נתניהו מוכן להציג מידע מודיעיני כדי להוכיח שלא טרפד את פגישת מופז-עבאס

בסוף השבוע טענו מקורבי מופז כי ראש הממשלה הביא לביטול הפגישה בשל המחלוקת סביב גיוס החרדים. נתניהו: "ביטול הפגישה לא היה קשור אלי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יו"ר קדימה והמשנה לראש הממשלה, שאול מופז, המשיך לטעון גם אתמול (שני) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד מאחורי טרפוד הפגישה בינו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) שהיתה אמורה להתקיים אתמול. עם זאת, הרוב המוחלט של הראיות מצביע על כך שביטול הפגישה היה החלטה פלסטינית עצמאית, שנבעה לא מעט מהתנהלות בעייתית של מופז עצמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אף רמז אתמול בדיון בוועדת החוץ והביטחון כי בידיו חומר מודיעיני שמצביע על כך שלא היה לו כל קשר לביטול הפגישה. ח"כ נחמן שי (קדימה) שאל את נתניהו במהלך הדיון לגבי טענותיו של מופז נגדו. "אני אומר מפורשות – ביטול הפגישה לא היה קשור אלי", אמר נתניהו. "יש לי את כל הנתונים ואפשר יהיה לחשוף אותם בפורום יותר חשאי".

הראיה היחידה למעורבות כלשהי של לשכת נתניהו בפגישת בין מופז לאבו-מאזן הופיעה הבוקר דווקא בעיתון "ישראל היום" שמקורב לראש הממשלה. עם זאת, גם שם לא נכתב שנתניהו טרפד את הפגישה. לפי הדיווח, לפני הפגישה התקיימה שיחת טלפון בין שליחו האישי של נתניהו עו"ד יצחק מולכו לבין ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, שבה התברר כי מופז לא בא להציע ויתור חדש אלא רק לדבר על חזרה לשולחן המו"מ.

בתדרוכים לכתבים בשבועיים האחרונים הדגיש מופז כי הפגישה עם אבו-מאזן "מתואמת" עם נתניהו, אבל באותה נשימה אמר שהוא אינו יוצא אליה כשליחו של ראש הממשלה ואינו מתכוון להעביר מסר מנתניהו, אלא רק להדגיש את עמדותיו האישית. הפלסטינים מצידם הבינו כי מופז אינו מגיע עם מנדט מנתניהו להציע הצעות חדשות וכי כל מה שיאמר הוא על דעתו האישית בלבד.

מופז ועבאס בפגישה שנערכה ב-2006צילום: ניר כפרי

בכיר ישראלי, שנמצא בקשרים קרובים עם אבו-מאזן ומקורביו סיפר שבניגוד לטענותיו של מופז נגד נתניהו, ביטול הפגישה נבע דווקא מטעויות שהוא עצמו עשה. הטעות הראשונה היתה הקמפיין התקשורתי שניהל מופז סביב ההכנות לפגישה והעובדה שהוא הגדיר אותה כמהלך לחידוש המו"מ עם הפלסטינים. עבור הפלסטינים היום המונח משא ומתן הוא "סדין אדום". ברמאללה שמעו את דברי מופז וקפצו. מעולם לא הסכמנו לחידוש המו"מ, אמרו סביבת אבו-מאזן. "התנאים שלנו נשארו כפי שהיו – הפסקת הבנייה בהתנחלויות והכרה בקווי 1967.

"מופז לא נהג בתבונה והתנהל בצורה מרושלת", אמר הבכיר הישראלי. "אם אתה רוצה פגישה רצינית אתה לא פועל ככה. אבו-מאזן כבר הסכים לפגוש אותו, אבל אז שמע את ההצהרות שמופז משחרר. הפלסטינים הבינו שמדובר בפוליטיקה פנימית ובניסיון של מופז להצדיק את הצטרפותו לקואליציה ולא רצו להיות שחקנים בתיאטרון פנים-ישראלי. היתה למופז הזדמנות אמיתית אבל הוא עשה יותר מדי רעש וצלצולים ופקשש את זה".

הטעות השנייה היתה שמופז ניסה לתאם את הפגישה עם אבו-מאזן בערוצים מפותלים דרך מכרים פלסטינים. בדרך, עקף מופז כמה בכירים פלסטינים בסביבת אבו-מאזן. כשאלה גילו שהפגישה מתארגנת מאחורי גבם הם רתחו מזעם והחלו להפעיל לחץ על אבו-מאזן לבטל את הפגישה. אחת ההשערות היא שאותם בכירים פלסטינים היו אלה שעמדו מאחורי ההפגנות שהתארגנו ברמאללה נגד קיום הפגישה.

נתניהו אף הוסיף בדיון כי חרף ביטול הפגישה עם מופז הוא מזהה נכונות הולכת וגוברת של הפלסטינים להיכנס למו"מ. לדבריו, הפלסטינים עומדים פחות ופחות על התנאים המוקדמים שלהם. "אולי תהיה התחדשות של שיחות, אבל עד הבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר הסיכוי להתקדמות נמוך", אמר נתניהו. ראש הממשלה הוסיף כי האופציה שהפלסטינים יחדשו את המהלך החד-צדדי באו"ם בחודש ספטמבר קיימת, אולם הפלסטינים יודעים שמהלך כזה עלול להביא בטווח הארוך לקריסה של הרשות הפלסטינית, בשל הסנקציות שיופעלו נגדה מצד ארה"ב וישראל.

בלשכת מופז הדגישו גם היום שהם עומדים מאחורי טענתם שלשכת ראש הממשלה היא שטרפדה את הפגישה על רקע המתיחות סביב החלופה לחוק טל. "זו האינפורמציה שהתקבלה אצלנו", אמר מקורב למופז. "אף אחד לא רקח ממוחו הקודח שום סיפור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ