ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארצות הברית תגברה בחשאי את כוחותיה הצבאיים במפרץ הפרסי, במטרה למנוע מאיראן כל ניסיון לסגור את מיצרי הורמוז ולהגביר את מספר מסוקי הקרב היכולים לתקוף באיראן, כך מדווח היום הניו יורק טיימס. על פי הדיווח, הפריסה המוגברת היא חלק ממאמצים ארוכי טווח לבצר את הנוכחות הצבאית האמריאית באזור, בין השאר על מנת להבטיח לישראל שאכן נשקלות אופציות מלבד דיפלומטיה.

עוד נכתב כי התגבור נראה באופן בולט בספינות נוספות, שנועדו לשפר את היכולת לסייר במיצרים, ובמיוחד לפתוח מחדש את הנתיבים הימיים במידה ואיראן תממש את הבטחותיה לחסום אותם. חיל האוויר הכפיל את מספר כלי השיט שולי המוקשים באזור, והוא עומד כעת על שמונה.  "המסר לאיראן הוא - אל תחשבו על זה", אמר בכיר במשרד ההגנה האמריקאי. "אל תחשבו על חסימת המיצרים - אנחנו נוציא את המוקשים. אל תחשבו על שליחת ספינות מהירות שיתגרו בכלי השיט שלנו, כי נטביע אותן בתחתית המיצר", אמר.

הלחץ הצבאי המוגבר מצטרף לסנקציות הכלכליות המחריפות על איראן, כמו גם למאמצים הדיפלומטיים, שיתחדשו היום עם פתיחת סבב נוסף של שיחות גרעין בין איראן לשש המעצמות.

במקביל, ביצעו הבוקר משמרות המהפכה האיראניות ניסוי טילים רחב היקף. חלק מהטילים ששוגרו מסוגלים להגיע גם לישראל. מפקד כוחות האוויר והחלל של משמרות המהפכה, הגנרל אמיר עלי האג'י-זאדה, הדגיש שהטילים נורו לעבר מטרה שדימתה בסיס אמריקאי במפרץ הפרסי.

שיגור טיל במסגרת התרגיל האיראניצילום: אי-אף-פי

כלי התקשורת באיראן דיווחו הבוקר כי יחידות של משמרות המהפכה שיגרו בו זמנית עשרות טילים לטווח קצר, בינוני וארוך מכמה בסיסים ברחבי המדינה. בין השאר נורו טילים מדגם שיהאב 1, שיהאב 2 ושיהאב 3. הטיל האחרון הוא בעל טווח של כ-1,300 ק"מ ומסוגל לפגוע גם בישראל. כמו כן נורו רקטות מדגם זילזאל ופאתח, שאותן סיפקה איראן לחיזבאללה. 

התקשורת האיראנית דיווחה כי התרגיל נערך על רקע האיומים הישראלים והאמריקאים לתקוף את מתקני הגרעין במדינה. כל הטילים שוגרו לעבר מטרה אחת – דגם של בסיס אמריקאי, שדומה לבסיסים האמריקאים במדינות המפרץ, ושהוקם לרגל התרגיל במדבר סמנאן בצפון-מרכז המדינה. הגנרל האג'י-זאדה ציין כי השיגור לעבר המטרה נועד לבחון את מידת הדיוק של הטילים ואת היעילות של ראשי הקרב שלהם. 

התרגיל בן 3 הימים של משמרות המהפכה שנקרא "הנשיא הגדול 7", הגיע לשיאו בירי הטילים בבוקר שבו נפתח באיסטנבול סבב נוסף של שיחות הגרעין בין איראן לנציגי שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. 

ההערכה בישראל היא שירי הטילים רחב ההיקף נועד לשדר מסר לשש המעצמות כי איראן אינה חוששת מכישלון המסלול הדיפלומטי ותגיב בעוצמה לכל פעולה צבאית נגדה. שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, אמר אתמול כי הוא סבור שהמעצמות אינן מעוניינות בכישלון שיחות הגרעין כיוון שהן יודעות מה יהיו ההשלכות של עימות צבאי עם איראן. 

אשטון עם ראש צוות המו"מ האיראני, סעד ג'לילי, בסבב השיחות הקודם במוסקווה בחודש שעברצילום: רויטרס

סבב השיחות באיסטנבול יתקיים בדרג נמוך של מומחים והציפיות שתושג בו פריצת דרך נמוכות ביותר. הפרשן הבכיר של הוושינגטון פוסט, דיוויד איגנשיוס, ציין הבוקר כי רוב ההערכות גם בארה"ב וגם בישראל הן שמדובר בסבב שיחות אחרון שלא יניב כל תוצאה. לפי איגנשיוס, גם בישראל וגם בארה"ב לא פוסלים את האפשרות שהשלב הבא יהיה ערוץ שיחות חשאי וישיר בין איראן לארה"ב. 

לשכתה של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המו"מ מטעם שש המעצמות, מסרה שמטרת הפגישה באיסטנבול תהיה לספק לאיראן הבהרות נוספות לגבי "עסקת החבילה" שהציעו המעצמות לאיראן בשיחות בבגדאד ובמוסקווה. מטרה נוספת היא לקבל הבהרות מאיראן לגבי הצעת הנגד שהיא הציגה בשיחות במוסקווה. 

אשטון עצמה אמרה אתמול כי היא מקווה שאיראן תנצל את ההזדמנות שבקיום סבב השיחות הנוסף באיסטנבול, תראה נכונות לנקוט בצעדים מהותיים ותענה על הדאגות של הקהילה הבינלאומית לגבי תכנית הגרעין שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ