שגריר פלסטין בברלין: השואה - הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה

עבד אל-שאפי סיפר ל"הארץ" שהוא ביקר במחנות ריכוז, אולם מעולם לא הוזמן לאחד הטקסים לציון זכר השואה. "אם היו מזמינים אותי הייתי מגיע"

ברק רביד
דיפלומאניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
דיפלומאניה

בשבוע שעבר ביקרתי בברלין יחד עם כמה מעמיתיי הכתבים המדיניים. הוזמנו על ידי משרד החוץ הגרמני לסבב תדרוכים של בכירי הממשלה בברלין. משבר היורו, הגרעין האיראני, תהליך השלום הגוסס ויחסי ישראל-גרמניה היו נושאי השיחה העיקריים.

אחת התחנות בביקור היתה שגרירות פלסטין בברלין. בפברואר, במהלך ביקור ברמאללה, הודיע שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה על שדרוג מעמדה הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית בגרמניה מ"צירות" ו"משלחת". גם מעמדו של ראש המשלחת שודרג והוא הוכר על ידי הגרמנים לראשונה כשגריר לכל דבר. המהלך היה סמלי בעיקר, אך נתפס על ידי פלסטינים כהישג דיפלומטי בשל היחסים הקרובים בין גרמניה לישראל.

למרות "השדרוג" לו זכו הפלסטינים, השגרירות הקטנה שלהם עדיין שוכנת בשכונה מנומנמת יחסית של ברלין, הרחק מרובע השגרירויות בשכונת שרלוטנבורג או ממבני הממשלה והבונדסטאג שסמוכים לשדרת אונטר דר-לינדן המרכזית.

השגריר הפלסטיני, סלאח עבד אל-שאפי, עוד מעט בן 50 הוא כלכלן יליד עזה שעבד בעבר בבנק העולמי. הוא הגיע לברלין כמינוי פוליטי, אחרי שכבר כיהן כשגריר פלסטין בשוודיה. אביו, חיידר עבד אל-שאפי, עמד בראש המשלחת הפלסטינית לוועידת מדריד אך התנגד להסכמי אוסלו, בעיקר על רקע העובדה שלא עסקו בסוגיית ההתנחלויות.

הגענו לפגישה עם עבד אל-שאפי אחרי יומיים של שיחות ארוכות עם בכירי ממשלת גרמניה בנושא הישראלי-פלסטיני. קשה להאמין כמה מילים ניתן להשחית על תהליך שלום שכלל לא קיים. זה כנראה מה שהתכוונו אליו ג'רי סיינפלד וג'ורג' קוסטנזה כשדיברו על "תכנית טלוויזיה על כלום".

תלמידים פלסטינים בביקור ביד ושם, ארכיוןצילום: מאיה לוין . ג'יני

זו אולי הסיבה שכשהגיע תורי לשאול, החלטתי לקחת את עבד אל-שאפי לנושא קצת אחר. "איך זה להיות שגריר פלסטיני בגרמניה עם כל הרגישויות של השואה והיחס המיוחד לישראל וליהודים?", שאלתי אותו. התשובה של עבד אל-שאפי הפתיעה אותי ואת יתר עמיתיי. היא היתה רהוטה מאוד מצד אחד, אבל גם כנה בצורה בלתי רגילה מצד שני.

"השואה היא הפשע הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית", הוא אמר. "צריך ללמד דורות על גבי דורות על השואה כדי שדבר נורא שכזה לא יחזור על עצמו. השואה היא טרגדיה אנושית. היהודים היו קורבן מרכזי של השואה אבל לא רק הם - היו גם צוענים, הומוסקסואלים וקומוניסטים".

עבד אל-שאפי סיפר שהוא ביקר בעצמו במחנות הריכוז זקסנהאוזן ובוכנוואלד, אולם מעולם לא הוזמן לאחד מהטקסים הרבים שנערכים בגרמניה מדי שנה לציון זכר השואה. "אם היו מזמינים אותי הייתי מגיע", הוא הדגיש. "אגב, אלה הוראות של הנשיא מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לדיפלומטים פלסטינים. השגריר הפלסטיני בפולין היה באושוויץ יחד עם השגריר הישראלי".

מאוגוסט 2010 מכהן עבד אל-שאפי כשגריר פלסטין בברלין. מאז שהגיע ניסה ליצור קשר עם הקהילה היהודית בגרמניה, אולם ההנהגה היהודית במדינה לא הפגינה התלהבות לפגוש אותו. כשיו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הגיע לברלין במאי 2011, ניסה עבד אל-שאפי לארגן לו פגישה עם ההנהגה היהודית, אולם גם אז היתה התשובה שלילית.

אולי זה בגלל עבודת הדוקטורט של אבו-מאזן, אמרתי לו. עבודת הדוקטורט שחיבר אבו-מאזן בשנות ה-70 באוניברסיטת מוסקווה עסקה בקשרים שבין ההנהגה הציונית בארץ-ישראל בשנות ה-30 לבין המשטר הנאצי. לא מעט קשרים כאלה אכן היו.

אולם מה שהרתיח רבים היה פרק שבו עסק אבו-מאזן בטענות של מכחישי שואה כמו רוז'ה גארודי הצרפתי לגבי מספר היהודים שנרצחו בשואה. ברבות השנים העניקו בכירים ישראלים לאבו-מאזן את התואר "מכחיש שואה" בעקבות אותו פרק בדוקטורט שלו.

"הנשיא עבאס פגש מנהיגים יהודים בארה"ב לפני יותר משנה", אמר עבד אל-שאפי. "הם שאלו אותו על עבודת הדוקטורט והוא אמר להם שמעולם לא הכחיש את השואה אלא רק התייחס לטענות השונות לגבי מספר הקורבנות".

השגריר הפלסטיני ציין שבעיניו השואה לא קשורה לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא צריך ליצור קשר כזה. לדבריו, היו לשואה השלכות על הסכסוך, אולם הפלסטינים אינם אלה שבחרו בכך. "אנחנו כפלסטינים צריכים להסתכל על השואה כעל טרגדיה אנושית", הוא הבהיר. "לאף אחד לא צריך להיות מונופול על הסבל. הפלסטינים חושבים שהם אלה שסבלו הכי הרבה והישראלים חושבים שהם אלה שסבלו הכי הרבה. מה שחשוב זה להפיק את הלקחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ