר נציגי המעצמות חזרו על דרישתם שהאיראנים יבצעו צעדים בוני אמון, הגיב ג'לילי בכעס ואמר: "עשינו צעדים רבים בעבר וקיבלנו בחזרה רק איומים בפעולה צבאית נגדנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ