מה אפשר ללמוד משמיר: איך להסביר תקיפת כור אטומי

גנזך המדינה פרסם השבוע איגרת ששלח יצחק שמיר לעמיתיו בעולם לאחר תקיפת הכור בעיראק. נתניהו חובב ההיסטוריה יכול לשאוב ממנה כמה תובנות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אין דבר שמרגש ומרתק את ראש הממשלה בנימין נתניהו יותר מהיסטוריה. כמעט בכל אחד מנאומיו משלב נתניהו אנקדוטה היסטורית כזו או אחרת, עם קריצה בכלל לא מרומזת לסדר היום האקטואלי. גם בהלווייתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ביום שני, ניצל נתניהו את הספדו למי שהיה פטרונו הפוליטי לכמה אנלוגיות היסטוריות.

הסוגיה אותה בחר נתניהו להזכיר קשורה לאיפוק המפורסם בו נקט שמיר במהלך מלחמת המפרץ ב-1991, כאשר אל מול שיגור של עשרות טילי "סקאד" לעבר גוש דן, בחר שלא להגיב וכך לסייע לארה"ב לשמר את הקואליציה הבינלאומית נגד סדאם חוסיין.

נתניהו לא מכחיש ששמיר נקט באיפוק, אך מתעקש כי זה רק חלק ממה שהתרחש באותה תקופה. התמונה המלאה, לטענתו, מורכבת יותר ומראה ששמיר היה על סף תקיפה בעיראק. "שמיר לא ישב בחיבוק ידיים", אמר נתניהו בהלוויה. "הוא העביר מסר לארה"ב באמצעות שר הביטחון דאז משה ארנס שישראל עומדת לפעול בעיראק. ארה"ב הבינה שכוונותיו והכנותיו רציניות... האמריקאים הבינו שמילים והבטחות לא יספיקו, אבל לפני שישראל פעלה הוכרזה הפסקת אש שביטלה את הצורך בפעולה ישראלית. אם ירי הטילים היה נמשך, ישראל היתה פועלת".

נתניהו סופד לשמיר, השבועצילום: אבי אוחיון/לע"מ

אחרי המשל, להלן הנמשל. כמו שמיר ב-1991, גם אני נתניהו, לא יושב היום בחיבוק ידיים. אמנם אמרתי לנשיא אובמה שלא קיבלתי עדיין החלטה לתקוף באיראן, אבל הוא יודע שאני רציני - הן בכוונותיי והן בהכנותיי. אובמה יודע שאני לא מסתפק במילים ובהבטחות של ארה"ב - ואם תכנית הגרעין האיראנית לא תיעצר - ישראל תפעל.

אבל אם בהיסטוריה עסקינן - גנזך המדינה פרסם השבוע מסמך היסטורי שנוגע ליצחק שמיר. המסמך צריך לעניין את ראש הממשלה נתניהו, שוודאי יידע לעשות ממנו את ההיקש לימינו אנו.

התאריך היה 9 ביוני 1981 ושמיר היה שר החוץ בממשלתו של מנחם בגין. כמה ימים לפני כן השמידו מטוסי חיל האוויר את הכור הגרעיני העיראקי "אוסיראק" ועל שמיר הוטל להסביר לעולם את מניעיה של ישראל לפעולה שהסעירה את הקהילה הבינלאומית כולה. שמיר החליט לשלוח איגרת בת 3 עמודים ל-35 מעמיתיו ברחבי העולם.

"ישראל מודאגת מזה זמן רב מתכנית הגרעין העיראקית", כתב שמיר. "כל המידע שבידי ישראל הצביע על כך שהכור באוסיראק נועד לאפשר לעיראק לייצר נשק גרעיני".

שמיר הוסיף כי לישראל גם הגיע מידע לפיו העיראקים צפויים להטעין את האורניום המועשר לליבת הכור, מה שיהפוך אותו ל"חם". המשמעות היא שהפצצת הכור תגרום לאסון רדיואקטיבי כבד ולפגיעה במאות אלפי אזרחים חפים מפשע.

שמיר עם שר החוץ האמריקאי מייקל ארמקוסט , 1988צילום: מגי אילון \ לע"מ

לחצו לצפייה באיגרת המקורית

"ניצבנו בפני דילמה קשה, כתב שמיר. "האם לאפשר לזה להתרחש ללא הפרעה - דבר שעלול לסכן את קיומה של ישראל ולהביא למלחמה גרעינית באזור, או להתייצב מול הסכנה הייחודית הזו ולפעול מתוך הגנה עצמית כדי למנוע או לפחות לעכב את האיום של שימוש בנשק גרעיני באזורנו".

שמיר הסביר באיגרת שהדאגה של ישראל גברה לאור אופיו של המשטר העיראקי בהנהגתו של סדאם חוסיין ועוינותו כלפי ישראל. "יש סכנה עצומה בקיומו של פוטנציאל גרעיני עיראקי", הוסיף שמיר. "עיראק השתתפה בצורה פעילה במלחמות נגד ישראל ב-48, 67 ו-73 ומוסיפה לראות עצמה במצב מלחמה עם ישראל".

לבסוף הזכיר שמיר כי ישראל ניסתה לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות ורק משהדבר לא צלח, החליטה לתקוף. "פנינו בעקביות למדינות שסיפקו לעיראק ידע וחומרים גרעיניים", כתב שמיר. "הצבענו על הסכנה שהדבר מציב לשלום באזור ולישראל בפרט. הדגשנו שיש לעשות הכל כדי למנוע מעיראק להשיג נשק גרעיני. לצערנו הפניות האלה לא הועילו וקצב ההתקדמות של תכנית הגרעין העיראקית רק גבר והכור עמד להגיע למצב קריטי שהיה עלול להציב עבורנו בעיה בלתי פתירה".

שמיר סיכם: "אני רק יכול להדגיש שההחלטה שממשלתנו קיבלה מתוך הגנה עצמית, היתה כזו שמתוך אחריות לעמנו ולשלום העולם - לא היה ביכולתנו לברוח ממנה".

שמיר (משמאל) במהלך ביקור בארה"ב, 1983צילום: יעקב סער

נתניהו חובב ההיסטוריה, שמתלבט מדי יום בשאלה אם לתקוף או לא לתקוף את מתקני הגרעין של איראן, יוכל וודאי לקבל כמה תובנות מהאיגרת של שמיר. למעשה - כל מה שיצטרך לעשות הוא כמה שינויי עריכה קלים - והאיגרת שלו לעמיתיו בחו"ל כבר מוכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ