השר סער והרב עובדיה מככבים בדו"חות ההסתה של הפלסטינים

ברשות החלו להפיץ לדיפלומטים זרים דו"חות שמרכזים התבטאויות ישראליות. "עיוות ההיסטוריה לצרכים פוליטיים מטריד במיוחד", נכתב בדו"ח

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

הרשות הפלסטינית החלה לפני חודשיים להפיץ לשגריריה בעולם ולדיפלומטים זרים דו"חות על הסתה ישראלית נגד הפלסטינים. בדו"חות מככבים, בין השאר, שר החינוך גדעון סער, מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף והחלטות ממשלת ישראל.

הדו"חות, שמחבר אותם מרכז התקשורת במשרד ראש הממשלה הפלסטיני, מתבססים בעיקר על התבטאויות של בכירים ישראלים בתקשורת, אבל גם על בחינה של ספרי לימוד בבתי ספר בישראל ושל החלטות ממשלה שונות. מדובר בתגובה לדו"חות שמפיצה ישראל בשנתיים האחרונות ובהם דוגמאות להסתה פלסטינית נגד ישראל בתקשורת הרשמית ובמערכת החינוך.

"להסתה יש פנים רבות - קריאות לשנאה ואלימות, קריקטורות גזעניות והכחשת ההיסטוריה של הצד השני", נכתב בדו"ח הפלסטיני, שסיכם את חודש מאי 2012. "עיוות ההיסטוריה לצרכים פוליטיים מטריד במיוחד ... ומהווה הסתה נגד מי שמנסים לחיות בשלום אלה לצד אלה".

הדו"ח של חודש מאי מתמקד באירועי יום ירושלים בישראל ומזכיר את תהלוכת הימין בירושלים, שבה קראו חלק מהצועדים "מוות לערבים". לפי הדו"ח, שמצורף אליו קישור לסרטון וידאו של הקריאות הגזעניות, הקריאות "התרחשו בנוכחות השוטרים, שלא עשו דבר". הדו"ח מציין כי אף גורם בממשלת ישראל לא גינה את הקריאות הגזעניות.

כיבוש ירושלים הוא "מסכת שקרים של אבו מאזן וחבר מרעיו". השר גדעון סערצילום: אוליבייה פיטוסי

דמות בולטת בדו"ח הוא שר החינוך גדעון סער, שמשרדו קיים השנה, בפעם הראשונה, חידון לתלמידי תיכון לרגל יום ירושלים. בדו"ח נטען כי מבדיקת חוברות ההכנה לחידון שהפיק משרד החינוך עולה, כי הן "ערפלו כל זהות פלסטינית של ירושלים", ו"הציגו את ירושלים המאוחדת כחלק מישראל בלי להזכיר את האתגרים הפוליטיים בעיר".

עוד נכתב בדו"ח כי בחוברות מוגדרים תושבי העיר "יהודים ולא יהודים" ללא ציון קיומם של פלסטינים בעיר, אלא רק תושבים ערבים. "זה ניסיון למנוע כל קישור של העיר לפלסטין ולתאר את התושבים ככאלה שאינם בני אותו לאום כמו תושבי הגדה המערבית", נכתב בדו"ח.

בדו"ח מובאים ציטוטים רבים של סער, מכמה אירועי יום ירושלים, שבהם כינה את הטענות הפלסטיניות בדבר כיבוש ירושלים, "מסכת שקרים של אבו מאזן וחבר מרעיו", וציין כי מי שמנסה לחנך ילדים על קיומם של שני נרטיבים לאומיים "פוגע בנפשם". בדו"ח גם נכתב שסער מתבטא באופן קבוע נגד מדינה פלסטינית. "אם לשר החינוך הישראלי יש דעות כאלה, הוא יפעל להנחיל אותן לתלמידי ישראל דרך מערכת החינוך", הודגש.

בדו"ח מובאים גם דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת מרכז הרב, ולפיהם ירושלים תישאר מאוחדת לנצח. "כשמנהיג ישראל אומר זאת, מדובר בסתירה לפתרון שתי המדינות", נכתב בדו"ח. "אמירה כזו מלמדת את הישראלים שהם יוכלו לשמור על מה שאינו שלהם. רוב הקהילה הבינלאומית רואה במזרח ירושלים שטח פלסטיני כבוש".

לפני כמה חודשים תקפה ישראל את הרשות הפלסטינית, על כך שהמופתי הפלסטיני ציטט באחת מדרשותיו פסוק מהקוראן הקורא להרוג יהודים. הדו"ח הפלסטיני מציג שורה של התבטאויות רבנים ישראלים נגד פלסטינים.

הרב עובדיה יוסף. לידתו של אייקון מזרחי נצחי צילום: קובי גדעון

כך, למשל, מובאים דבריו של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בדרשה שנשא באמצע מאי. הוא קבע בה כי "התורה אוסרת חילול שבת עבור גוי" וש"אסור לטפל בלא-יהודי שבא לבית חולים במהלך שבת". כמו כן הובאו דבריו של הרב החרדי-ליטאי, אהרון לייב שטיינמן, שאמר בדרשה לחג השבועות שלא-יהודים הם "רוצחים, גנבים, רשעים וחסרי שכל".

בשנתיים האחרונות טענה ישראל שהעובדה שהרשות הפלסטינית קוראת כיכרות ורחובות על שם טרוריסטים, כמו "מהנדס החמאס" יחיא עיאש והמחבלת דלאל מוגראבי, שהשתתפה בפיגוע בכביש החוף ב-1978, מעודדת אלימות.

בדו"חות ההסתה של הרשות הפלסטינית מוצגת ישראל כמי שגם היא מאדירה "טרוריסטים" - דוגמת השר לשעבר רחבעם זאבי שנרצח באינתיפאדה השנייה על ידי אנשי ארגון "החזית העממית". בדו"ח הפלסטיני צוין שממשלת ישראל הקציבה לאחרונה כחמישה מיליוני שקלים להנצחת מורשתו של זאבי ושעשרות רחובות בישראל קרויים על שמו.

בדו"ח הפלסטיני הוצג זאבי כטרוריסט על רקע פעילותו בפלמ"ח ב-1948 וכגזען על רקע תמיכתו ברעיון הטרנספר בפעילותו הפוליטית בשנות ה-80 וה-90. "זאבי הוביל את הכוחות שכבשו את לוד ורמלה ב-1948", נכתב בדו"ח הפלסטיני. "התוצאה היתה העברה בכפייה של אלפי פלסטינים, לאחר דיווחים על הוצאות להורג של עשרות פלסטינים במסגד ושריפת גופותיהם בבית קברות בעיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ